Wiosną ciesz się bogactwem świeżych ziół. A że niektóre z nich to zwykłe chwasty? Tym lepiej! Oczyścisz ogródek i podreperujesz organizm!
Pokrzywa, mniszek i perz nadają się do tego wyśmienicie. Pamiętaj tylko, aby wszystkie rośliny zbierać z dala od ruchliwych dróg, miast i przemysłu.
Pokrzywa zwyczajna
Już nasze babcie wiedziały, że jest doskonałym środkiem czyszczącym krew (z chlorków, mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii). Ma mnóstwo witamin, których potrzebujemy zwłaszcza w okresie wiosennym, i sporo zastosowań leczniczych. Zwiększa zawartość hemoglobiny i krwinek czerwonych, obniża poziom cukru, przyśpiesza gojenie ran, działa moczopędnie i wzmacniająco. Jest stosowana przy krwawieniach, anemii, miażdżycy, hemoroidach, chorobach nerek, wątroby, pęcherza i pęcherzyka żółciowego. Odwary stosuje się zewnętrznie przy łupieżu i łojotoku, a także do irygacji w zapaleniu pochwy i upławach.
* Sok z majowej pokrzywy – wyciśnij sok z młodych dorodnych pędów przez lnianą ściereczkę, praskę lub w sokowirówce. Pij codziennie przez 2 tygodnie po 1/2 szklanki soku. To bardzo wartościowy napój: oczyszcza, odświeża i wzmacnia organizm.
* Ocet pokrzywowy – 2 garście świeżych liści zalej litrem wrzątku i zostaw pod przykryciem w ciepłym miejscu na 2–3 godz. Potem przecedź i wymieszaj z połową litra octu jabłkowego. Płucz miksturą włosy po każdym myciu, masując okrężnymi ruchami skórę głowy. Wzmacnia włosy i nadaje im połysk.
Perz właściwy (kłącze)
Ten uciążliwy chwast rozrasta się w naszych ogródkach, tworząc podziemne długie kłącza koloru białego. Ale podczas pielenia nie warto go wyrzucać! Możemy wy-
korzystać go dla urody.
* Kąpiel przy problemach skórnych – 3 garście świeżych kłączy zalej 2 litrami ciepłej wody i gotuj pod przykryciem około 10 min. Odstaw na kwadrans, odwar przecedź do wanny wypełnionej wodą (temp. wody 37–38°C, czas kąpieli 15–20 min).
Mniszek pospolity
Nazywany też dmuchawcem czy mleczem. Jego działanie jest wszechstronne: oczyszcza organizm, witaminizuje, wzmacnia, poprawia cerę, ułatwia trawienie. Usuwa szkodliwe metabolity, zwiększa odporność, działa przeciwwirusowo i moczopędnie, pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę.
* Herbata z wiosennych liści – kilka młodych listków drobno posiekaj i zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem około 10 min, przecedź i pij 3 razy dziennie. Łagodzi bóle wątroby i działa żółciopędnie.
* Kąpiel na wysypki skórne – kilka garści młodych listków zalej 2 litrami wrzątku, parz około 10 min pod przykryciem, przecedź do wanny wypełnionej wodą (temp. kąpieli 37–38°C, czas kąpieli około 15 min).
* Sok ze świeżych listków – młode ziele opłucz pod bieżącą wodą, rozłóż do obeschnięcia w przewiewnym i zacienionym miejscu, rozdrobnij i wyciśnij sok przez naturalny materiał (płótno, len) lub praskę. Sok utrwal 45-proc. alkoholem w proporcji: 5 części soku, 1 część alkoholu, rozlej do ciemnych butelek, przechowuj w lodówce. Zażywaj 3 razy dziennie, między posiłkami, po łyżeczce soku zmieszanego z przegotowaną letnią wodą. Działa wzmacniająco i odtruwa organizm.
* Okłady z soku na brodawki i kurzajki – wcieraj świeży biały sok bezpośrednio w kurzajkę czy brodawkę kilka razy dziennie. Stosuj aż do skutku (nieraz potrzeba 2 tygodni, aby pozbyć się problemu).
zielarka, www.astera.pl
Wysłuchała: Małgorzata Kacperek