VIII Sprawiedliwość
cz. 1 – symbolika karty
Wizerunek Sprawiedliwości odwołuje się do wyobrażenia greckiej bogini Temidy. Równocześnie surowa postać kobieca stanowi nawiązanie do jednej z czterech średniowiecznych cnót kardynalnych (Sprawiedliwość, Moc, Roztropność, Umiar).
Czerwony płaszcz i ułożenie rąk Sprawiedliwości przypominają Maga, a kolumny i zasłona – scenerię Wielkiego Arkanu II. Sprawiedliwość łączy w sobie inteligencję wraz z wewnętrznymi wartościami duchowymi.
Czerwień płaszcza świadczy o obecności Ducha kierującego człowiekiem, natomiast zielony kołnierz z szarfami – o trosce o środowisko. Kwadratowa brosza z czerwoną kropką oznacza m.in. wpływ duchowości na świat zewnętrzny, materialny. Uniesiony w górę miecz (symbol prawdy) sugeruje, że Sprawiedliwość gotowa jest walczyć w obronie uciśnionych. Niebieska barwa ostrza – że przy ferowaniu wyroków należy kierować się łagodnością. Żółta korona obrazuje mądrość, odpowiedzialność i humanizm, którymi to cechami powinien charakteryzować się sprawiedliwy sędzia.
Waga jest alegorią mądrej równowagi. Kolumny – wyrazem niezmienności prawa i przypomnieniem, że każdy problem posiada dwa oblicza. Kamienny podnóżek tronu to symbol materii. Kamień jest trwały. Izoluje od wpływów i emocji, które mogłyby zaburzać obiektywny ogląd osądzającego. Arbiter winien kierować się logiką oraz bezstronną uczciwością. Bez sentymentów. Fioletowa zasłona zakrywa przestrzeń, w jakiej rządzą prawa Wszechświata. Natomiast nasza sprawiedliwość ogranicza się jedynie do ziemskiej rzeczywistości. Świat zewnętrzny nie bywa harmonijny, ale nie to jest najważniejsze. Istotne, by każdy z nas dążył do osiągnięcia wewnętrznego ładu i równowagi.
Wielki Arkan VIII ucieleśnia kolejny etap egzystencji jednostki – dojrzałość. Dorosły Głupiec osiągnął sukces i „zebrał owoce swoich czynów”. Ale w chwili triumfu stwierdził, że w jego życiu zabrakło czegoś ważkiego. Jednakże oglądanie się za siebie, żal i poczucie niespełnienia nie mają sensu. Arbiter musi nauczyć się akceptować powinności, przypisane drugiej połowie żywota. W przeciwnym razie dosięgnie go zasłużona kara.
Gdy karta się odwraca, człowiek zapomina o sumieniu, współczuciu i łasce. Nadużywa prawa do zaspokojenia własnych ambicji, osiągnięcia własnych celów.
Maria Bigoszewska