0. GŁUPIEC
cz. 1 - symbolika karty
Głupiec, Wielki Arkan nr 0, jest kartą wyjątkową. Symbolizuje nowy początek, a zarazem narodziny konkretnego człowieka.
Spoglądasz na wizerunek zapatrzonego w dal młodego Błazna. Ubrany w kolorową tunikę wędruje z węzełkiem zawiązanym na kiju, symbolu siły. (Kij odnajdziesz jako pałeczkę w dłoni Maga i Woźnicy Rydwanu, i jako kostur Eremity). Sprawia wrażenie, że o nic się nie troszczy. Idzie, nie wiedząc, czy ocaleje, czy osunie się w przepaść. W ręku trzyma różę, alegorię wieczności. Piesek, który podskakuje u jego nóg, odzwierciedla pierwotne instynkty oraz proste siły natury, zaś biel obrazuje ich niewinność. Głupiec to przecież także czysty duch, wchodzący w nową inkarnację.
Zwierzę symbolizuje również głos intuicji, jaki nadaremnie przestrzega Błazna przed niebezpieczeństwem.
(Psa ujrzysz ponadto w arkanie XVIII, Księżyc, gdzie wyobraża zwodniczą iluzję. Pomyśl jednak, że Głupiec też ulega rozmaitym złudzeniom). Ale pies bywa również postrzegany jako siedlisko złych popędów i popełnionych w przeszłości pomyłek. Sugeruje przymus podporządkowania się. Ucieleśnia brak szacunku ze strony bliźnich, którzy widzą w Głupcu zaledwie prymitywnego trefnisia. Nie mają racji. Niestety, Błazen nie umie wykorzystać intelektu, ponieważ nie potrafi zanalizować swego położenia. Jednocześnie ignoruje społeczne zakazy i reguły. Inteligencję Głupca symbolizuje żółty kolor butów.
W czasie wędrówki Włóczęga gubi początkową niewinność. W swoim węzełku gromadzi wszelkie życiowe doświadczenia. Bez selekcji i świadomości, co uskładał. Dostrzegamy, że tobołek jest mały, zatem niewiele udało mu się zmagazynować. Lecz póki nie usiądzie i w spokoju (bo na razie żyje w chaosie) nie rozpozna, co jest bogactwem, co śmieciem – nie będzie mógł zaznać harmonii, ani posiąść rzeczywistej mądrości...
Przepaść oznacza niebezpieczeństwo, na jakie naraża się „na własne życzenie”, z powodu nonszalancji i braku rozeznania.
Taki sam górzysty krajobraz występuje jeszcze w Wielkim Arkanie XX, Sąd. Zastanów się: Głupiec schodzi w dół, a ludzie w dniu Zmartwychwstania podnoszą się z grobów. Kierunek góra – dół to symbol kolistości człowieczego losu i powtarzalności cyklu reinkarnacyjnego.
Odwróć kartę. Nieświadomy zagrożeń Głupiec spadł. Nie ma dla niego ratunku.
Maria Bigoszewska