Palenie kadzideł ma w każdej porze roku swą magiczną i uzdrawiającą moc.
Przed nami wiosna i czas odradzającej się energii przyrody. Dla naszych przodków
był to okres wielkiego wiosennego kadzenia trwającego do Wielkiego Piątku.
Ale już do 21 marca, do równonocy, należało okadzić domy i zabudowania gospodarcze, oczyścić je i uwolnić od zimowych naleciałości, chorób i zagnieżdżonych od jesieni demonów. Dlatego podczas kadzenia otwierano szeroko okna, żeby całe zło uleciało spod dachu razem z dymem. Nasze prababki do tego celu stosowały najczęściej lawendę, tymianek, rozmaryn i szałwię. Uwalnianie ducha roślin Palenie roślin, ziół, kadzidełek to rytuał wyjątkowy, bo łączą się w nim dwie ważne rzeczy: intencje i zamiary człowieka oraz magiczna moc palonej rośliny. W trakcie spalania uwalniamy ducha rośliny, który poprzez ogień i jego płomyki pomaga naszym zamiarom i życzeniom. Wzmacnia prośby, modlitwy i pragnienia. A dodatkowo my sami stwarzamy sobie metafizyczną przestrzeń, w której dobrze się czujemy i podróżujemy duchowo. W trakcie kadzenia oczyszczamy się, uzdrawiamy i wytwarzamy wokół siebie ochronną aurę. Przez tysiące lat palenie wonnych ziół było ważną częścią ludzkiego życia. Początkowo robiono to w czasie najważniejszych świąt, ale z biegiem lat zwyczaj ten wszedł do codziennego życia. W Indonezji czy w Japonii w okresie przedwiosennym prawie każdy dzień kończy się paleniem kadzidełek. Czynność ta traktowana jest jako domowa magiczna ceremonia przynosząca odprężenie po całodziennej bieganinie i wprowadzająca w nastrój wieczornego odpoczynku. Uzdrawiają ciało i ducha Kadzenie od wieków związane było ściśle ze starymi kultowymi zajęciami i z uzdrawianiem, a każdy kto w prastarych społecznościach posiadał stosowną wiedzę na jego temat, traktowany był z szacunkiem. Trzeba było wiedzieć, jakie rośliny nadają się do palenia. Zbierano głównie te aromatyczne i przypisywano im określone działanie. Bo jedne pobudzają, ożywiają, wyzwalają pomysły i kreatywność, a drugie wyciszają, uspokajają, wspierają medytacje i jogę. Jeszcze inne uzdrawiają, dezynfekują i oczyszczają dom, a także sale chorych w szpitalach. W każdej porze roku palono inne rośliny. Dzisiaj uprawiamy je w swych przydomowych ogrodach, a nawet na balkonach. Potrafimy również odpowiednio je wysuszyć. A warto to robić, bo mają w sobie silną energię i słońce lata, dlatego proces kadzenia wiąże nas mocno z duchami roślin. I pewnie dlatego palenie kadzidełek i ziół tak silnie działa na nasze zmysły i wnika w duszę, a czasami nawet ją uskrzydla. Wiele palonych ziół ma działanie uzdrawiające i w takim aspekcie są używane od czasów starożytnych. Z kolei powstający wtedy dym dezynfekuje i odkaża. A zapachy tworzą intymny nastrój, działają pozytywnie na zmysły i aurę oraz na pole energetyczne człowieka. Wytwarzają też przyjemne i harmonijne wibracje.
Marta Ammer
przydatny sprzęt
- Ognioodporne naczynie z porcelany, miedzi, kamienia lub z gliny.
- Specjalny węgiel do palenia, sprasowany, samozapalny z zagłębieniem do kadzidła.
- Piasek, który symbolicznie reprezentuje element wody podczas kadzenia, a do tego przewietrza węgiel od spodu i ochrania ścianki naczynia przed osmoleniem.
- Moździerz – wiele roślin zawiera olejki eteryczne i warto je skruszyć na krótko przed paleniem, by nie utraciły cennego aromatu.
ziołowe kompozycje
Oczyszczająca i chroniąca
Najskuteczniej
oczyszcza i osłania duszę oraz dom po zimie. Silnie związana z siłami
ziemi poprzez jałowiec dający dodatkowo poczucie stabilności. Piołunowy
dym wytwarza wokół nas prawdziwie ochronny płaszcz. Pomaga mu w tym
jemioła i porosty otwierające nas dodatkowo na mądrość i wiedzę.
Nasiona jesionu uchronią przez negatywnymi wpływami, dzięgiel przywróci
łączność z przodkami, a żywica, szałwia i piołun oczyszczą atmosferę po
zimie.
Przywołująca siły wiosny
Snujący się wolno dymek zapowiada nowy początek oraz jasność i
aktywność umysłu. Ożywia i oczyszcza jednocześnie. Energetycznie działa
tak silnie i ożywczo jak świeży wiosenny wiatr. Oczyszcza dokładnie
naszą aurę, skutecznie okadza też cały dom. Rozmaryn energetyzuje, róża
otwiera serce, lawenda odradza i oczyszcza.
Zwój miłości i harmonii
Stwarza wiosenną atmosferę pełną przyjaźni, miłości i otwiera duszę.
Róża przywraca utraconą harmonię uczuć i przygotowuje serce do
przyjęcia nowej miłości, mak uspokaja, lawenda i szałwia oczyszczają z
zimowych złogów i dają jasność umysłu.
Zwój oczyszczający i ochraniający
Jego dym oczyszcza i buduje atmosferę bezpieczeństwa, jałowiec wzmacnia
związek z siłami ziemi i odradzającym się w niej życiem po zimowym
śnie. Szałwia skutecznie oczyszcza, a bylica chroni.
kwietniowe zapachy
Typowo wiosennymi ziołami do palenia są lawenda, mięta, koniczyna, dzięgiel i podbiał. Jeśli będziemy je spalać bez łączenia z innymi roślinami, wówczas ich energetyczna moc będzie większa.
warto wiedzieć
- Agnieszka Maciąg, modelka, pali świece i kadzidła przez cały rok, latem o zapachu gruszki a zimą lubi dymek z kandyzowanych owoców.
- Grace Jones i Madonna palą kadzidełka o aromatach ziołowych.
- Przed rozpoczęciem zdjęć do filmu o życiu meksykańskiego rewolucjonisty Emiliano Zapaty odprawiono rytuał sahumerios, czyli palenia kadzidełek, by przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.
- Podczas koncertów Carlosa Santany na estradzie często palą się kadzidełka, którym muzyk przypisuje magiczne znaczenie.
- W Indonezji, a zwłaszcza na wyspie Bali, palenie kadzideł służy głównie do oczyszczenia domu i jest najważniejszym rytuałem w życiu Indonezyjczyków. – W negatywnej atmosferze nie może powstać nic dobrego ani dla ducha, ani dla ciała – podkreślają. I palą kadzidełka nie tylko w domach, ale i w gmachach użyteczności publicznej oraz w hotelach. Żaden właściciel nie otworzy rano sklepu, zanim go nie okadzi. – Energia w środku musi być zharmonizowana i czysta – tłumaczą. – Bo dla nas od zysków ważniejszy jest porządek oraz moc.
- Japończycy palenie kadzidełek nazywają „podsłuchiwaniem wiatru” i słyną z umiejętnego dobierania ziół, by uzyskać odpowiedni niepowtarzalny zapach. A ponieważ szczególną magiczną moc przypisują cynamonowi, goździkom, kamforze i drewnu sandałowemu, to najczęściej z nich komponują zestawy do kadzenia. Wierzą, że goździki mają dar rozświetlania życia i wykorzystują je do oczyszczania duszy na wiosnę.