Chcecie szybko się odprężyć, pozbyć kataru, uśmierzyć ból głowy albo po prostu przeczyścić uszy? Idąc tropem Indian z plemienia Hopi – poddajcie je świecowaniu.
Choć brzmi i wygląda trochę przerażająco, tak naprawdę wcale nie boli. Najlepiej wiedzą o tym Indianie mieszkający w Ameryce Północnej. W ich kulturze terapia polegająca na umieszczaniu tlących się świec nad małżowiną uszną to znane od pokoleń antidotum na wiele dolegliwości. Dziś metodą tą interesują się lekarze medycyny naturalnej.
Miks miodu, ziół i olejku
Świece stosowane do świecowania nie są zwyczajne. Po pierwsze nie mają knota (dlatego się żarzą). Po drugie wykonane są z cienkiego płótna pokrytego woskiem z dodatkiem miodu, ziół i olejków eterycznych w odpowiednich proporcjach; po nasączeniu materiał zwija się ciasno w rurkę. Po trzecie w dolnej części rurki umieszcza się cieniutką blaszkę – to ona przekazuje ciepło do wnętrza ucha.
Świecowanie
Pacjent układa się na boku. Następnie terapeuta wykonuje delikatny masaż ucha i jego okolic. Teraz smaruje je kremem, rozpala świeczkę i jej koniec umieszcza niezbyt głęboko w uchu. Pod wpływem ciepła w kanale ucha tworzy się podciśnienie, które zbiera woskowinę. Na podstawie jej wyglądu terapeuta określa stan zdrowia pacjenta: jasnożółty – pacjent jest zdrowy, brązowy – zabieg należy powtórzyć i zielony – poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Jeśli trzeba, zabiegi wykonuje się co dwa dni. Ich liczba zależy od tempa poprawy zdrowia. Czas trwania jednego to ok. pół godziny. Zabieg świecowania to koszt od 60 do 100 zł. Informacje o gabinetach stosujących tę metodę można znaleźć w internecie.
Po zabiegu
Przez kilka minut po zabiegu należy poleżeć i po prostu się odprężyć. Po wyjściu z gabinetu jeszcze przez kilka godzin możemy odczuwać mrowienie i trzaski w okolicy głowy. W tym czasie należy chronić uszy – w zależności od pogody – czapką, opaską bądź wacikami. W dniu zabiegu trzeba uważać, by do uszu nie dostała się woda – nie można więc moczyć głowy (myć włosów czy kąpać się w basenie).
Wskazania:
zalegająca w uchu woskowina, stres, nieżyt nosa, migrena i napięciowe bóle głowy, zaburzenia przemiany materii, spadek odporności, menopauza.
Przeciwwskazania:
uczulenie na produkty pszczelopochodne, aparaty słuchowe, ostre zapalenie ucha (z wyciekiem ropnym), uszkodzona błona bębenkowa lub jej brak, urazy głowy, choroby zakaźne.