Nasiono to symbol siły i życia. Nic zatem dziwnego, że wschodnia medycyna wykorzystuje ziarna w leczeniu niektórych schorzeń...
Nasionoterapia jest praktycznie nieznana w Europie, a bardzo popularna w Azji. Zdaniem koreańskiego profesora medycyny Park Jae Woo, autora książki „Su dżok. Nasionoterapia”, leczenie za jej pomocą jest proste: wystarczy przyłożyć nasiona do dłoni lub stopy, aby lecząca energia zaczęła działać na cały organizm.
Punkt po punkcie
Pamiętać jednak należy, że ziarna różnią się między sobą właściwościami. Ogólna zasada terapii jest taka: schorzenia przewlekłe najlepiej leczyć ziarnami znajdującymi się w stanie spoczynku, a ostre zapalenia – nasionami kiełkującymi. Można stosować także nasiona znajdujące się pod ręką, w domowej spiżarni, lecz regeneracja organizmu będzie postępowała wolniej.
Aby ustalić, w którym punkcie najlepiej przyłożyć nasiono, należy znaleźć odpowiedni punkt na stopie lub dłoni. Używa się w tym celu zwykłego szydełka czy patyczka. Uciska się nim miejsce przy miejscu, aż poczuje się w danym miejscu ból. Jest to znak, że w tym obszarze należy przyłożyć nasionko. Punktów może być kilka. Nasiono umieszcza się na kawałku plastra i umocowuje na dłoni lub stopie. Aby się nie zsunęło, można użyć kilku pasemek plastra. Opatrunek pozostawia się na kilka godzin (maksymalnie na dwadzieścia cztery).
Kiedy ból się ukrył
Jeżeli nie potrafimy znaleźć bolesnych punktów na dłoniach lub stopach, nasiona można przyłożyć do głównych punktów akupunkturowych.
* Na grzbiecie dłoni, w zagłębieniu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym – stymulacja tego punktu na obu dłoniach łagodzi wszelkie stany bólowe.
* Na grzbiecie stopy, pomiędzy pierwszą a drugą kością śródstopia (najłatwiej go zlokalizować, opierając mały palec dłoni między paluchem a drugim palcem stopy). Stymulacja tego miejsca pobudza przemianę materii, łagodzi bóle wątroby, zawroty głowy.
* Nad kostką, po wewnętrznej stronie (odmierzyć go można, przykładając do kostki mały palec dłoni – punkt znajduje się na końcu palca). Stymulacja pomaga we wszelkich dolegliwościach kobiecych: bolesnych miesiączkach, zespole napięcia przedmiesiączkowego i związanym z nim obniżeniem nastroju.
Które nasiona na co?
* choroby oczu: groch, pieprz;
* nerek: fasola;
* serca: kalina, gryka, tykwa;
* trzustki: winogrona;
* płuc i układu oddechowego: gryka;
* stany zapalne, którym towarzyszy wydzielanie śluzu (katar, nieżyt): len;
* choroby wiązadeł, mięśni: nasiona mające skrzydełka, np. dmuchawiec;
* choroby układu moczowego: arbuz;
* zaburzenia słuchu i wzroku: granat;
* problemy z oskrzelami: ryż;
* anemia, kamica nerkowa: groch;
* podwyższony cukier: kukurydza;
* stawy: goździk;
* choroby macicy: gruszka;
* żołądka: bób, fasola.