Niedawno w klasztorze paulinów na Jasnej Górze odbyło się spotkanie europejskich egzorcystów. „Bo diabeł naprawdę istnieje” – powiedział jeden z uczestników.
Konferencja trwała pięć dni i była tajna – nie wpuszczono na nią dziennikarzy ani innych zainteresowanych tą tematyką ludzi. Brało w niej udział prawie 300 osób zajmujących się egzorcyzmami. Większość to księża, gdyż tylko oni mają licencję na wypędzanie złych duchów. Pozostali to osoby współpracujące z duchownymi. Zgodnie z zaleceniami Watykanu sprzed dziesięciu lat biskupi mają obowiązek powołania w każdej diecezji przynajmniej jednego egzorcysty. Polska może pochwalić się największą ich liczbą – prawie 70 – co oznacza, że w niektórych diecezjach jest ich nawet kilku.
Uwaga na klątwy!
Najsłynniejszym egzorcystą w Europie jest ojciec Gabriele Amorth z diecezji rzymskiej. Ma 84 lata i zdołał wypędzić ponad 70 tysięcy demonów. W swojej książce „Wyznania egzorcysty”, wydanej również po polsku, napisał, że zły duch może zawładnąć człowiekiem z dwóch powodów. Po pierwsze, przybywa na żądanie, gdy wzywa się go podczas obrzędów satanistycznych. Po drugie, aż 90 proc. opętań to efekt rzuconej klątwy. Uwaga! Nie tylko przez złych ludzi! Potężną moc mają zaklęcia wypowiadane przez rodzinę, zwłaszcza rodziców i dziadków. Skutki uroku rzucanego na potomka, który na przykład zdecydował się na ślub z nieakceptowaną przez nich osobą, bywają dramatyczne.
Kościół wyróżnia egzorcyzm uroczysty i prosty. Do odprawienia tego pierwszego uprawniony jest biskup lub ksiądz przez niego oddelegowany, a stosuje się go w przypadku opętań. Trzeba obrzęd poprzedzić specjalną modlitwą i postem. Natomiast egzorcyzm prosty może być odprawiony przez każdą osobę ochrzczoną. Trzeba w nim zwrócić się do Boga lub wybranego świętego (szczególnie łaskawy jest Michał Archanioł) z prośbą o pomoc. Lepiej nie zwracać się bezpośrednio do demona.
|
Egzorcysta mianowany prof. ksiądz Tadeusz Czapiga |
Diaboliczne nękanie
„Na początku pracy duszpasterskiej, podczas kolędy w jednej z parafii na Pomorzu Zachodnim, spostrzegłem, że w odwiedzanym mieszkaniu coś niepokojącego zaczęło się dziać z domownikami w trakcie modlitwy i obrzędu poświęcenia mieszkania – opowiada ksiądz Tadeusz Czapiga, egzorcysta w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. – W oczach dwóch mężczyzn widoczny był lęk. Młoda kobieta szybko wybiegła z mieszkania, ujawniając pragnienie pójścia do spowiedzi świętej, co uczyniła w niedługim czasie. Wynika z tego, że mieszkańcy lokalu byli pod władzą jakiejś niedobrej mocy” – dodaje.
Najcięższym przypadkiem jest opętanie diaboliczne. Przypomina ono chorobę psychiczną, opętany przejawia nadludzką moc, posługuje się różnymi językami oraz ma najróżniejsze wizje. Nie wie, co robi i co się z nim dzieje. Jest tylko ciałem, z którego wydobywa się diabelska siła. Innym rodzajem nękania jest diabelskie dręczenie. Może ono pojawiać się sporadycznie i nagle, osoba bez jakiegokolwiek powodu reaguje bardzo emocjonalnie – krzyczy, przeklina, złorzeczy innym.
Szatan działa dziś jawnie
Powoływanie coraz większej liczby egzorcystów, organizowanie konferencji budzi niepokój. Powstaje pytanie: czy to znaczy, że w dzisiejszych czasach jest na świecie coraz więcej demonów? Ksiądz Marian Piątkowski koordynujący działalność polskich egzorcystów odpowiada, że szatan zawsze działał podobnie, ale ukrywano te sprawy. Dziś się o nich mówi. Ksiądz Piątkowski radzi, aby nie traktować tych informacji jako taniej sensacji, gdyż zło, które się lekceważy, jest najbardziej niebezpieczne.
fot. b. nowak, j. wolny/agencja gn
Jak przebiega egzorcyzm?
Ksiądz przeprowadza egzorcyzm według tzw. Rytuału Rzymskiego. Powinien się on odbyć w warunkach, w których nie budzi sensacji. Najlepiej w kaplicy, salce przykościelnej bądź przyparafialnej. W widocznym miejscu musi wisieć krzyż oraz obraz Matki Bożej. Potrzebna jest też woda święcona i kropidło. Egzorcysta zakłada komżę i stułę, w ręku trzyma krzyż. W czasie obrzędu uwalniania ze złych mocy w pomieszczeniu może przebywać rodzina udręczonego, która modli się w ciszy i zachowuje milczenie. Ksiądz, o ile to możliwe, powinien uzyskać zgodę na przeprowadzenie egzorcyzmu od osoby zniewolonej. Nierzadko w czasie obrzędu ludzie głośno przedstawiają swoje poranione życie, dlatego nie jest wskazane, by ktoś obcy znajdował się w pomieszczeniu. Poza tym opętani nieraz bluźnierczo reagują na widok krzyża i obrazów religijnych.
Jak znaleźć egzorcystę w Polsce?
Zadzwoń do kurii diecezjalnej i zapytaj o numer telefonu do księdza egzorcysty. Albo idź do proboszcza swojej parafii i poproś o kontakt. Ksiądz egzorcysta może zapytać, jaka jest przyczyna Twojego zainteresowania. Nie wstydź się i powiedz, dlaczego szukasz pomocy.
Ksiądz ustali termin spotkania, podczas którego zbada przyczyny złego stanu. Wtedy, jeśli będzie taka konieczność, odprawi egzorcyzmy, czyli odmówi specjalną modlitwę – błogosławieństwo. Egzorcysta katolicki nie przyjmuje żadnych pieniędzy, upominków ani innych dowodów wdzięczności.