Gotowe kosmetyki do pielęgnacji włosów to wielka wygoda. Odżywki, pianki, żele, wosk, lakiery czy pomady dają widoczne efekty. Warto jednak pamiętać o tym, by je dokładnie zmywać. Najlepiej specjalnym oczyszczającym szamponem. Bo zmęczone upiększającymi zabiegami włosy mogą nam sprawiać wiele kłopotów. Najczęściej trudno je ułożyć, bo albo nadmiernie się puszą, albo są ciężkie i smętnie opadają. Jeśli masz poczucie, że Twojej fryzurze brakuje witalności, a używałaś przedtem różnych pianek czy wosków, powodem może być właśnie kosmetyczny osad. Środki chemiczne w działających cuda produktach pielęgnacyjnych to najczęściej silikony, które osadzają się na włosach i skórze głowy. Zbyt częste ich stosowanie, szczególnie jeśli nie są dokładnie zmywane, może być nawet powodem nadmiernego wypadania włosów.
Przy pielęgnacji pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza. Wybierając preparaty – zarówno te sklepowe, jak i własnej produkcji – musimy wiedzieć, z czego wynika nasz problem. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę nie tylko kondycję włosów, ale także ich gatunek. Choć jedne i drugie trudno jest ułożyć, innej pielęgnacji wymagają cienkie i łamliwe, a innej grube i sztywne. Jakie są najczęstsze problemy? Włosy mogą się nadmiernie przetłuszczać. Albo odwrotnie – stać się zbyt suche.
Na suche kompres i mgiełka
Włosy suche są nagie. Brakuje im tłuszczowej otoczki, która sprawia, że fryzura staje się gładka, elastyczna i błyszcząca. W takiej sytuacji nasze babki doradziłyby wcieranie olejów (które działają na podobnej zasadzie, co maseczki czy balsamy, ale nie zawierają chemicznych dodatków) albo stosowanie ciepłych olejowych kompresów. Wysoka temperatura sprawia, że łuska włosa rozchyla się, a dobroczynne składniki wnikają do jego wnętrza. Kompresy trzymamy na włosach przez 30 minut. Wygładzający efekt pielęgnacji utrzymuje się, jeśli stosujemy takie zabiegi regularnie. Warto jednak pamiętać, że równie ważna jest pielęgnacja od wewnątrz, i należy jeść dużo produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 (przede wszystkim tłuste ryby morskie), albo uzupełnić dietę kapsułkami zawierającymi te kwasy.
Na tłuste tonik lub płukanka
Tłuste włosy są nie mniej kapryśne od suchych. Trzeba się z nimi obchodzić bardzo delikatnie, bo łatwo, choćby zbyt gorącą wodą do mycia, pobudzić gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy. Przetłuszczające się włosy, zwłaszcza gdy są długie lub farbowane, potrzebują odżywek tak samo, jak suche. Pamiętaj jednak, by nakładać je od końców, posuwając się w górę. I omijaj skórę głowy. W nią możesz wmasowywać toniki lub emulsje z mentolem i wyciągiem z drzewa herbacianego, które ją oczyszczą oraz zapobiegną mnożeniu się bakterii. Dobrym pomysłem jest też stosowanie po każdym myciu regulujących wydzielanie łoju ziołowych płukanek. Jeśli mamy tłuste włosy, jak najrzadziej używajmy urządzeń takich, jak suszarki, elektryczne lokówki czy prostownice. Wysoka temperatura pobudza wydzielanie tłuszczu. Unikajmy też wosku, brylantyny oraz odżywek bez spłukiwania, bo te preparaty tylko pogłębią nasze problemy.
BABCINE KOSMETYKI
WŁOSY SUCHE
Do mycia i do układania
Naturalny szampon oczyszczający. Detergenty w szamponach, choćby i najdelikatniejsze, mogą dodatkowo odtłuszczać i tak już suche włosy. Wypróbuj szampon z mąki ziemniaczanej. Wciągnie zanieczyszczenie i brud jak gąbka, a nie wysuszy włosów.
Dwie łyżki mąki ziemniaczanej zmiksuj z pół szklanki wody. Wodę dolewaj stopniowo, tak by uzyskać konsystencję kremu. Podgrzej całość krótko na małym ogniu. Do ciepłego kremu dodaj łyżeczkę octu owocowego i wymieszaj. Nałóż na włosy, masując i ugniatając, następnie spłucz. Powtórz całą operację.
Lotion wygładzający. Do pół szklanki wody mineralnej (niegazowanej) dodaj
10 kropli olejku jojoba lub oleju kokosowego oraz 5 kropli olejku eterycznego, pomarańczowego, lawendowego albo różanego. Wymieszaj wszystko w butelce, energicznie potrząsając. Przelej do pojemnika z rozpylaczem (na przykład do buteleczki na perfumy, można je kupić w drogeriach). Przed każdym użyciem mocno potrząśnij, by rozdrobnić cząsteczki olejku, który nie rozpuszcza się w wodzie. Spryskuj wilgotne włosy i układaj. Możesz też spryskać suche, jeśli bardzo się spuszyły.
Odżywcze kompresy
Śmietanowy. Dwie łyżki śmietany zmieszaj z łyżeczką soku z cytryny i połową łyżeczki lekko podgrzanego oleju kukurydzianego. Wetrzyj we włosy. Następnie zawiń głowę folią i ręcznikiem. Trzymaj kompres przez 40 minut. Umyj włosy delikatnym szamponem. Żółtkowo-rycynowy. Do żółtka dodaj pół kieliszka do wódki oleju rycynowego. Mieszając, dodaj jeszcze dwie łyżeczki śmietany i kilka kropli soku z cytryny. Nałóż na włosy, owiń folią i ręcznikiem. Trzymaj 30-60 minut. Następnie spłucz i umyj włosy.
Oliwny. Do żółtka dodaj trzy łyżki oliwy z oliwek. Ubij na majonez. Możesz dodać kilka kropli soku z cytryny lub octu jabłkowego. Nałóż na włosy i trzymaj tak długo, jak możesz. Potem spłucz i umyj głowę.
Maski
Odżywcza. Podgrzej lekko kieliszek oleju ze słodkich migdałów. Dodaj do niego zawartość kapsułki z witaminą E lub A+E. Nałóż na włosy i trzymaj 20 minut. Potem umyj głowę.
Nawilżająca. Rozetrzyj dojrzałe awokado z trzema łyżkami śmietany. Nałóż na pół godziny, a potem umyj głowę.
Dodająca energii. Zmiksuj dwie łyżki oleju sezamowego z żółtkiem i dwiema łyżkami śmietany. Nałóż na włosy na
15 minut. Zmyj delikatnym szamponem. Dzięki tej maseczce włosy będą bardziej elastyczne i jedwabiste.
Nabłyszczająca. Wymieszaj łyżkę oleju kokosowego z trzema łyżkami śmietany. Trzymaj na włosach 15 minut. Potem zmyj i płucz coraz chłodniejszym strumieniem wody.
Utrwalająca. Całe jajko ubij z trzema łyżeczkami rumu. Nałóż maseczkę na dwie minuty. Spłucz. nie używając szamponu. Włosy będą się po niej lepiej układały, a fryzura będzie znacznie trwalsza.
WŁOSY KRĘCONE
Płukanka
Garść szałwii zalej szklanką wrzątku i parz przez 15 minut pod przykryciem. Po wystudzeniu płucz włosy, polewając i lekko wgniatając napar. Pozostaw go we włosach. Płukanka jest bardzo dobra dla włosów bardzo kręconych. Loki nieco się wyprostują i nabiorą połysku.
Płyn do układania
Weź garść liści nasturcji, zalej połową szklanki wrzątku i parz pod przykryciem 20 minut. Przelej płyn do pojemnika ze spryskiwaczem. Rozpylaj na włosy.
To nieco usztywni loki i nie będą się rozpadały.
Żel z siemienia lnianego
Zaparz dwie łyżki siemienia lnianego, zalewając je połową szklanki wrzątku. Kiedy pojawi się przezroczysta galaretka, odcedź ziarenka, pozostawiając lniany śluz. Nabierz go nieco na dłonie, rozetrzyj i wgniataj w loki.
PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ
Toniki
Ziołowy. Weź siedem łyżek octu jabłkowego. Dodaj do niego stugramową szklaneczkę naparu z liści laurowych, rozmarynu lub szałwii (garść ziół zalej połową szklanki wrzątku i parz 15 minut pod przykryciem). Wymieszaj i zlej do ciemnej buteleczki. Wcieraj tonik w skórę głowy przed myciem.
Octowo-ziołowy. Do małej (około 250 ml) buteleczki octu jabłkowego wrzuć osiem liści laurowych albo garść świeżego lub suchego rozmarynu albo szałwii. Odstaw buteleczkę na dwa tygodnie. Nacieraj skórę octem ziołowym przed każdym myciem.
Przeciwłupieżowy. Do siedmiu łyżek octu jabłkowego dodaj dziesięć kropli olejku tymiankowego. Nacieraj skórę głowy przed myciem.
Brzozowy. Garść ususzonych liści brzozy zalej 100 gramami 70° czystej wódki, szczelnie zamknij i odstaw na trzy-cztery tygodnie. Weź mały kieliszek gotowej nalewki brzozowej, dodaj trzy kieliszki wody hammamelisowej lub różanej oraz trzy krople olejku melisowego. Wymieszaj. Wcieraj w skórę głowy po każdym umyciu włosów. Możesz do nalewki dodać także olejku z mięty pieprzowej lub z drzewa herbacianego.
Płukanki
Miętowa. Garść mięty zalej w butelce lub słoiku litrem octu jabłkowego, zakręć. Odstaw na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Odcedź, wyciśnij zioła i przefiltruj płyn przez gazę. Płucz włosy, dodając cztery łyżki płukanki miętowej na litr wody.
Miodowa. Rozpuść łyżeczkę miodu w szklance wody. Dodaj łyżeczkę octu owocowego. Wetrzyj w umyte, spłukane włosy i pozostaw. Nie bój się, na pewno nie będą lepiące. Za to łatwiej dadzą się ułożyć.
Piwna. Do półtorej szklanki jasnego piwa dodaj dwie trzecie szklanki octu jabłkowego. Zmiksuj. Polewaj włosy całą ilością i pozostaw do wyschnięcia. Najlepiej nie używaj suszarki, żeby ich za bardzo nie rozdmuchać. Nie bój się, zapach piwa szybko wywietrzeje.
Maski zapobiegające nadmiernemu przetłuszczaniu się
Z zielonej glinki. Dwie czubate łyżki zielonej glinki rozmieszaj na papkę z naparem z szałwii lub rozmarynu. Do roztartej glinki dodaj siedem kropli olejku eterycznego z bergamotki, jałowca, cedru, cyprysa lub limetki. Nałóż na włosy na 20 minut. Potem spłucz i umyj głowę.
Drożdżowa. Kostkę drożdży piekarskich wymieszaj z mlekiem. Rozprowadź maseczkę na włosach. Trzymaj 20 minut. Spłucz i umyj głowę.
Miodowa. Dwie łyżki miodu rozmieszaj z sokiem z połowy cytryny. Nałóż po umyciu na włosy i skórę głowy na 15 minut. Spłucz.
Lotiony do stylizacji
Miodowy utrwalający. Łyżeczkę miodu wymieszaj z łyżeczką octu owocowego i przelej do buteleczki z atomizerem. Spryskuj wilgotne lub suche (na przykład zakręcone) włosy. Pamiętaj, żeby przed użyciem potrząsnąć.
Piwny. Zmieszaj kieliszek jasnego piwa z kieliszkiem wody i przelej do pojemnika z rozpylaczem. Spryskuj wilgotne włosy i układaj.