Naukowcy uważają, że wykorzystujemy tylko 8 procent jego możliwości. Nawet geniusz Einstein korzystał zaledwie z 30 procent! Tkwi w nas niewyobrażalny potencjał, musimy go tylko obudzić.
Nasz mózg przypomina orzech włoski i podobnie jak on, ma dwie połówki. Lewa półkula pracuje logicznie, analitycznie. Prawa – intuicyjnie i kreatywnie. Nasze postrzeganie świata zależy od większej aktywności jednej z półkul. W szkołach uczy się logicznego myślenia lewą półkulą. Tymczasem najbardziej kreatywni są ludzie, którzy używają obu półkul mózgowych. A największych odkryć dokonali ci, u których dominuje prawa.
Lenistwo połówki orzecha
Metody pobudzania półkul wykorzystują częstotliwości fal mózgowych. Gdy coś robimy, mózg wysyła fale beta. Tuż przed zaśnięciem zmienia się częstotliwość na fale alfa, a w trakcie snu – na teta. Częstotliwość alfa wiąże się z kreatywnością i intuicją i to za jej sprawą wpadają nam do głowy genialne pomysły. To właśnie w tym stanie tworzą artyści, a naukowcy dokonują odkryć.
Medytacja dla każdego
Dzięki niej hinduscy jogini mają superpamięć i recytują całe księgi wedyjskie. Naukowcy amerykańscy dowiedli, że medytacja zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz obniża poziom hormonu stresu, który nieodwracalnie niszczy szare komórki. Powoduje także lepsze ukrwienie kory mózgowej i harmonijną współpracę obu półkul.
Podczas medytacji mózg pracuje na poziomie alfa, ale nie traci kontaktu z rzeczywistością. Taki stan jest najlepszym lekarstwem na stresy. A gdy jesteśmy zrelaksowani, wtedy może się rozwinąć nasza pamięć, koncentracja i kreatywność. Bo im bardziej napinamy się i chcemy coś zapamiętać, tym mizerniejsze osiągamy efekty.
Stan alfa w praktyce
Bułgarski lekarz i terapeuta Georgij Łozanow opracował metodę nauczania języków obcych – sugestopedię, wykorzystującą sugestię, relaks, wizualizację, muzykę i świadomy oddech. Nauka odbywa się przez zabawę – wtedy wchodzimy w stan alfa i uczymy się jakby niechcący. W ciągu kilku godzin uczestnicy jednego z kursów zdołali opanować 3 tys. słów, niemal tyle, co przez 4 lata nauki w liceum.
Możliwości nauki rozszerza też technika Jose Silvy. Na trzydniowych kursach dostaje się gotowe schematy, które pomagają poprawić pamięć i koncentrację. Dzięki nim lepiej przyswajamy wiedzę, jesteśmy bardziej kreatywni i potrafimy się relaksować. Uczymy się wchodzenia w stan alfa w każdej chwili. Według Silvy kluczem do doskonałej pamięci jest umiejętność tworzenia skojarzeń, czyli wytwarzanie w wyobraźni interesujących połączeń, z użyciem zmysłów: dotyku, słuchu, wzroku, węchu i smaku. Wtedy nowa informacja zostaje połączona z informacją już znaną i łatwiej ją odtworzyć. Uczymy się, korzystając z wyobraźni, a nie logiki.
Ćwiczenia na szkolne kłopoty
„Treningi umysłu są możliwe dla każdego, kto chce poprawić funkcję swojego mózgu”. Tak reklamuje się terapię EEG Biofeedback. Dzięki treningowi udaje się wykorzystać nawet 25–30% możliwości mózgu, zwiększyć tempo myślenia, kreatywność i pamięć. Metodę opracowali naukowcy z ośrodka szkolenia astronautów NASA. Ona też bazuje na świadomym wchodzeniu w odpowiednią częstotliwość naszego mózgu, ale za pomocą komputera i gry wideo. Mózg uczy się, by korzystać z fal, które poprawią jego pracę. Metoda ta pomaga m.in. przy zaburzeniach uwagi, koncentracji, dysleksji i dysgrafii.
Na „szkolne” kłopoty dobra jest też kinezjologia edukacyjna Dennisona, zwana gimnastyką mózgu. Szef Międzynarodowego Instytutu Neurokinezjologii, Swietłana Masgutowa, wyjaśnia: „Półkule działają asymetrycznie – lewa dekoduje to, co czytamy, prawa – koduje”. Jeżeli jedna jest zablokowana, można czytać tekst bez zrozumienia albo zrozumieć go i natychmiast zapomnieć. Kinezjologia zajmuje się też harmonią ciała, bo lewe oko musi współpracować z prawym, ręka z ręką. A z reguły jedna dłoń, czy noga są sprawniejsze od drugiej! Ćwiczenia poprawiają koordynację ruchów i pomagają zwalczyć stres.
Gimnastyka mózgu wg Carli Hannaford
Punkty na myślenie
Jedną rękę połóż na pępku, a drugą delikatnie masuj wgłębienie między pierwszym i drugim żebrem, pod obojczykiem, po prawej i lewej stronie mostka. Ćwiczenie to można wykonywać przed pracą umysłową.
Leniwe ósemki
Symbol nieskończoności możesz pisać na papierze albo kreślić w powietrzu.
Każdą ręką osobno po 5 razy, a potem 5 razy oburącz. Ćwiczenie pomocne przy egzaminach.
Kapturek myśliciela
Kilkakrotnie, oburącz masuj uszy od środka na zewnątrz i od góry do dołu (odwiń małżowiny z góry do dołu). Ćwiczenie usprawnia słuch, koncentrację i pamięć.
Akumulator
Opuść podbródek na piersi i połóż dłonie na stole. Weź głęboki wdech, podnieś głowę i odchyl do tyłu wyginając lekko plecy. Przy wydechu opuść podbródek. Ćwiczenie dobre dla komputerowców i osób pracujących na siedząco.