Jego charakterystyczny smak i aromat znane są mieszkańcom Azji od kilku tysięcy lat. Ale imbir nie tylko doskonale smakuje. On także cudownie uzdrawia. Dlatego zajmuje wysokie miejsce na ajurwedyjskiej liście leków.
Z jednej strony świeży, słodkawo-cytrynowy aromat, z drugiej – zaskakujący, odrobinę palący egzotyczny smak o gorzkawej nucie.
Nam kojarzy się głównie z przyprawą w proszku. Jednak to, co najlepsze, skrywa jego świeży korzeń, który w kuchni Dalekiego Wschodu jest tak popularny jak w polskiej... cebula. I tak samo jak ona zdrowy i polecany do wielu potraw.
Cud, miód... imbir
Imbir działa na organizm człowieka rozgrzewająco, odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie – jest idealnym lekiem na grypę i przeziębienia. Do tego reguluje trawienie, łagodzi mdłości wywołane chorobą lokomocyjną, migrenę oraz objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym.
Dawniej imbir odgrywał rolę męskiego afrodyzjaku. Nic dziwnego – pobudza on ukrwienie narządów płciowych, przez co wzmaga erekcję.
Pogryzany – odświeża oddech.
Wtarty w skórę – łagodzi ból stawów.
Jest pomocny w walce z trądzikiem, przy stanach zapalnych i ropnych skóry owłosionej.
Przeciwdziała wypadaniu włosów i łupieżowi, wspomaga leczenie łuszczycy.
Jak to dobrze, że w Polce też możemy go kupić. Pamiętajmy tylko, żeby przed użyciem imbir obrać!
Ina Lenkiewicz
* Na zmęczoną cerę
Do wrzątku (½ szklanki) wrzuć 2 łyżeczki nasion kopru, ½ łyżeczki posiekanych listków świeżego rozmarynu i mały kawałek (2–3 cm) poszatkowanego imbiru. Gotuj ok. 10 min, a następnie wystudź. Odcedź, a do mikstury dodaj sok z połówki cytryny. Przelej do buteleczki z ciemnego szkła i trzymaj w lodówce. Takim tonikiem przemywaj twarz co wieczór. Dzięki imbirowi rozgrzewa on skórę, delikatnie ją napina i rozjaśnia.
* Na katar
Do kubka wrzuć pokrojone jabłko, 2 ząbki czosnku w plasterkach i kawałek świeżego korzenia imbiru (5 cm). Zalej wrzątkiem i dodaj łyżeczkę miodu. Pij ciepłe, przed snem.
* Na kaszel
Cienko pokrojony niewielki kawałek imbiru zalej ½ l wody i gotuj na małym ogniu przez 20 min. Następnie przecedź wywar i posłódź miodem albo syropem malinowym. Pij szklankę płynu 2 razy dziennie – rano i wieczorem.
* Na stawy
2 łyżki świeżego startego imbiru zalej w dużym słoju 200 ml spirytusu. Zakręć szczelnie i odstaw na 7 dni. Po tym czasie przefiltruj. Wcieraj w obolałe stawy. Spirytus z imbirem możesz też stosować przy nerwobólach i bólach mięśni.