Każdy z nas może w dobrym zdrowiu dożyć setki. A metody, które pomagają to osiągnąć, są naprawdę proste. Dzieli się nimi w swojej książce dr Maoshing Ni, znawca medycyny taoistycznej.
Zgodnie z porami roku
- Latem największą aktywność wykazują serce i jelito cienkie. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, nie dopuszczaj do przegrzania organizmu, dużo pij, dodawaj do potraw ostre przyprawy. Wstawaj wcześnie, kładź się dość późno, rób sobie odpoczynek w ciągu dnia.
- Jesienią aktywność natury i człowieka się zmniejsza. Ochłodzenie spowodować może osłabienie układu oddechowego. Zadbaj o płuca i jelito grube. Aby nie dać się chorobom, wcześnie wstawaj i wcześnie kładź się spać, wykonuj ćwiczenia oddechowe, unikaj ostrych przypraw, jedz kwaśne pokarmy, zupy, dużo pij i odpoczywaj.
- Zimą zatroszcz się o nerki, nadnercza i pęcherz. Ponieważ mniej się ruszasz, toksyny i dwutlenek węgla łatwiej odkładają się w organizmie. Jesteś jeszcze bardziej niż jesienią narażona/y na infekcje i spadek sił witalnych. Aby wzmocnić organizm, budź się wcześnie i zaczekaj w łóżku na wschód słońca. Pozwól sobie na wykonywanie codziennych czynności powoli, ubieraj się ciepło i wykonuj łatwe ćwiczenia gimnastyczne. Unikaj pokarmów zimnych i surowych, ogranicz sól, aby ochronić nerki.
- Wiosną budzi się do życia nie tylko przyroda, ale też Twoja wątroba i woreczek żółciowy. Zabierasz się do porządków w domu i ogrodzie – to instynkt podpowiada Ci, że nadchodzi czas oczyszczania ciała i otoczenia. To najlepszy okres na przeprowadzenie pod kontrolą lekarza głodówki oczyszczającej wątrobę. Wiosną wcześnie wstawaj i wcześnie kładź się spać. Poranki i wieczory są chłodne, ubieraj się ciepło, wykonuj ćwiczenia rozciągające i gimnastykę.
Zioła, remedia, eliksiry
Środkiem zapobiegającym, a także leczącym żylaki, pajączki i pęknięte naczynia krwionośne jest kasztanowiec. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, tonizując ich ścianki, wspomagając przepływ krwi z powrotem do serca. Redukuje opuchlizny w dolnej części nóg tak samo skutecznie, jak pończochy antyżylakowe. Kapsułki z tym zielem dostępne są w sklepach zielarskich.
- Najnowsze badania wskazują, że stan zapalny w organizmie jest przyczyną wszystkich chorób o podłożu zwyrodnieniowym, takich jak choroby serca, Alzheimera, Parkinsona, demencja, artretyzm. Zanim sięgniesz po lek przeciwzapalny, spróbuj zjeść jak najwięcej papai, ananasa i kiwi – zawierają enzym bromelainę o działaniu przeciwzapalnym. Dołóż do tego wiśnie i winogrona, które również zwalczają zapalenia.
Ekologia na co dzień
- Mocny zapach, który wydzielają nowe meble, zwłaszcza te robione z płyty paździerzowej i forniru, pochodzi od formaldehydu zawartego w klejach. Może on powodować silne reakcje alergiczne i na dłuższą metę jest trujący. Szukaj mebli, które mają już swoje lata i wywietrzały. A najlepiej by były zrobione z litego drewna.
Proste terapie
- Kilka razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Siedząc na krześle, wyprostuj jedną nogę tak, aby trzymać ją równolegle do podłogi. Przyciągnij przednią część stopy jak najbliżej ku sobie i trzymaj tak przez 15 sekund. Powtórz tę czynność 5 razy. Następnie wykręć stopę w prawo tak daleko, jak tylko możesz. Powtórz 5 razy. Potem wykręć stopę w lewo i także powtórz 5 razy.
- Specjaliści medycyny chińskiej uważają, że mruczenie sobie pod nosem ulubionych piosenek leczy zatoki. Podśpiewuj jak najczęściej. Zobaczysz, że poprawi się także Twój nastrój.
- Bądź własnym dźwiękoterapeutą. Po 6 razy na wydechu wymawiaj dźwięk organu, który sprawia Ci kłopoty. Możesz przy tym wizualizować niedomagającą część ciała. „Szu” stymuluje wątrobę i woreczek żółciowy, „ha” – serce, „hu” – brzuch, „zi” – płuca, „fu” – nerki.