Lepsza sztuka kulinarna Państwa Środka, czy może jednak Kraju Kwitnącej Wiśni? Oto jest pytanie!
Obie liczą tysiące lat (choć chińska jest starsza) Obie związane są z niezwykłą filozofią życia. Dania z chińskiego woka i japońska surowa ryba to orientalne hity na polskim talerzu i kulinarne przepisy na długowieczność.
Patelnia do zadań specjalnych
Wok w kuchni chińskiej jest tym, czym u nas cały komplet garnków z patelnią włącznie. W nim robić można prawie wszystko: smażyć, frytować, dusić, gotować. Naczynie, na którego pomysł Chińczycy wpadli przed wiekami, był najzwyczajniej skutkiem ubóstwa. Problem dotyczył nie tylko tego, co włożyć do garnka, ale też – co podłożyć pod garnek, aby tanim kosztem można było przygotować ciepłą strawę.
I stworzyli wok, czyli głębokie żeliwne naczynie, przypominające kształtem stożek. Przyrządzanie dań w woku polega na bardzo szybkim smażeniu w niewielkiej ilości oleju. Warunek – wszystkie produkty muszą być bardzo drobno pokrojone. Dlatego Chińczycy obok woka bardzo dbają o perfekcyjne naostrzenie noży.
W woku znakomicie rozprowadza się ciepło. Jego kształt pozwala zgarniać na jego ścianki wcześniej wrzucone składniki, tak by nie traciły temperatury, a jednocześnie nie zamieniały się w miazgę, podczas gdy w środkowej jego części smażymy coś, co dodaliśmy do potrawy w dalszej kolejności. Ścianki dobrego woka powinny zatem mieć chropowatą powierzchnię, żeby smażone kawałki nie ześlizgiwały się – najlepszy będzie z żeliwa lub stali. Dno musi być grube, dzięki czemu długo utrzyma temperaturę. Przygotowanie dania trwa błyskawicznie, nie ma więc czasu na siekanie czy szukanie przypraw (trzeba to zrobić wcześniej). Składniki należy drobno pokroić na kawałki podobnej wielkości, bo tylko wtedy usmażą się równomiernie i będą miały podobną konsystencję. Chińska patelnia wymyślona przed wiekami to idealny wynalazek dla tych, którzy dbają o linię i cenią wartościowe jedzenie.
Sushi, czyli ryba lubi ryż
Jak weszło pod polskie strzechy dekadę temu, tak wyjść nie chce. To zdrowie w najczystszej postaci. Surowe ryby i owoce morza są najlepszym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega. A poza tym są niskokaloryczne.
Sushi przyrządza się z ryżu i najróżniejszych owoców morza i ryb, warzyw, grzybów i wodorostów nori. Niezależnie od sposobu przygotowywania tej potrawy – specjalny gatunek ryżu po ugotowaniu zakrapia się octem ryżowym, formuje w odpowiedni kształt i zlepia z rybą lub warzywami. Dodatkami wzbogacającymi smak są: sos sojowy, bardzo ostry zielony chrzan wasabi i marynowane płatki imbiru. Jeśli nigdy nie próbowaliście sushi, czas to nadrobić. Można się w tym daniu zakochać bez pamięci. A jeśli uznacie, że ten smak nie jest dla was, zawsze możecie spróbować polskiej wersji sushi, czyli kaszi. Robi się je z kaszy z warzywami i swojskimi wędlinami.