VII RYDWAN
cz. 1 – symbolika karty
Rydwan przedstawia wojownika podczas podróży triumfalnej. Niektórzy wróżbici uważają go za syna Cesarza i Cesarzowej. Nie zapominajmy jednak, że ciągle mamy do czynienia z Głupcem, który zmienił się w jednostkę przygotowaną do życia w społeczeństwie. Obecnie cechują go odpowiedzialność, koncentracja, wiedza i intelekt.
Żółtozielony pancerz chroni Rycerza, lecz także wyraża potrzebę poszanowania praw natury i norm rządzących zbiorowością. Kwadrat na piersi Zwycięzcy stanowi oznakę ziemskiej władzy. Jest on łącznikiem między przestrzenią materialną a duchową, którą odzwierciedla ośmioramienna gwiazda. Osiem promieni przywołuje ograniczenia, jakie trzeba nałożyć na samego siebie w drodze do zwycięstwa. Albo takie, którym należy się poddać.
Niebiesko–żółty kolor berła, symbolu woli, zdradza, że wojownik posługuje się siłami podświadomości oraz racją rozumu. W to berło przekształciła się biała pałeczka Maga. Lecz – w przeciwieństwie do Maga – Rycerz pojął, że wszystko na tym świecie musi zostać poparte ogromną pracą. Dlatego wyćwiczył intelekt, wolę i zahartował ciało.
Rydwan jako pojazd wyobraża postęp, maszynę, ruch. Żółta barwa kół rydwanu uświadamia, że inteligencja jest podstawą cywilizacji technicznej. Cztery kolumny baldachimu mówią o tym, że na swej drodze wojownik napotyka różnorakie ograniczenia. Pokona je, gdy skupi się na konkretnym celu.
Rycerz pozostawił za sobą bezpieczne miasto. Przebył rzekę, znak nieustannego przemieszczania się, przemijania. Wyruszając w nieznane, dokonał samodzielnego wyboru. Musiał okiełznać zwierzęce instynkty i gwałtowne emocje symbolizowane przez sfinksy. Czarny – uosabia zło, ale także materię i wiedzę. Biały – rozwój duchowy. Dwubarwne nakrycia głów przypominają, że pełnię wewnętrznego rozwoju można uzyskać dopiero wówczas, gdy owe przeciwstawne cechy połączą się.
Wojownik włada rydwanem jedynie siłą woli. Panuje nad parą sfinksów i to ON obiera kierunek. Osiąga cel: zwycięstwo nad własną słabością. A w konsekwencji – nad losem. Wielki Arkan VII oznacza zatem sukces, realizację.
Gdy karta się odwraca, Rycerz brutalnie „rozjeżdża” wszelkie przeszkody. Wykorzystuje władzę i pieniądze dla zaspokojenia swoich egoistycznych potrzeb. Przekształca się w aroganckiego manipulatora.
Maria Bigoszewska