Jak pachnie, smakuje, a jak stawia słabych i zmęczonych na nogi! Takie rzeczy to tylko... rozmaryn.
Jest rośliną typową dla rejonów śródziemnomorskich, gdzie rośnie sobie obficie dorodnymi kępami niczym górska kosodrzewina. Spotkać ją można nawet na miejskich skwerach! Ma sztywne gałązki, stosunkowo twarde igiełkowe listki i delikatne, jasnoniebieskie drobne kwiatki, które wabią pszczoły z całej okolicy. Bo wydzielają przepiękny, żywiczny zapach.
Zdrowo, smacznie i magicznie
Starożytni Rzymianie nie tylko się nim leczyli. Przede wszystkim głęboko wierzyli w jego magiczną moc i poświęcali go Wenus – bogini miłości, prosząc w ten sposób o uczucie. Podobno byli święcie przekonani, że gałązka rozmarynu czyni ludzi na powrót wesołymi. I uspokaja tych, których nękają złe sny. Do dziś w kuchni Francji, Włoch czy Hiszpanii rozmaryn zajmuje ważne – o ile nie najważniejsze – miejsce wśród ziół. Wzbogaca smak pieczeni, grillowanych mięs i pieczonych jarzyn. Jego korzenno-gorzkawy smak jest w stanie nawet ze zwykłego pieczonego kartofelka zrobić króla jarskiej uczty.
Przekonają się o tym wszyscy, którzy zdecydują się na domową hodowlę rozmarynu w doniczce lub jego uprawę w ogródku. Choć zaadaptowany do naszych polskich warunków rozmaryn nie osiągnie tak imponujących rozmiarów jak śródziemnomorskie okazy, to i tak z całą pewnością uatrakcyjni rabatkę i wiosenno-letniego grilla. A ci, którzy nie wierzą w dobroczynną moc ziół, ale chcą to zmienić, mogą zanurzyć się w rozmarynowej kąpieli, zacząć popijać wzmacniający macerat albo pielęgnować skórę olejkiem, który leczy już samym zapachem... Z rozmarynu, oczywiście.
* Kąpiel pobudzająca
Do wanny napełnionej wodą dodaj 5–10 kropli olejku rozmarynowego lub garść zmiażdżonych w moździerzu świeżych listków. Dobrze zamieszaj wodę dłonią. Zanurz się w niej na kwadrans i delikatnie wymasuj ciało. Kąpiel usuwa bowiem zmęczenie, łagodzi dolegliwości krążeniowe i ujędrnia skórę.
* Syrop wzmacniający
Do litra soku z winogron (zrobionego w domu – całe winogrona zmiksuj razem z pestkami i skórkami), dodaj 5 gałązek rozmarynu i maceruj ten płyn, trzymając go w ciemnym miejscu przez 9 dni. Od czasu do czasu potrząśnij słojem. Nie odcedzaj. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki. Przywraca siły i energię, dodaje wigoru. Wzmacnia serce.
* Płyn do płukania gardła i ust
Kilkanaście świeżych listków rozmarynowych zmiażdż delikatnie, a następnie przełóż do szklanki i zalej wrzącą wodą. Odstaw do wystudzenia. Gotowym płynem płucz jamę ustną – to ją odświeży i zdezynfekuje.
* Tonik do twarzy
20 kropli olejku rozmarynowego zmieszaj z ćwiercią litra wody. Przelej płyn do buteleczki z ciemnego szkła i zamknij. Przed użyciem wstrząśnij. Tonik oczyszcza cerę tłustą – przecieraj nim skórę dwa razy dziennie.