Prawdziwy skarb z bałtyckich głębin. Słoneczna kropla, w której energia kumulowała się przez tysiące lat. To ona sprawia, że jantar nie tylko łagodzi smutek i przynosi człowiekowi szczęście, ale też leczy chore i zmęczone ciało.
Bursztyn ma właściwości bakteriobójcze. Dlatego dawniej właściciele stadnin co jakiś czas spalali go w boksach dla koni, aby w ten sposób zapobiegać chorobom tych zwierząt – mówi litoterapeuta (specjalista od uzdrawiania kamieniami) Bogdan Wysocki. Zresztą wskazuje na to pochodzenie jego polskiej nazwy – od niemieckiego „bernstein”, co dosłownie znaczy „kamień, który się pali”.
Dziś bursztyn potrafi pomóc, gdy w jakiś sposób rozwój człowieka jest zahamowany. Dotyczy to dolegliwości fizycznych i psychicznych problemów z samorealizacją.
Ze względu na swoją barwę ta skamieniała żywica silnie oddziałuje na czakrę splotu słonecznego (znajduje się ona dwa palce pod pępkiem): rozwija ufność, pozbawia lęków, aktywizuje wewnętrzną energię. – Ostrzega również przed złymi zamiarami innych wobec nas. Szczególnie polecany jest osobom spod znaku Lwa – mówi Zbyszko Patyk, prezes polskiej filii Światowej Federacji Medycyny Alternatywnej.
Zdrowie na minusie
Dawne przekonanie o dobroczynnym działaniu bursztynu poparto wynikami badań naukowych. W ludzkim organizmie na skutek choroby bądź stresu pojawia się nadmiar ładunków dodatnich. Bursztyn wytwarza ładunki ujemne, które są odpowiedzialne za naszą odporność. Zawiera też cenne mikroelementy: wapń, żelazo, magnez, potas, krzem, kwasy żywiczne oraz związki organiczne połączone z jodem. To sprawia, że jego cudowne działanie i zastosowanie jest nieograniczone.
Bursztyn pomaga przy schorzeniach żołądka, nerek i pęcherzyka żółciowego. Natomiast kwas bursztynowy jest środkiem przeciwzapalnym, reguluje pracę jelit i nerek, pobudza system nerwowy. Najwięcej kwasu bursztynowego kryje się w białym bursztynie, a ten cenny składnik jest wykorzystywany do wyrobu maści i kremów stosowanych przy dolegliwościach astmatycznych, reumatycznych, przy podrażnieniach skóry oraz schorzeniach tarczycy, gardła i oskrzeli. Maści łagodzą także skutki oparzeń oraz ukąszeń owadów.
Nie od dziś wiadomo, że nalewka bursztynowa jest rewelacyjna przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz bólach reumatycznych. Stosuje się ją również przy grypie, zakażeniu gronkowcem, migrenach i bólach głowy. Wskazana jest przy stanach zapalnych nerek i dróg moczowych.
Bursztynowe spa
Ze względu na swoje dobroczynne właściwości bursztyn ma także zastosowanie w preparatach kosmetycznych.
– Doskonale regeneruje skórę, rozjaśnia cerę i wygładza zmarszczki. Przeciwdziała także starzeniu się skóry, gdyż zwalcza wolne rodniki
– przekonuje Dorota Hryniewicz, autorka biżuterii artystycznej z Galerii Amber Top.
Zabiegi bursztynowe na twarz można wykonywać samemu. – Krok pierwszy to przemycie twarzy tonikiem bursztynowym. Krok drugi – bursztynowy piling enzymatyczny. A na koniec kładziemy bursztynową maseczkę – mówi o podstawowym dotlenianiu skóry bursztynem Zbyszko Patyk.
Niezwykłe właściwości bursztynu wykorzystywane są także przez salony kosmetyczne i gabinety odnowy biologicznej (np. krakowskie spa Farmona), które już jakiś czas temu wprowadziły do swojej oferty zabiegi z jego użyciem.
– Masaż bursztynem daje rewelacyjne efekty, napina skórę twarzy – mówi Bogdan Wysocki. Seans rozpoczyna się najczęściej od głęboko oczyszczającego pilingu bursztynowego.
Z kolei zdrowotnie masaż kamieniami bursztynu lub z użyciem olejku bursztynowego ma przede wszystkim zastosowanie przy schorzeniach kręgosłupa. – W refleksologii zaś wcieranie nalewki bursztynowej w punkt odpowiedzialny za pracę nerek stymuluje je – przekonuje Zbyszko Patyk.
Smaczny sen
Pozytywne właściwości bursztynu docenili też producenci materacy, którzy umieszczają kamień na obrzeżach łoża: ma chronić przed reumatyzmem. Dodatkowo pomaga przy leczeniu objawów tarczycy i dolegliwości nerek. Pisząc o zdrowotnych właściwościach bursztynu, nie wolno zapomnieć o biżuterii. – Bursztyn noszony w okolicy splotu słonecznego stabilizuje pracę układu krążenia i śledziony. Zawieszony na szyi łagodzi astmę, zaburzenia tarczycy, ból zębów, a nawet wspomaga leczenie zapalenia migdałków. Bransolety na nadgarstkach zmniejszają zaś objawy reumatyczne – wymienia Magdalena Kulejewska, która tworzy biżuterię ezoteryczną. W zależności od naszych potrzeb sięgajmy po niego jak najczęściej. Jego piękna, żółto-pomarańczowa barwa z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Bursztynowy eliksir
Nalewka z bursztynu ma wszechstronne zastosowanie. Najlepiej pić ją jesienią i zimą, kiedy atakuje grypa (3 krople w herbacie). Miksturą można codziennie nacierać plecy i klatkę piersiową podczas zapalenia płuc i oskrzeli, przy gorączce i przeziębieniu. Przy migrenach i bólach głowy pomoże kilka kropel wmasowanych w skronie. Bóle reumatyczne złagodzi nacieranie chorych stawów. Rozcieńczoną nalewką można płukać jamę ustną przy stanach zapalnych gardła. W sklepach zielarskich i aptekach możemy też kupić maść bursztynową, pomocną w leczeniu stłuczeń, żylaków i bolących mięśni.
Przepis na nalewkę jest bardzo prosty. Oto receptura wg ks. Klimuszki.
Około 20–25 g drobnego bursztynu (kupionego nad morzem lub w sklepach ezoterycznych) zalać czystym spirytusem (100–125 ml). Odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu wstrząsnąć. Po 10 dniach nalewka jest gotowa. Po wyczerpaniu nalewki można rozdrobnić bursztyn i powtórnie zalać. Bursztyn można zalać tylko 2 razy.
Nie należy pić bursztynowej nalewki codziennie. Nadmiar jonów ujemnych spowoduje bowiem nadmierne wyciszenie organizmu. Litoterapeuta dobiera odpowiedni bursztyn (różnią się kolorem, kształtem i energią) dla każdego pacjenta. Dlatego jeśli ktoś chce sam poddać się takiej terapii, najlepiej niech skorzysta z mieszanki bursztynowych kawałeczków.
Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn
Istnieją dwie metody sprawdzenia autentyczności bursztynu. Jeśli trzymany przez kilka sekund nad ogniem zatli się, wydzielając przy tym żywiczną woń, to znak, że jest autentyczny. Inny test polega na wodnej próbie. Prawdziwy jantar nie tonie, tylko utrzymuje się na powierzchni wody.
Lecznicza biżuteria
Przy dolegliwościach sercowych dobrze włożyć kawałeczki bursztynu do kieszeni koszuli. Przy zaburzeniach pracy tarczycy można nosić bursztyn na szyi (podobnie przy astmie, zapaleniu migdałków, bólach zębów). Przed zastosowaniem bursztynu należy wypłukać go pod bieżącą wodą i położyć w nasłonecznionym miejscu, by wysechł w naturalny sposób i naładował się słoneczną energią.