Delikatne masaże, ciepłe kąpiele, pachnące kremy nadające miękkość skórze.
Oto czego potrzebują stopy zimą.
Ta odrobina pieszczoty sprawi, że same porwą cię do tańca.
Ta pora roku nie jest dla stóp zbytnio łaskawa. Po pierwsze, więzimy je w ciasnych butach, zwykle nieprzepuszczających powietrza. Po drugie, przy niskiej temperaturze na dworze narażamy je na odmrożenia. Po trzecie, deszcz i śnieg oznacza wilgoć, która w dłuższym kontakcie ze skórą obutej stopy może skutkować grzybicą. Warto by jeszcze wspomnieć o obrzękach, odciskach i odparzeniach. Co robić, gdy już się ich nabawimy? Natychmiast wziąć zdrowie swoich stóp we własne ręce!
Stop potom
Nadmierne pocenie się stóp to problem nie tylko estetyczny. Zbagatelizowany, może doprowadzić do rozwoju grzybicy. Aby tego uniknąć, należy w pracy zmieniać buty na lżejsze, przewiewne. Warto też wymienić rajstopy i skarpetki z syntetycznych materiałów na takie z prawdziwej bawełny. A po przyjściu do domu nie fundujmy stopom zamknięcia w kapciach zabudowanych i ocieplanych, pozwólmy im oddychać.
Wieczorem warto wymoczyć nogi w naparze z szałwii. 2–3 torebki szałwii należy zalać wrzątkiem, odczekać kilka minut, po czym wlać napar do miski z ciepłą wodą. Nogi moczymy przez 10–15 minut. Dobrze jest powtarzać kąpiel przez kilka dni.
Można również moczyć stopy w odwarze z suszonych liści orzecha włoskiego, naparze z suszonego skrzypu i odwarze z kory wierzby. Codziennie rano posypuj gołe stopy odświeżającym talkiem (do kupienia w aptekach), który działa przeciwgrzybicznie, a także łagodzi odparzenia oraz otarcia.
Namaść je
Na palcach stóp, między palcami, na piętach i na podeszwach, wskutek ciągłego ucisku i tarcia powstają niewielkie zgrubienia skóry. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra nadmiernie rogowacieje. Winowajcą zwykle bywają niewygodne buty. Pozbędziesz się Tych zgrubień, mocząc stopy w ciepłej wodzie z kawałkiem szarego mydła i szklanką morskiej soli. Po wymoczeniu zacznij delikatnie ścierać zrogowaciałą skórę pumeksem (pamiętaj, żeby go co jakiś czas wymieniać – jest siedliskiem drobnoustrojów). W stopy dokładnie osuszone ręcznikiem wetrzyj oliwę lub emulsję nawilżająco-rozgrzewającą. Zrobisz ją, mieszając dokładnie białko jajka, łyżkę octu winnego i 2 łyżki oleju rycynowego.
Lekkie jak piórko
Opuchnięte nogi mocz w chłodnej wodzie z sokiem z 2 cytryn lub z grejpfruta. Pomaga też zanurzenie ich do połowy łydek w letniej wodzie ze szklanką sody oczyszczonej. Takie chłodne kąpiele stóp mają jeszcze jedno ważane dla zdrowia znacznie: hartują organizm.