Morskie i słoneczne kąpiele są istotą wakacyjnych radości. O ile ozłocona słońcem skóra i błysk w wypoczętym oku to miła pamiątka z urlopowych wojaży, o tyle włosy często pozostawiają wiele do życzenia.
Choć próbujemy seksownie nimi potrząsać, jak aktorzy w reklamach szamponów, jakoś efektów nie widać – nie przyciągają zachwyconego wzroku innych. Nic dziwnego. Po wakacjach nasze czupryny tracą miękkość i blask, a wyglądem przypominają odbarwione siano. Błagają o natychmiastowe odżywienie i wyjątkowo delikatne traktowanie. Najlepiej powierzyć ich zdrowie i urodę naturze. Odżywcze maski i kompresy przywrócą włosom witalność, połysk i moc.
Pobudzający kompres: w równych częściach wymieszaj olejek orzechowy i jojoba. Do tego dodaj 20 kropli esencji ylang-ylang lub szałwii. Wymieszaj i podgrzej. Ciepłą, ale nie gorącą miksturę rozprowadź na włosach i delikatnie masuj całą skórę głowy. Następnie owiń głowę folią i ręcznikiem. Zostaw na pół godziny. Po takim kompresie włos z głowy z całą pewnością nie spadnie, lecz zwiększy objętość i nabierze blasku.
Egzotyczna maska: do słoiczka wlej filiżankę oleju kokosowego, który będzie bazą dla odżywki. Jeśli masz włosy suche, dodaj 20 kropli esencji lawendowej. A jeśli jesteś posiadaczką włosów tłustych – grejpfrutowej lub geraniowej. Zakręć słoiczek i potrząśnij kilkakrotnie jak shakerem. Następnie ogrzej w kąpieli wodnej. Całość rozprowadź na dłoniach i wetrzyj we włosy. Pozostaw na dwie godziny.
Bananowy balsam: dojrzałego banana rozgnieć z trzema łyżkami oleju z pestek winogron na rzadką pastę. Nałóż ją na włosy, owiń głowę folią spożywczą i zostaw na pół godziny.
Proste remedium na łupież: wieczorem smaruj nieumytą skórę głowy olejkiem rycynowym. Włosy zabezpiecz, zawiązując na głowie cienką chustkę. Maseczkę nakładaj do skutku.
Irena Krzeszowska
To warto wiedzieć!
- Wszystkie esencje aromatyczne można kupić w aptekach, zielarniach lub w sklepach ezoterycznych. Oczywiście muszą być naturalne – syntetyczne nie działają.
- Maski zmywaj delikatnym, przeznaczonym do Twojego rodzaju włosów szamponem. W ostatnim płukaniu użyj chłodniejszej wody, aby zamknąć łuski włosów.
- Indyjska ajurweda mówi, że czesząc włosy plastikowymi lub metalowymi grzebieniami bądź szczotkami, nie tylko uszkadza się korę włosa, ale także kaleczy osobistą aurę. Dlatego należy używać szczotki z naturalnego włosia. Najlepiej, jeśli wykonana będzie ze szczeciny dzika, bo taka jest dostatecznie sztywna i elastyczna. Dzięki temu rozczesywanie nawet najbardziej poplątanych włosów staje się czystą przyjemnością i źródłem relaksu.
Poza tym szczotkowanie powoduje wygładzenie łusek włosowych – włos staje się lśniący i pełen życia. Masaż polegający na opukiwaniu szczotką skóry głowy wpływa na dobre ukrwienie cebulek i tym samym pobudza włosy do wzrostu.