Oczyszczanie i odchudzanie bez męczącej głodówki? To możliwe! Dowiedz się, jak bezpiecznie, zdrowo i skutecznie przeprowadzić wiosenny post.
Post był znany i praktykowany we wszystkich cywilizacjach. Nie bez powodu – to najlepszy sposób na usunięcie nagromadzonych w ciele zanieczyszczeń. Warto tylko pamiętać, że tak modne ostatnio oczyszczanie organizmu oparte na wodzie, świeżych sokach i surówkach jest dobrym rozwiązaniem dla silnych i zdrowych ludzi. Ale na przykład cierpiący na nadwagę mają organizmy od dawna niewydolne i mocno zanieczyszczone. Dlatego post takich osób powinien być oparty na pożywieniu ciepłym i gotowanym, które rozgrzeje wątrobę, żołądek, śledzionę i stworzy organizmowi odpowiednie warunki do pracy. Podpowiemy, z czego powinien składać się postny jadłospis.
Menu oczyszczające
* W czasie postu jemy głównie pokarmy gotowane (w postaci zupy) lub obgotowane (jako sałatki). Ich ilość jest dowolna, ale już rodzaj nie. Zaleca się zatem jedzenie owsianki lub – jeszcze lepiej – kaszy jaglanej gotowanej na wodzie bez tłuszczu i bez mleka oraz warzyw i owoców. Z warzyw najlepsze są: marchew, burak, seler, pietruszka, kapusta, kalafior, cebula, kabaczek, ogórki (szczególnie kiszone), dynia, sałata, pomidor. W tym czasie rezygnujemy z chleba, ziemniaków, warzyw strączkowych, mleka, oleju, mięsa, a także słodkich owoców. Nie należy pić mocnej herbaty, kawy, alkoholu ani palić papierosów.
* Najskuteczniej oczyszcza organizm krupnik z kaszy jaglanej, który jednocześnie wzmacnia, regeneruje i rozgrzewa.
Przepis: weź 4 drobno pokrojone marchewki, pietruszkę, kawałek selera, pół szklanki dobrze przepłukanej kaszy jaglanej, 2 litry wody, sól do smaku i pieprz ziołowy. Gotuj ok. 30 min. Pod koniec gotowania wrzuć drobno pokrojoną natkę pietruszki i koperek. Od wiosny do jesieni można dodać kilka liści mleczu i pokrzywy. Zupę jedz przez cały dzień.
* W czasie oczyszczania warto zastosować herbatki ziołowe. O tej porze roku najlepiej będzie sięgnąć po herbatkę rozgrzewającą. W dawnych wiekach medycy nazywali ją mistrzowską. W jej skład wchodzą zioła tak doskonale dobrane, że razem działają na cały organizm.
Przepis: weź po 50 g ziela majeranku, owocu anyżku, kminku, głogu, kwiatu dziewanny. Zioła wymieszaj, łyżeczkę zalej szklanką wrzątku, zaparz, przecedź, pij ciepłą herbatkę. Taki napar można popijać bez względu na post.
Jak długo pościć?
Diety wystarczy przestrzegać przez tydzień. Zbyt długi post może spowodować napady głodu, nad którym nie zapanuje najbardziej zdyscyplinowany umysł. Następny tydzień czy nawet dwa możemy przeznaczyć na tzw. post przejściowy, czyli śniadania i kolacje spożywamy postne, a obiad energetyczny (np. rosół z dobrego chudego mięsa, wołowiny, cielęciny z kaszą jaglaną). Post warto przeprowadzać kilka razy w roku. Najlepsza pora to czas od wiosny do jesieni. Przez cały rok natomiast idealny będzie post jednodniowy, dzięki któremu organizm ma szansę odpocząć.
Małgorzata Kacperek
Szczegółowy program oczyszczania organizmu, przepisy na energetyczne pożywienie wzmacniające organizm po poście znajdziesz w książce Stefanii Korżawskiej „Odchudzanie bez odchudzania” oraz „Prosta droga do zdrowia”.