Życie z butelki
Woda jest nam potrzebna jak powietrze, o czym wie każdy market – można w nich znaleźć wielki wybór butelek z tym towarem.
Woda potrzebna jest do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych organizmu człowieka, który składa się z niej przeciętnie w 70–80 proc. Jej niedostateczna ilość doprowadza do niebezpiecznego odwodnienia. Przy niedoborze wynoszącym ok. 10 proc. masy ciała organizm zaczyna szwankować, natomiast utrata 20 proc. wody może już oznaczać śmierć. O tym, jak dotkliwa jest utrata wody, niech świadczy fakt, że dorosły człowiek może przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, a bez wody zaledwie kilka dni.
Woda wodzie nierówna
Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry płynów, w tym przynajmniej półtora litra wody niegazowanej. Pijąc wodę butelkowaną, dobrze zapoznać się z kilkoma informacjami, którymi warto się kierować przy jej wyborze. W zależności od stopnia nasycenia w składniki mineralne wody dzieli się na kilka rodzajów.
Wody mineralne wysokozmineralizowane, w wodach butelkowych o mineralizacji zazwyczaj do 4000 mg/l, to najbardziej szlachetny rodzaj wód. Minerały pełnią bardzo ważną funkcję w procesach metabolicznych. Ich niedobory powodują rozmaite dolegliwości. Najlepszym sposobem na uzupełnienie ich w organizmie jest picie właśnie wód wysokozmineralizowanych.
Wody mineralne średniozmineralizowane, o mineralizacji od 500 do 1500 mg/l, nie wypłukują z organizmu składników mineralnych, a więc nie naruszają równowagi elektrolitycznej. Można je pić w dowolnej ilości.
Wody stołowe uzyskuje się poprzez wzbogacanie wód źródlanych o składniki mineralne. Zwykle posiadają magnez i wapń. Można je pić bez ograniczeń.
Wód źródlanych o mineralizacji poniżej 500 mg/l nie należy mylić z wodami mineralnymi, bo mimo że na ich etykietach często wymienia się składniki mineralne, to jest ich tak niewiele, że nie mają żadnego znaczenia dla organizmu człowieka. Takie wody są alternatywą dla kranówki i powinno się ich używać przede wszystkim do gotowania i mycia. Pite w większych ilościach wypłukują z organizmu składniki mineralne.
Wody smakowe to tak naprawdę napoje na bazie wody źródlanej z dodatkiem cukru, zagęszczonych soków, sztucznych barwników i konserwantów. Chociaż butelki z takim napitkiem kuszą, odstawmy je na półkę, bo jest bezwartościowy dla zdrowia.
Wody lecznicze to specjalna kategoria wód z dużą zawartością niektórych składników mineralnych lub tzw. składników swoistych. Wody lecznicze zawierają w większości ponad 4000 mg/l składników mineralnych. Mogą być stosowane tylko zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, które z reguły umieszczone są na etykietach.
Przed zakupem wody warto zwrócić uwagę na etykietę, która informuje, co wchodzi w jej skład. Woda z wysoką zawartością wapnia wzmacnia kości, z magnezem dobra jest na stres. Woda ze zwiększoną ilością wodorowęglanów wskazana jest dla cierpiących na nadkwasotę. Osoby z nadciśnieniem powinny unikać wody z wysoką zawartością sodu, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie krwi.