Ziołowe napary, owoce, a nawet niektóre warzywa z powodzeniem zastąpią drogie toniki. Będzie naturalnie i bez konserwantów.
Świat wokół nas jest pełen chemii. Konserwanty ukrywają się niemal wszędzie, także w kosmetykach. Bardzo często uczulają. Za to ziołowe mieszanki dużo rzadziej wywołują alergię, a działają skutecznie. Sprawdź sama!
Ach, ta sucha skóra
Napar z lipy i mięty pieprzowej. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na kwadrans i odcedź. Najlepiej przemywać twarz świeżym naparem. Łagodzi podrażnienia, odżywia i nawilża szorstką skórę. Lipa zawiera aminokwasy, sole mineralne i witaminy z grupy B, a mięta jest źródłem witamin A i C oraz soli mineralnych.
Marchewkowa receptura. Weź trzy młode marchewki, zetrzyj je na drobnej tarce, dodaj pół szklanki dobrej oliwy i odstaw na dobę do lodówki. Potem wyciśnij tę papkę przez gazę i zlej do ciemnej buteleczki. Smaruj twarz rano i wieczorem. Pamiętaj, że skóra musi być najpierw dokładnie oczyszczona.
Siemię lniane w pogotowiu. Użyj go, jeśli Twoja skóra ma tendencję do łuszczenia się. Łyżeczkę zmielonego na proszek siemienia zalej szklanką zimnej wody i na małym gazie doprowadź do wrzenia. Nie gotuj, odstaw do ostygnięcia. Przemywaj twarz dwa razy dziennie po demakijażu, potem zmyj letnią wodą.
Na kaprysy wrażliwej cery
Napar z lipy lub rumianku. Przygotuj go tak, jak wcześniej opisane napary. Rumianek ma działanie przeciwzapalne.
Kojący olej lniany. Przede wszystkim złagodzi podrażnienia. Ale używaj tylko dobrej jakości oleju tłoczonego na zimno, zmieszanego pół na pół z wodą wapienną (kupisz w aptece).
Mleczko rumiankowe. Możesz przygotować je latem. Weź dwie łyżki świeżych kwiatów rumianku, delikatnie je opłucz i podgrzewaj przez pół godziny w połowie szklanki tłustego mleka, w kąpieli parowej (do większego garnka z wodą wstaw mniejszy garnek z rumiankiem). Odcedź dopiero po dwóch godzinach. Przechowuj w lodówce.
Co lubi tłusta skóra?
Ziołowe napary. Dobrze jej zrobi napar ze ściągającej szałwii wymieszanej ze skrzypem polnym. Skrzyp zawiera sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki oraz witaminy B1 i C. Możesz także przygotować napar z rumianku. Weź łyżeczkę ziół na szklankę wrzątku i dodaj rozpuszczoną tabletkę soli emskiej.
Tonik pietruszkowy. Garść umytej i drobno posiekanej zielonej pietruszki zalej białym alkoholem (wystarczy 40 ml) i odstaw w ciemne miejsce na trzy tygodnie. Potem odcedź, dodaj łyżeczkę płynnego miodu i 60 ml wody mineralnej. Tonik przechowuj w lodówce.
Odświeżający tonik jabłkowy
Umyty owoc pokrój w plasterki razem ze skórką, ale usuń gniazda nasienne. Zalej 1/2 szklanki wody, zagotuj i odcedź. Dodaj do tego 4 łyżki stołowe naparu z oczaru wirginijskiego, dokładnie wymieszaj. Przechowuj w butelce z ciemnego szkła przez 5 dni. Jabłko bogate w witaminę C i A ma własności kojące i odświeżające. Tonik pasuje do każdego typu cery.