Brak wiary w siebie, samokrytycyzm i blokady z tym związane to częsta, niechciana pamiątka z dzieciństwa. Ale jest na to recepta: ćwiczenia One Brain.
Niemal od pierwszych dni życia jesteśmy przez najbliższych programowani negatywnie: „nie umiesz, co ty wyprawiasz, nie dasz sobie rady”. Każde takie zdarzenie jest odnotowywane przez nasz organizm, każdy mięsień, a nawet komórki ciała. W dorosłym życiu odczuwamy tego konsekwencje: stres, lęki, napięcia, niska samoocena. Ćwiczenia One Brain pomogą się od nich uwolnić.
Ćwiczenie na kreatywność
Stosujemy je, gdy chcemy w sposób twórczy rozwiązać jakiś problem, pozbyć się stresu, rozluźnić przed wykonaniem ważnego zadania lub podjęciem decyzji. Prawą rękę przykładamy do czoła, lewą kładziemy z tyłu głowy na potylicę. Kciuk wpasowuje się wówczas w charakterystyczny dołek poniżej czaszki. W takiej pozycji dłonie trzymamy od kilkudziesięciu sekund do kilku minut (Fot. 1).
Ćwiczenie na koordynację
Ćwiczenie doskonałe dla dzieci mających kłopoty z pisaniem. Pomaga w koordynacji ruchów. Należy stanąć w małym rozkroku. Prawą ręką kreślimy przed sobą znak nieskończoności – leżącą ósemkę (Fot. 2), oczy wodzą dokładnie za ruchem dłoni, głowa natomiast jest unieruchomiona. Środek ósemki staramy się utrzymać na wysokości oczu. To samo powtarzamy lewą ręką. Na koniec łączymy ręce i wykonujemy ćwiczenie oburącz (Fot. 3).
|
|
fot.2 | fot.3 |
Ćwiczenie na stres
Jeśli nie potrafimy pozbyć się stresu i napięcia, które nas rozsadza, spróbujmy zsynchronizować obie półkule mózgowe za pomocą krzyżowego programowania. Na kartce rysujemy wielką literę X, przyczepiamy na wysokości oczu i podczas wykonywania ćwiczeń cały czas na nią patrzymy. Następnie unosimy nogi, jakbyśmy maszerowali w miejscu. Wykonujemy ruchy krzyżowe: gdy podnosimy lewe kolano, nakrywamy je prawą dłonią (Fot. 4).
Gdy podnosimy prawe – lewą. Wykonujemy dziewięć par takich ruchów. Po nich, nadal maszerując w miejscu, ruchy równoległe: prawą ręką dotykamy prawego kolana, a lewą ręką lewego. I znowu dziewięć par takich ruchów. Cały zestaw wygląda następująco (wszystko po dziewięć par ruchów): krzyżowe, równoległe, krzyżowe, równoległe, krzyżowe.