Olej arganowy nazywany jest eliksirem młodości. Wyrabiają go kobiety tylko w jednym miejscu na świecie – w małych berberyjskich wioskach w Maroku.
Nie bez przyczyny olej arganowy zwany jest złotem Maroka. Dostarcza tyle cennych substancji dla zdrowia i urody, że nawet naukowcy są zadziwieni jego właściwościami. Berberyjki wyrabiają go tak samo jak przed wiekami – owoce drzewa arganowego suszą, opiekają na wolnym ogniu, a potem rozgniatają i wyciskają z nich olej. Drzewo arganowe jest długowieczne, żyje 150–200 lat. Jest też wysokie, ma zazwyczaj 10 m wysokości, a jego korona nawet 14 m. Owoce, z których wyrabia się olej, zrzucają najczęściej... kozy. Ich widok na drzewie wprawia w osłupienie turystów, którzy odwiedzają berberyjskie wioski.
Twarzowa kombinacja
Zawarte w oleju: witamina E (jest jej dwa razy więcej niż w oliwie z oliwek) oraz przeciwutleniacze zapobiegają starzeniu się skóry (mają też moc wygładzania istniejących zmarszczek), pojawianiu się przebarwień i popękanych naczynek krwionośnych. Smarowanie się olejkiem jak kremem sprawia, że skóra staje się gładsza, jędrniejsza i dobrze nawilżona. Wystarczy wetrzeć w twarz zaledwie kilka kropli, aby poczuć jego działanie. Olejek wcale nie natłuszcza skóry i nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Wręcz przeciwnie – dość szybko się wchłania i powoduje, że skóra staje się jedwabista w dotyku. Dlatego nie należy ograniczać się do stosowania go wyłącznie na twarzy, szyi i dekolcie. Z powodzeniem można nakładać go także na całe ciało. Najlepiej na jeszcze wilgotną skórę, tuż po kąpieli. Błyskawicznie się wchłonie i sprawi, że ciało będzie wyglądało apetycznie. Mało tego, olejek można wcierać w zniszczone i przesuszone końcówki włosów, a także w kruche i łamliwe paznokcie. Kosmetyczny olej arganowy ma jasny kolor i jest bezzapachowy.
Ratunek dla zdrowia
Olej arganowy ma także właściwości lecznicze, a to dzięki wspomnianym wcześniej przeciwutleniaczom oraz witaminom E i F. Ten miks dobrych składników sprawia, że olej obniża poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, wspomaga układ krążenia, a co za tym idzie – chroni przed miażdżycą i zawałem. W celach leczniczych można pić olej trzy razy dziennie po łyżeczce. Olej spożywczy ma ciemną barwę, subtelny orzechowy zapach i smak.
Kuszenie na zimno
Właśnie ten smak sprawia, że arganowy olej spożywczy ma również zastosowanie w kuchni. Nie można, co prawda, na nim smażyć, ale może zastąpić oliwę z oliwek w sałatkach, najróżniejszych pastach i dipach. Należy go tylko przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Gdzie go kupić?
Kosmetyczny olejek arganowy można kupić w sklepach z kosmetykami naturalnymi. Jest dość drogi – za 100 ml zapłacimy około 50 zł. Olej spożywczy dostaniemy w delikatesach i sklepach ze zdrową żywnością – za 250 ml zapłacimy około 75 zł. Oba oleje można również kupić przez internet.