Czy wiesz, kim naprawdę jesteś? Warto się tego dowiedzieć, aby lepiej żyć. Pewien Irlandczyk uczy, jak to zrobić.
Proszę, powiedz mi, kim jesteś? – Danuta, kobieta w średnim wieku, siedzi naprzeciw Małgosi, młodej dziewczyny. Wydaje się, że obawiają się spojrzeć sobie w oczy. Po chwili jednak napięcie mija.
– Jestem farmaceutką, od niedawna pracuję w aptece, lubię to, wydaje mi się, że pomagam ludziom... Jestem samotna, siostra wyjechała do Londynu. Chciałabym mieć kogoś bliskiego, marzę o mężu i dzieciach...
Płynie opowieść o życiu Małgosi, o tym, jak wstaje rano, zjada śniadanie, czeka na tramwaj, wydaje leki, zasypia przy telewizorze. Dziewczyna mówiłaby jeszcze długo, ale przerywa jej dźwięk gongu.
– Proszę, powiedz mi, kim jesteś? – Małgosia zadaje to samo pytanie Danucie. A ona odpowiada...
– Jestem starzejącą się kobietą, którą zdradza mąż. Dlaczego on to robi? Ja czuję się w domu sprzątaczką, kucharką, sekretarką, ale na pewno nie kobietą…
Danuta narzeka na swoje życie. Wydaje się, że niewiele w nim dobrych chwil. I jej przerywa dźwięk gongu. Małgosia i Danuta mówią sobie: „Dziękuję”, zupełnie spontanicznie przytulają się i odwracają do siebie plecami. Danuta siada w parze ze starszym od siebie mężczyzną. Małgosia obok rówieśnicy. Ponownie pada to samo pytanie: – Kim jesteś? Ale obie używają już innych słów i określeń. Nie jest tak łatwo odpowiedzieć na to, wydawałoby się, proste pytanie.
Znajdź odpowiedź na pytanie: kim jestem?
Podobnie jak kilkanaście innych osób z różnych miast w Polsce, Danuta i Małgosia przyjechały na warsztaty prowadzone przez Irlandczyka Shivama O’Briena „Intensywny trening oświecenia”. Metoda ta jest w Polsce bardzo mało znana, za to niezwykle popularna w Europie i USA. Rozpropagował ją w latach 60. nieżyjący już Charles Berner, a Shivam O’Brien jest jego uczniem.
– Zajęcia są dla każdego, nie ma znaczenia, jaką kto religię wyznaje, jaki zawód wykonuje, w jakim jest wieku. Jedynym warunkiem, który stawiam, jest posiadanie intencji zmiany swojego życia na lepsze i dowiedzenia się, kim się jest. Odpowiedź na te pytania jest niczym innym jak oświeceniem – mówi Irlandczyk.
Program zajęć nie jest skomplikowany. Shivam żartuje, że nie może być inaczej, ponieważ skierowany jest do wiecznie spieszącego się człowieka Zachodu. A on przy minimalnym wysiłku chce mieć maksymalny efekt.
Zastanów się, jaką rolę grasz w życiu
Zajęcia trwają najczęściej trzy dni, podczas których ludzie pracują w parach. Mówca odpowiada ciągle na to samo pytanie: kim jestem? Słuchacz jest odbiorcą, nie wolno mu komentować, przerywać, gestykulować... Po pięciu minutach następuje zmiana ról – mówca staje się słuchaczem i tworzy się znowu parę z następną osobą. I tak z małymi przerwami przez cały dzień.
– Na początku ludzie utożsamiają się ze swoim imieniem, zawodem który wykonują, podkreślają, że są częścią społeczeństwa, rodziny – uśmiecha się Shivam.
I dodaje: – Po jakimś czasie odkrywają, że są to tylko role, które grają.
– Po trzech dniach zajęć poczułam się lekko – opowiada Danuta. – Tak jakbym przez lata nosiła wielki, ciężki plecak, który porzuciłam, bo okazał się niepotrzebny. Zrozumiałam, że od lat z mężem nie potrafiliśmy rozmawiać. Przerywaliśmy sobie wzajemnie, osądzaliśmy się, krzyczeliśmy. Myślę, że nauczyłam się słuchać i dopiero teraz jestem gotowa na prawdziwą rozmowę.
Pomimo strachu zacznij być sobą
Kursanci opowiadają, że doświadczyli rzeczy niezwykłych, już po dniu zajęć umysł w tajemniczy sposób się uspokaja, przestaje wspominać przeszłość, rozważać przyszłość. Pojawia się błogość, radość, szczęście.
– Czy dowiedziałam się, kim jestem? – zastanawia się Małgosia. – Jestem tym, co poczułam, że jest we mnie: światłem, ciepłem i szczęściem. Zniknęło osamotnienie.
Shivam O’Brien słucha opowieści ludzi, czuwa nad emocjami kursantów.
– Czy wszyscy się oświecili? – śmieje się Irlandczyk.
– Pewnie, że nie. Nie tym razem, to następnym... Wielu ludzi jednak zrozumiało, że są po prostu sobą.
„Intensywny trening oświecenia” opracował amerykański nauczyciel duchowy Charles Berner, znany również jako Yogeshwar Muni. Berner zauważył, że wielu ludzi pogrążonych w depresji nie umie wyrażać swoich uczuć i nie wie, kim naprawdę jest. Najprostszym sposobem polepszenia ich stanu okazało się skłonienie ich nad zastanowieniem się nad sobą. Shivam O’Brien, jego uczeń, ma ponad 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu intensywnych treningów oświecenia. Mieszka na farmie w Irlandii z żoną i czworgiem dzieci.
Pierwszy jego kurs w Polsce zorganizowany przez Instytut Wiedzy Waleologicznej z Poznania odbędzie się 4–6 lutego w Sobieńkach, 35 km od Warszawy. Więcej na: www.iww.pl.