Odpowiednio dobrane olejki aromaterapeutyczne pomogą Ci zadbać o skórę. Ale najpierw musisz wiedzieć, które są dla Ciebie najlepsze.
Na skórę zadziałają najskuteczniej, jeśli użyjesz ich do kąpieli albo zmieszasz z olejem do masażu. Możesz także dodać parę kropli ulubionego olejku do balsamu do ciała albo kremu do twarzy. Ważne, by kosmetyk był pozbawiony zapachu i najlepiej bez konserwantów. Do przemywania twarzy dobry będzie tonik, czyli przegotowana woda z dodatkiem kilku kropli olejku. Jeśli mieszasz je z kremem lub wodą, przygotowuj zawsze niewielką ilość, by zapach nie wyparował.
Znajdź swój olejek
Rozmarynowy – doskonały do pielęgnacji cery dojrzałej. Wzmacnia jej barierę odpornościową, odmładza, pomaga walczyć z cellulitem. Jednocześnie działa pobudzająco.
Lawendowy – nadaje się do każdego typu cery. Łagodzi podrażnienia, dezynfekuje, regeneruje skórę, pomaga walczyć z cellulitem i zgrubieniami skóry, oczyszcza ciało z toksyn, reguluje pracę gruczołów łojowych i gospodarkę płynami, wspomaga odchudzanie.
Geraniowy – przyjaciel kobiety dojrzałej. Odmładza, zmniejsza cellulit, wspomaga odchudzanie, łagodzi problemy skórne i łupież. Reguluje wydzielanie łoju, nawilża. Pomaga również przy cerze naczynkowej. Nie można go stosować razem z hormonami.
Cytrynowy – to podstawowy olejek w aromaterapii, występuje w wielu mieszankach. Polecany zarówno do cery trądzikowej, mieszanej, jak i naczyniowej oraz dojrzałej. Ma silne działanie przeciw-
utleniające, zastępuje krem przeciwzmarszczkowy. Polecany także przy kłopotach skórnych, wypryskach. Przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza blizny, wybiela skórę, uszczelnia naczynia krwionośne.
Z drzewa herbacianego – najbardziej znany z działania antybakteryjnego, idealny do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Sprawdza się także w stanach zapalnych skóry rozmaitego pochodzenia. Pomaga w grzybicy.
Grejpfrutowy – pomocny przy odchudzaniu i cellulicie, wzmacnia naczynia krwionośne, tonizuje i odświeża.
Jałowcowy – reguluje gospodarkę płynami, dzięki czemu zmniejsza obrzęki. Pomocny w leczeniu otyłości, redukuje rozstępy, łagodzi łupież, trądzik, łojotok.
Pomarańczowy – doskonały dla cery dojrzałej ze względu na własności przeciwutleniające i oczyszczające z toksyn. Pomaga zmniejszyć zmarszczki, zachować jędrność, sprężystość i młodzieńczy wygląd skóry. Można go znaleźć w wielu kosmetykach na cellulit.
Z górnej półki
Te olejki są droższe, ale niezbędne w pielęgnacji skóry dojrzałej i wiotczejącej.
Neroli – to olejek z kwiatu gorzkiej pomarańczy. Pomaga chronić skórę przed rozkładem kolagenu. Nadaje się też dla cery trądzikowej i wrażliwej. Doskonale łagodzi podrażnienia. Wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza zaczerwienienia cery naczyniowej.
Różany – nie pomyl go z olejkiem „zapach różany”, to syntetyczna podróbka! Oryginalny silnie oczyszcza i odmładza, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu. Nawilża przesuszoną i regeneruje zmęczoną, pozbawioną blasku cerę, łagodzi podrażnienia. Stosuje się go nawet w popromiennych oparzeniach i martwicy skóry.
Mieszanki na skórne kłopoty
Podane ilości kropli zmieszaj z 30 ml oleju nośnikowego lub wlej do wanny. Jeśli chcesz dodać olejek do kremu lub balsamu, odpowiednio zmniejsz ilość.
- Odmładzająca: rozmarynowy – 4, geraniowy – 3, lawendowy – 5.
- Odżywcza i odprężająca: grejpfrutowy – 4, geraniowy – 4, mięty pieprzowej – 3.
- Łagodząca wypryski: z drzewa herbacianego – 4, lawendowy – 4, jałowcowy – 3, cytrynowy – 3.
- Na oparzenia słoneczne: z rumianku rzymskiego – 3, lawendowy – 5, z mięty pieprzowej – 4.
- Upiększająca: pomarańczowy – 8, geraniowy – 3; drugi przepis: rozmarynowy – 5, różany – 3, lawendowy – 2.
- Wzmacniająca naczynia krwionośne: lawendowy – 5, różany – 3, neroli – 3; drugi przepis: neroli – 4, lawendowy – 4, cytrynowy – 3.
Na podstawie rozmowy z aromaterapeutką Irminą Chmielewską
Warto pamiętać
* Niektóre olejki są fotouczulające: cytrynowy, grejpfrutowy, pomarańczowy i jałowcowy. Nie stosuj ich przed wyjściem na słońce lub do solarium!
* Kupuj tylko olejki znanych firm, najlepiej w aptekach. Nie daj się skusić niską ceną, bo dostaniesz też niską jakość.