Stephen R. Covey to człowiek legenda, który zmienił życie milionów ludzi. Jak? Napisał podręcznik „7 nawyków skutecznego działania”. Ty też możesz z niego skorzystać.
Covey ma dziś osiemdziesiątkę na karku, 9 dzieci i aż 51 wnucząt! A amerykański tygodnik „The Times” umieścił go na liście najbardziej wpływowych ludzi w USA. Nawet w Polsce Covey ma swoich wyznawców. Wystarczy zajrzeć do Internetu, aby się o tym przekonać. Ludzie piszą, że „7 nawyków skutecznego działania” to fantastyczna książka, która naprawdę potrafi zmienić życie. Choć jej autor wprost mówi, że na początku mogą czekać „pot, krew i łzy”, bo najtrudniej zmienić stare przyzwyczajenia.Covey uczy, że nikt nie jest samotną wyspą, a prawdziwe szczęście dają nam dobre relacje z innymi. Aby to osiągnąć, najpierw trzeba stać się w pełni niezależną osobą, czyli popracować nad trzema pierwszymi zasadami. A potem ruszyć do następnych. Warto czytać tę książkę powoli, przemyśleć i przerobić każdy nawyk z osobna. Oto ich lista.
1. Bądź proaktywny
Wyjdź życiu naprzeciw, zatroszcz się o swoje szczęście. Covey podaje własny przykład. Był czas, że utyskiwał na korki. No bo kto je lubi? W końcu kupił kasety do nauki hiszpańskiego i, zamiast trąbić i się wściekać, spędzał czas za kierownicą inaczej. Godzina nauki dziennie przyniosła efekty. To jest właśnie proaktywność – w każdej sytuacji (zawodowej czy rodzinnej) zapytaj siebie, co możesz zrobić, aby polepszyć swoją sytuację.
2. Zaczynaj z wizją końca
Możesz przez lata wspinać się po drabinie sukcesu, coraz więcej osiągać i nagle stwierdzić, że drabina jest oparta nie o tę ścianę, co trzeba. Bo nie wiesz, co jest dla ciebie najważniejsze. Aby ułatwić sobie to zadanie, Covey proponuje spisanie „Deklaracji osobistej misji życiowej”. Może jako matka chcesz dobrze godzić życie rodzinne z pracą, jako przyjaciel – być bardziej troskliwy, jako pracownik – nauczyć się czegoś ważnego? Wypisz najistotniejsze role i cele, tak jak podpowiada ci serce.
3. Rób najpierw to, co najważniejsze
Inaczej mówiąc, naucz się ustalać priorytety. Zazwyczaj zajmujesz się sprawami błahymi, które tak cię wyczerpują, że na to, co istotne, nie starcza ci już siły i czasu. Covey proponuje, by spisać to, co jest ważne, i radzi, jak planować nie tylko dzień, ale i tydzień.
4. Myśl, że współpraca = wygrana
To jeden z najtrudniejszych nawyków, bo dotyczy tego, co wpaja ci się od dzieciństwa: albo wygrywasz, albo przegrywasz. Uczy nas wszystkich ciągłej rywalizacji. Według Coveya istnieje dużo lepsze, trzecie wyjście, w którym obie strony są zadowolone – współpraca. Trudne? Tak. Warto jednak próbować, bo według autora takie podejście do życia przyniesie ci dużo więcej satysfakcji i szczęścia.
5. Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym
Chodzi o to, aby nauczyć się słuchać innych. Jednym z prostych sposobów polepszania swojej komunikacji z innymi jest powtarzanie, co ktoś powiedział. W ten sposób możesz uniknąć przykrych niedomówień. Bywa, że słyszysz to, co chcesz usłyszeć, bo tak jest wygodniej. Czasem też boisz się odmówić. Znajoma rzuca luźny tekst: „Jedziesz autem na dworzec? Wpadnij po mnie rano!”. A ty powtarzasz i upewniasz się, co usłyszałeś: „Rozumiem, że chcesz, abym wstał pół godziny wcześniej, czyli o 4.30, i jadąc na dworzec, zabrał cię przy okazji”. Twój rozmówca może mieć teraz trudność z powiedzeniem „tak”. Ale w ten sposób unikniecie nieporozumień, a ty nie narazisz się na poranne wkurzenie!
6. Twórz synergię
Synergia to szacunek dla inności: każdy ma prawo mieć własne zdanie, inaczej patrzeć na daną sytuację, chcieć innego rozwiązania. Nie traktuj zatem innych jak rywali, dostrzegaj w nich partnerów. Tylko jak się zabrać do tej synergii? Ano tak: zawsze, gdy ktoś cię wkurza (nieważne, z jakiego powodu), zadaj sobie pytania: „Dlaczego ona tak myśli, co się stanie, jeśli zrobimy tak, jak chce, czy to coś popsuje, zmieni, naprawi? Może będzie inaczej, ale równie dobrze?”.
7. Ostrz piłę
Ta nazwa pochodzi ze starej opowieści. Pewien drwal bardzo ciężko pracował, ale miał coraz gorsze efekty. Radzono mu, żeby naostrzył piłę, a on odpowiadał, że nie ma czasu, bo cały czas pracuje. Ten nawyk mówi o tym, że niekoniecznie najcięższa praca popłaca. Każdy powinien w ciągu dnia znaleźć czas, aby naostrzyć piłę, czyli zadbać o siebie. Ćwicz, odżywiaj się zdrowo, dokształcaj, ucz się języków obcych, spotykaj się z przyjaciółmi, znajdź czas dla rodzin, medytuj, słuchaj muzyki, pójdź do teatru.
Książka „7 nawyków skutecznego działania” nie jest nowością. Została wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Rebis. Można kupić ją w księgarniach internetowych.