Święta dieta nadaje się dla chorych i zdrowych oraz leniwców. Bo nie licząc kalorii i nie ćwicząc, można schudnąć. Przy okazji!
Jadłospis został opracowany przez św. Hildegardę w średniowieczu. Po kilku wiekach został on zmodyfikowany i przystosowany dla współczesnych. Ta dieta jest bezpieczna, bo nie wyklucza zbóż, warzyw, owoców, mleka i jego przetworów ani mięsa i tłuszczów. A jeszcze dodaje kilka wyjątkowych przypraw oraz produktów.
Co jeść?
Przede wszystkim orkisz (prastara odmiana pszenicy), galgant i bertram (pierwszy to korzeń rośliny spokrewnionej z imbirem, drugi - roślina podobna do rumianku, lecz bardziej ostra w smaku), oraz nasiona babki płesznik, migdały i koper włoski (zwany fenkułem). Można je spożywać w różnej formie - wybór jest duży!!
W tej diecie można jeść wszystko - z małymi wyjątkami...
Na przykład owies powinien być zjadany tylko w formie płatków owsianych na śniadanie, a chleb żytni mogą jeść wyłącznie osoby zdrowe. Jajka powinny być gotowane i zjadane na miękko.
Z pszenicy dobra i zdrowa jest jedynie mąka pełnoziarnista, drobno zmieloną krupczatkę należy wyeliminować.
Nabiał zalecany to głównie maślanka, kwaśne mleko i śmietana, jogurt, twaróg, masło, ale w małych ilościach.
Najlepsze oleje według Hildegardy to słonecznikowy tłoczony na zimno, migdałowy i z orzecha włoskiego. Święta nie poleca za to oliwy.
Z mięs powinno się wybierać baraninę i koźlinę oraz drób, wołowinę i cielęcinę. Te dwie ostatnie przed przygotowaniem należy wymoczyć przez noc w wodzie.
Z ryb - tylko te żyjące w naturze (nie z hodowli), prócz węgorza.
Polecane warzywa to: seler, fasole, ciecierzyca, buraki, marchew, chrzan, czosnek, cebula i młoda pokrzywa – oczyszcza organizm.
Najlepsze napoje to piwo i wino, które jest nośnikiem ziół leczniczych.
Barbara Mitkowska
Więcej o kuchni św. Hildegardy, a także przepisy zgodne z jej zaleceniami, znajdziesz na www.gwiazdy.com.pl
Święta dieta nadaje się dla chorych i zdrowych oraz leniwców