Martwisz się, że twój pies lub kot się zgubi? Zaczipuj go i zabezpiecz w magiczny sposób.
Psie i kocie ucieczki zdarzają się o każdej porze roku, ale latem są szczególnie częste. A jeśli zabieramy pupila na wakacje, to jego oddalenie się od namiotu czy pensjonatu może być szczególnie niebezpieczne. Bo nie zna terenu! Dlatego właśnie teraz warto otoczyć zwierzaka ochroną. Jak to zrobić?
Turkus dla ochrony
Turkus to kamień, który szczególnie zabezpiecza zwierzęta. Jeśli masz psa, to przyczep mu małą bryłkę kamienia do obroży. Raz w miesiącu, podczas pełni Księżyca, umyj kamień. Koty zwykle nie cierpią obroży, a jeśli już ją noszą, to źle reagują na doczepione doń elementy. Dlatego turkus w intencji domowych kotów trzymaj w kuchni, najważniejszym kocim miejscu w domu.
Kamienne oko dla włóczęgów
Kamień zwany „okiem” połóż na parapecie tak, aby padało na niego światło Księżyca w pełni. Oko tygrysie (brązowe) pomaga znaleźć drogę kotom i psom, a niebieskie przydaje się bardzo, gdy hodujesz gołębie – ukryj je wtedy w gołębniku.
Wstążeczka i adres
Jeśli zwierzę nosi obrożę, weź czerwoną wstążeczkę i przetnij ją na pół. Wypowiedz zaklęcie: „Dwa kawałki, jedna nitka. Niech każda droga prowadzi cię bezpiecznie do domu”. Jeden kawałek nitki zawiąż na obroży zwierzaka, a drugi na drzwiach lodówki lub w miejscu, gdzie karmisz psa lub kota. Na wewnętrznej stronie obroży trzeba też napisać nasz adres i telefon – wyraźnie, niezmywalnym markerem. Jeśli chowamy adres w kapsule przypinanej do obroży, to piszemy go na folii, bo papier może zamoknąć.
Bezpieczny powrót
Gdy twój ulubieniec nie wraca, wieczorem zapal lampę, weź zdjęcie zwierzaka i usiądź w oknie. Zawołaj pupila dziewięć razy i poproś, aby wrócił do domu. Niech światło pada na zdjęcie i zostanie zapalone przez całą noc.
Magia elektroniki
Psy (a od niedawna także koty) trzeba koniecznie zaczipować. To nowoczesna metoda wszczepiania zwierzakowi pod skórę elektronicznego czipa, który jest wielkości ziarenka ryżu. Czip jest wprowadzany pod skórę na szyi lub między łopatkami zwierzęcia, kompletnie mu nie przeszkadza i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Zabieg przeprowadza weterynarz, a dane naszego pupila trafiają do międzynarodowej bazy danych www.safe-animal.eu.
Kiedy zwierzę ucieknie, pracownicy schronisk lub strażnicy miejscy specjalnym czytnikiem mogą odszyfrować zapisane w czipie informacje i szybko znaleźć właściciela. Ten system naprawdę dobrze działa! Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.
Mii Krogulska
fot. shutterstock.com