Fot. 1. Zagubiona pośród lasów koło Nowin Horynieckich kapliczka z cudownym źródełkiem. |
Polska południowo-wschodnia obfituje w niezwykłe miejsca mocy. Wyznacza je szlak cudownych źródełek oraz starych drewnianych kościółków i cerkiewek.
Wędrówkę rozpoczynamy w Nowinach Horynieckich na Roztoczu, a zakończymy w sanktuarium w Ludźmierzu na Podhalu.
|
Fot. 2. Cudami słynąca figurka Madonny w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu. |
Kaplica na wodzie
Okolice Horyńca Zdroju mają niezwykły mikroklimat. Zasobne są w źródła mineralne oraz – jak mówią znawcy tematu – najlepsze w Europie borowiny. Szczególne miejsce w tych stronach zajmują położone w leśnej dolince źródełko i kapliczka na wodzie w Nowinach Horynieckich. W tym właśnie miejscu 12 czerwca 1636 r. miała objawić się trójce biednych pastuszków Matka Boska.
Badania radiestezyjne wykazują, że występują tu energie sięgające poziomu 37 tys. jednostek Bovisa (biopole człowieka zdrowego to średnio ok. 6,5 tys. jednostek). Dominują uzdrawiające wibracje w kolorze białym. I pewnie dlatego tutejsza woda ma niezwykłe działanie uzdrawiające. Zaleca się stosować ją w chorobach oczu, na lepsze trawienie i przemianę materii, na choroby narządów rozrodczych u mężczyzn, dolegliwości płucne oraz regenerację tkanki kostnej. Układ promieniowań sprawia, że ludzie przebywający w tym miejscu odzyskują dobre samopoczucie.
Fot. 3. W Zwierzyniu tryska woda o niespotykanych walorach bioenergetycznych. |
Źródełko w Zwierzyniu
W położonym niedaleko Leska Zwierzyniu znajdziemy kolejne cudowne źródełko. Miała w tym miejscu powstać przed wiekami cerkiew, ale – jak powiada legenda – kamienie przeznaczone do jej budowy wciąż znikały. Uznano to za znak Boży i wzniesiono tylko studnię, w której – jak się okazało – jest woda o cudownych właściwościach leczniczych. Po wojnie źródełko popadło w zapomnienie i dopiero w 1994 r. teren, na którym się znajduje, oczyszczono i uporządkowano. Można dziś dotrzeć do samego ujęcia wody w kamiennej grocie, kierując się za wsią stacjami Drogi Krzyżowej. Jak wynika z pomiarów radiestezyjnych, tutejsza woda ma niebywałe walory bioenergetyczne. Pod tym względem jest to jedna z lepszych wód w kraju. Ponadto ma znakomity smak. Działa oczyszczająco, uzdrawiająco i uspokajająco. Szczególnie zalecana jest przy dolegliwościach trawiennych i płucnych, przy reumatyzmie, chorobach nerek i krtani. Wiele osób przyjeżdża tu z daleka, aby napić się wody, posiedzieć na ławce i poddać się oddziaływaniu niezwykłych energii tego miejsca.
Sanktuarium w Ludźmierzu
Będąc w okolicach Nowego Targu, trzeba koniecznie odwiedzić sanktuarium maryjne w Ludźmierzu. Znajduje się tu uznawana za cudowną figurka Madonny pochodząca z XV w.
W czasie koronacji w 1963 r. z rąk rzeźby wypadło berło, które w locie schwycił młody biskup krakowski Karol Wojtyła. Prymas Stefan Wyszyński, celebrujący uroczystości, miał wtedy powiedzieć: „No, Karolu, Matka Boża przekazała ci władzę”. Kościół stoi w silnym miejscu mocy. Dominują w nim subtelne wibracje w kolorze niebieskim, występujące bardzo często w miejscach kultu maryjnego. Obok świątyni znajduje się źródełko, które podobno wytrysnęło po tym, jak pewien kupiec zabłąkany na rozciągających się tu kiedyś bagnach zwrócił się o pomoc do Madonny. Ujrzał Matkę Bożą, która pokazała mu, w którą stronę ma podążać. A kiedy chciał ucałować jej stopy, postać znikła i wytrysnęło źródełko. Woda ze źródełka do dziś ma dobrą biowitalność i korzystny wpływ na nerki, płuca i dolegliwości kobiece.
zdjęcia autora
Zdaniem Leszka Mateli
Podróżowanie po miejscach niezwykłych – jak twierdzi autor tekstu oraz książki „Polska magiczna” wydanej pod patronatem naszego pisma – może stać się czymś więcej niż zwykłym zaliczaniem zabytków. Otwierając się na występujące w nich energie, doładujemy swe wewnętrzne akumulatory, poprawimy kondycję organizmu, wzbogacimy się o nowe doświadczenia duchowe.