Popularne środki czystości, choć polerują na błysk, szkodzą środowisku i naszemu zdrowiu. Może w szale świątecznego sprzątania warto wypróbować inne metody i produkty.
Codziennie walczymy z brudem i kurzem za pomocą różnych detergentów. Niestety przy okazji wchłaniamy poprzez skórę szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Popularne środki czyszczące u niektórych osób wywołują podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne. Zawierają m.in.: dodatki koloryzujące, wybielające, antystatyczne oraz fosforany (które powodować mogą uczulenia), chloroform, pentan, podchloryny (działające drażniąco na skórę i śluzówki). Nie wiadomo również do końca, jak zachowują się w organizmie w powiązaniu z innymi substancjami i jak oddziałują na zdrowie, gdy latami odkładają się w ciele. Cierpi na tym również środowisko, bo ten „chemiczny koktajl” z trudem ulega degradacji.
Nasze babki do mycia i prania używały naturalnych produktów, chętnie sięgały po to, co miały w spiżarni. Może warto wypróbować ich sposoby.
- Aby garnki metalowe nie przypalały się, przed użyciem wygotuj je. Nalej do naczynia octu, tak, aby przykrył dno. Gdy płyn zacznie wrzeć, poczekaj aż ostygnie i wylej. Potem wlej litr wody z 4 łyżeczkami octu i 4 łyżkami soli kuchennej i zagotuj. Po wystygnięciu wylej mieszankę i przepłucz garnek ciepłą wodą.
- Zaśniedziałe sztućce doczyścisz nadpalonym korkiem, koniecznie spłucz je potem letnią wodą.
- Szyby możesz czyścić wodą z rozpuszczoną w niej niewielką ilością szarego mydła. Gdy szkło wyschnie i będzie lekko zamazane, wypoleruj je wilgotną bibułą.
- Wannę łatwo umyjesz, przecierając ją solą z dodatkiem niewielkiej ilości wody.
- Podłogi umyj letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła lub łyżki sody. Gdy jest bardzo brudna, zamiast sody dodaj trochę amoniaku.
- Plamy na podłodze usuniesz, przecierając je terpentyną.
- Jeżeli podłoga straciła połysk, przywrócisz jej dawny wygląd, wycierając ją mieszanką sporządzoną z 0,4 l oleju lnianego wymieszanego z ubitymi na pianę dwoma białkami jaj. Linoleum oczyścisz szmatką skropioną naftą (zamiast nafty można użyć mleka).
- Zabrudzone tapety odświeżysz czerstwym chlebem. Dwu- lub trzydniowy chleb pokrój na małe kromki i przecieraj miejsce przy miejscu.
- Jeżeli chcesz wyprać dywan, rozgotuj pół kostki szarego mydła w dwóch litrach wody. Gdy płyn przestygnie, dodaj 4 łyżki amoniaku. Rozłóż dywan, szczotkę z miękkim włosiem maczaj w wywarze, przetrzyj tkaninę, wytrzyj gąbką umaczaną w letniej wodzie.
- Aby odkurzyć dywan, posyp go wilgotnymi listkami herbaty, po czym zamieć wszystko szczotką.