...i zafunduj im materac z łuski gryki. A jeśli chcesz wydać mniej, to możesz nawet uszyć go sama!
Ci, którzy raz zdecydowali się na materac z łuski gryczanej, nie chcą już spać na żadnym innym. Ich zdaniem swojska gryka przebija nawet ekskluzywny kokos i trawę morską! Dlaczego? Bo gwarantuje dobry, spokojny sen i pomaga na wiele zdrowotnych dolegliwości. Gryczane łuski przesuwają się bowiem, dostosowując do ułożenia ciała. W czasie snu nasz kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie szkieletowe są zarówno podparte, jak i rozluźnione. Taki materac chwalą sobie nawet osoby z poważnymi chorobami ortopedycznymi, jak dyskopatia, skolioza, schorzenia stawów barkowego i kolanowego. Także ci, którzy cierpią na reumatyzm. Ba, gryka pobudza również krążenie – działa korzystnie w dolegliwościach sercowych i chorobach nerek.
Zimą połóżmy na naszym materacu bawełniane prześcieradło – poczujemy, jak gryka nas grzeje. Latem prześcieradło z cienkiego batystu lub satyny zapewni przyjemny chłodek, bo łuski zapewniają ciału świetną wentylację. Gryka ma także korzystne dla człowieka biopole i neutralizuje szkodliwe promieniowanie cieków wodnych. Lepiej wyśpią się na niej osoby borykające się ze stanami lękowymi, przemęczone i zestresowane.
Gdzie kupić, jak uszyć?
Gryczany materac można zamówić w internecie, ceny i rozmiary są najróżniejsze – warto poszukać producenta jak najbliżej siebie i sprawdzić, czy płótno jest grube i wytrzymałe, a warstwa łuski – niezbyt cienka. Jeden materac można użytkować i dziesięć lat, można go prać, warto regularnie odkurzać, choć gryka zawiera taniny i ma naturalne właściwości spowalniające rozwój bakterii i roztoczy. Aby samodzielnie uszyć materac, trzeba kupić w młynie lub przez internet tylko kilkanaście litrów gryczanej łuski (około 15–10 zł/kg).
Budowa gryczanego materaca jest bardzo prosta: jego pokrowiec to grube płótno bawełniane lub lniane, niebarwione. Wymiar materaca warto dopasować idealnie do rozmiaru łóżka, bo po prostu kładzie się go na nim, również na innym materacu, choćby ze zwykłej gąbki poliuretanowej. Płótno jest na całej długości przeszyte w pionowe kilkucentymetrowej szerokości pasy, które ściśle wypełnia gruba, co najmniej 5-centymetrowa warstwa gryczanej łuski.