Własnoręcznie wykonane prezenty to zapomniana tradycja. A szkoda. Przecież takie mają największą moc. Na przykład rysunek mandali.
Coraz więcej osób interesuje się rysowaniem mandali. Większość robi je dla siebie, do szuflady. A czy przyszło komuś do głowy, żeby podarować własnoręczną mandalę dobrych życzeń pod choinkę komuś bliskiemu? Nie! A warto, bo jest to piękny prezent. I, co ważne, na taki gest stać każdego... Arteterapeutka Anna Borawska uczy krok po kroku, jak stworzyć taki rysunek.
1. Przygotuj materiały
Kredki: jeśli masz jakieś ulubione kredki lub farby, wykorzystaj je. Ważne, aby rysowanie sprawiało Ci przyjemność i nie nastręczało kłopotów technicznych. W końcu nie chodzi tu o walkę z materią. Jeżeli dawno nie miałeś żadnych kredek w ręku, narysuj najpierw coś na rozgrzewkę albo wybierz kredki Bambino, którymi łatwo się rysuje. Piękne, intensywne kolory uzyskasz dzięki pastelom olejowym (oil pastels), np. firmy Pentel. A najbardziej malarskie efekty osiągniesz, rysując suchymi pastelami (soft pastels), np. Toison D'Or firmy KOH-I-NOOR. Tylko że rysowanie tymi kredkami wymaga więcej wprawy – pełną intensywność i równomierność koloru uzyskują dopiero po roztarciu palcem lub wacikiem, ale ponieważ są dość kruche, potrafią się rozmazywać i osypywać. Konieczne jest stosowanie przy nich tzw. gumki chlebowej (do kupienia w sklepach dla artystów plastyków) do ścierania rozmazanego lub osypanego pigmentu.
Papier: pomyśl, czy mandala ma być mała, czy duża, i dobierz odpowiedni format papieru (rozmiar karty pocztowej, a może A4 lub A3?). Kredkami Bambino i pastelami olejowymi można rysować na zwykłym papierze rysunkowym. Ponieważ pastele olejowe mają wyraziste kolory i są bardzo kryjące, bardzo ciekawe efekty daje rysowanie nimi na kolorowym papierze rysunkowym. Specjalnego papieru wymagają suche pastele – powinien być fakturowany (biały lub kolorowy), bo taki dobrze przyjmuje sproszkowane kolory. Blok powinien mieć napis „fakturowany” i informację, że jest przeznaczony do rysunku m.in. pastelami. W supermarketach można czasem dostać bloki rysunkowe firmy Canson.
Utrwalacz i ramki: rysunek wykonany suchymi pastelami trzeba utrwalić (możesz użyć profesjonalnej fiksatywy ze sklepu dla plastyków lub najtańszego lakieru do włosów). Po utrwaleniu zabezpiecz mandalę, oprawiając ją w passe-partout (papierową ramkę) i przeszkloną ramkę (do kupienia w supermarketach). Mandale narysowane kredkami olejowymi lub Bambino są mniej wrażliwe na zniszczenia – możesz wręczyć je nieoprawione. Takimi kredkami narysujesz też
mandalę-kartę pocztową. Jeżeli będzie ona otwierała się „do góry”, a nie „w lewo”, to można też w ten sposób ustawiać mandalę, bez konieczności oprawiania jej. Wtedy użyj grubszego papieru.
2. Przygotuj dobre życzenia
Zamknij oczy, weź kilka głębszych oddechów, pozwól sobie na chwilę wyciszenia i rozluźnienia. Przywołaj w myślach osobę, której chcesz podarować mandalę, i poczuj, czego jej życzysz, czym chcesz ją obdarować. Radością, pogodą ducha, spełnieniem, zdrowiem, pomyślnym rozwiązaniem jakiejś sprawy? Zapisz wszystko na małej kartce papieru, żeby móc sobie o tym łatwo przypomnieć.
3. Zadbaj o czas i miejsce
Na rysowanie przeznacz przynajmniej godzinę w miejscu, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wycisz lub wyłącz telefon. Jeżeli nie masz możliwości pełnego odosobnienia, poproś domowników, żeby nie absorbowali Cię swoimi sprawami i – co równie ważne – aby nie komentowali tworzonej przez ciebie mandali. Aby podkreślić nastrój, możesz również zapalić świecę – symbol światła i wyższych inspiracji. Jeżeli nie zdążysz skończyć rysunku w przeznaczonym czasie, możesz to zrobić później, odwołując się do tematu zapisanego na swojej karteczce.
4. Przygotuj siebie
Bardzo ważne jest to, aby mandalę rysować w jak największym skupieniu i wyciszeniu. Dlatego zanim zaczniesz, posiedź przez chwilę z zamkniętymi oczami, z uwagą obserwując swój oddech. Pozwól, żeby myśli odpłynęły, pozostawiając cię w cichej i spokojnej przestrzeni. Możesz też wyobrazić sobie, że umieszczasz swoje myśli w szklanej wazie – przez chwilę obserwuj, jak sobie w niej pływają, a potem odstaw ją na bok, teraz nie będą ci potrzebne.
5. Narysuj mandalę
Przywołaj temat mandali, swoje dobre życzenia i rysuj, skupiając się na nich. Zacznij od zatoczenia okręgu, odręcznie lub „od talerza”. Kontynuuj, intuicyjnie wybierając kolory i rysując kształty, co do których czujesz, że najlepiej korespondują z intencją mandali. Za każdym razem, gdy poczujesz, że nie wiesz, co narysować, na chwilę zamknij oczy i weź kilka głębszych świadomych oddechów. Po chwili ponownie przywołaj temat mandali, popatrz na kredki, poczuj, który kolor przyciąga twoją uwagę, i rysuj dalej, aż poczujesz, że mandala jest gotowa. Przez cały czas bądź skupiony na dobrych życzeniach i ciesz się tym, co robisz – obdarowana osoba poczuje twoją radość i tym przyjemniej będzie jej patrzeć na twoją mandalę. Jeżeli w trakcie rysowania pojawią się jakieś myśli czy wątpliwości, pozwalaj im łagodnie przepływać albo „umieszczaj” je w szklanej wazie z wizualizacji.
6. Obejrzyj gotową mandalę
Po narysowaniu mandali zamknij na chwilę oczy, przypomnij sobie jej temat i spójrz na nią. Jeżeli poczujesz, że trzeba jeszcze coś dodać, zrób to, być może mandala jeszcze nie była „gotowa”. Jeżeli używałeś suchych pasteli, zetrzyj zabrudzenia dookoła rysunku gumką chlebową i utrwal go fiksatywą lub lakierem do włosów (spryskaj z odległości 20–30 cm, unikając miejscowego zawilgocenia kartki, po chwili spryskaj ponownie).
7. Opraw lub zapakuj
Jeżeli rysowałeś mandalę suchymi pastelami, opraw ją w passe-partout i przeszkloną ramkę. Możesz też skorzystać z usług punktów oprawy obrazów. Mandalę narysowaną innymi kredkami możesz oprawić albo wręczyć nieoprawioną – jako stojącą kartę, opakowaną w kopertę albo zwiniętą w rulon (jeżeli jest większa, na cieńszym papierze) i przewiązaną barwną wstążką. Rulon możesz włożyć do tekturowej tuby (do kupienia w sklepach z artykułami biurowymi lub na poczcie).
Prowadzi warsztaty pracy z mandalą i jogi.
Więcej informacji: www.mandalamagica.pl
Wysłuchała: Małgorzata Kacperek