V KAPŁAN
cz. 1 – symbolika karty
Wizerunek Kapłana (Papież, Hierofant*) nawiązuje do postaci papieża Innocentego III. Jednak bardziej prawdopodobne, że jest tylko symbolem władzy religijnej, uosobieniem Kościoła.
Liczba porządkowa V oznacza umysłową inspirację, syntezę, rozwój duchowy, tolerancję... Kapłan siedzi na kamiennym tronie usytuowanym między dwoma kolumnami. Błogosławi dwóch mnichów, którzy klęczą na znak szacunku dla boskich sił, jakimi dysponuje. Ubrany jest w czerwoną wierzchnią szatę (tym razem czerwień wyraża moc ducha oraz niezłomną wolę Hierofanta) i dwie szaty spodnie: niebieską, sugerującą wrażliwość uczuć, i białą (czystość).
Krzyże na stule oraz na pantoflach obrazują pokorę, a białe rękawy – nieskalane intencje. Barwa rękawów ujawnia też, że Kapłan naucza, nie zmuszając swych uczniów do pracy i nie kontrolując ich.
Mnisi otrzymali wolność wyboru i to oni decydują, co uczynić z przekazywaną im wiedzą.
W lewej dłoni Papież (strona lewa, wyobrażenie kobiecej emocjonalności, zawiadamia, że w swoich działaniach Hierofant kieruje się głównie uczuciami oraz intuicją) trzyma berło, którego 3 poprzeczki stanowią symbol integracji płaszczyzn: fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej. Tiara Kapłana także składa się z 3 części. Uzewnętrznia jego wiedzę o sferach: uczuciowej, mentalnej i duchowej.
Dwubiegunowość, znaną nam z karty Kapłanka, w Arkanie V podkreślają dwie wstęgi zwisające z tiary, dwie kolumny (są filarami Drzewa Życia, wskazują dwie drogi kształcenia), dwaj mnisi, dwa złote klucze i dwa kraciaste paski na dywanie (połączenie dobra i zła).
Postaci klęczących zakonników widoczne są od pasa w górę. Uświadamia to, że są duchowo zaawansowani, a instynkty i emocje, będące siedliskiem niższych czakramów, nie mają do nich dostępu. Wygolone tonsury symbolizują przygotowanie na kontakt z Energią, na Oświecenie. Ponadto głowy „wchodzą” w podstawy kolumn, co obrazuje wznoszenie się, rozwój. Również drogę z Ziemi do Nieba, ku zbawieniu. Fakt, że głowy mnichów łączą się z kolumnami, nie zaś z figurą Papieża dowodzi, że podlegają bardziej Prawdzie niż Kapłanowi.
Suknię mnicha po lewej stronie pokrywa deseń z róż, ujawniający, że ten zakonnik wybrał ścieżkę okultyzmu i aktywności, a zakonnik po prawej – mistycyzmu i kontemplacji (lilie).
Złote klucze stanowią symbol tajemnicy, jaką dla każdej ludzkiej istoty stanowi jej podświadomość. Są też kluczami do bram Nieba i do Piekieł.
Według Carla Junga Hierofant jest duchem informującym oraz przekazicielem tradycyjnej mądrości, ale gdy trzeba, potrafi głosić nowe poglądy. Jest męskim odpowiednikiem (i partnerem) Papieżycy. Uosabia rozsądek, hierarchię, niewzruszony porządek społeczny oraz normy etyczne. Własną postawą daje świadectwo temu, czego naucza. Symbolizuje wszystko, co święte i uczciwe.
Dla Głupca jest Mistrzem Duchowym. Młody Głupiec poznaje religijne zasady, daje posłuch głosicielom takich czy innych organizacji lub sekt. Szuka prawdy. Znajduje ją, jeżeli przyjmie odpowiedzialność za własne kształcenie się i edukację moralną. W przeciwnym przypadku popada w obłudę przykrytą płaszczykiem zakłamanej pobożności.
Gdy karta się odwraca, Papież – z wyżyn swojej moralnej „wyższości” – zaczyna gardzić ludźmi.
Zmusza ich do wstępowania na swoją (Kapłana) drogę, która jest niewątpliwie ścieżką „jedynie słuszną”. Staje się zimny, dogmatyczny. Przemienia się w Inkwizytora. Czasem zostaje wyrazicielem fałszywych poglądów i prądów.
Maria Bigoszewska
*Hierofant – kapłan świętych misteriów. W tarocie egipskim – bóg Thot, pan czasu, liczb, wiedzy tajemnej i ... opiekun poetów.