Ziołowe herbatki, krople i syropy homeopatyczne, odrobina troski o siebie – i poradzisz sobie z męczącym kaszlem bez zbędnej chemii.
Zdarza się, że jest skutkiem przeziębienia lub jego zapowiedzią. Jeśli trwa długo, idź do lekarza. Może się okazać, że to objaw zapalenia płuc, oskrzeli czy dychawicy oskrzelowej. Krótkotrwałe i ostre napady kaszlu mogą mieć podłoże alergiczne, wiązać się z chwilowym osłabieniem organizmu czy nadmierną nerwowością – wtedy mówimy o kaszlu spastycznym. Wysychanie gardła z powodu długiego przebywania w pomieszczeniach suchych, klimatyzowanych i ogrzewanych centralnie również potrafi wywoływać kaszel. W zapobieganiu i leczeniu ważne jest, by zadziałać tonizująco na układ oddechowy, zmniejszyć częstotliwość kaszlu i pomóc w swobodnym wydalaniu śluzu.
Przygotuj mieszankę ziołową o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Weź 15 g korzenia lukrecji, po 20 g kory wierzby, liścia brzozy, kwiatu bzu czarnego i owocu róży. Łyżkę stołową ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj, gotuj 2 minuty, odstaw na 10 minut i pij ciepły napój 3–4 razy dziennie po jedzeniu. Za każdym razem przygotuj świeży wywar.
Możesz zastosować inny sposób. Zmieszaj 5 g olejku kosodrzewinowego, 5 g eukaliptusowego, 20 g terpentynowego i 30 g kamforowego. Wcieraj w klatkę piersiową rano i wieczorem. Olejki poprawią przepływ limfy i podleczą gardło, krtań i oskrzela.
Wypróbuj krople homeopatyczne: przy dokuczliwym kaszlu spastycznym i dusznościach zastosuj ipeca complexe nr 65 Lehning; kaszel suchy, napadowy lecz kroplami drosera complexe 64 tej samej firmy. Równie skuteczny jest syrop drosetux Dolisos lub stodal Boiron.
Uporczywym nawrotom kaszlu zapobiegniesz, nawilżając pomieszczenia i często je wietrząc. Możesz też wspomóc drogi oddechowe herbatkami z serii „Receptury natury” („Sposób na gardło”, „Sposób na odporność”) i pastylkami do ssania (prawoślaz i propolis z Herbapolu). Ukoją ból gardła, stan zapalny i złagodzą podrażnienie błony śluzowej krtani.
Rozpyl w mieszkaniu wodę wymieszaną z 3 kroplami nalewki bursztynowej lub zioła o działaniu przeciwzapalnym, np. szałwię, rumianek. 2 łyżki ziół zalej zimną wodą, poczekaj 30 minut, aż się zmacerują, zagotuj, przestudź i co kilkanaście minut rozpylaj zwykłym rozpylaczem. Zjonizujesz powietrze i zmniejszysz uczucie drapania i suchości w gardle.
Hartuj drogi oddechowe. Regularnie przez kilka minut dziennie oddychaj powoli, przez nos, za każdym razem pogłębiając wdech i wydech. Powtórz przynajmniej trzy razy dziennie. Wypij wieczorem szklankę przegotowanej ostudzonej wody z łyżką miodu i sokiem z połowy cytryny i wymasuj receptory płuc znajdujące się na stopach (całe duże poduszki).