Są słodkie, pachnące no i zdrowe. Koszyczki w dłoń, zanim skończą się zbiory tych czarnych łakoci!
Ta ciemnoskóra kuzynka maliny jest prawdziwą bombą witaminową. W aromatycznym owocu kryją się pokłady prowitaminy A, witaminy z grupy B, witamina C, pektyny, garbniki, żelazo i związki mineralne potasu, wapnia i magnezu. No i ten smak – wspomnienie dzieciństwa i wypraw do lasu… Czego chcieć więcej? Ano tylko sposobu, by zatrzymać całą tę magię.
Do lodówki!
A jest nim zwykły zamrażalnik. Bo jeżyna łatwo się mrozi. Trzeba tylko uważać, bo tuż po zerwaniu szybko się psuje, dlatego trzeba jej owoce zjadać od razu lub robić z nich przetwory tego samego dnia, w którym zostały zebrane. Żeby zachowały swój kształt i aromat, najlepiej je umyć, wysuszyć, rozsypać na tacce i włożyć do zamrażalnika. Kiedy stwardnieją, przesypujemy jeżyny do pudełek lub woreczków i tak przechowujemy nawet pół roku. Potem możemy z nich korzystać, kiedy tylko przyjdzie nam na nie ochota lub gdy rozboli nas żołądek albo pojawi się zgaga. Bo jeżyny są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe.
Natura dla zdrowia
Świeże owoce lub wyciśnięty z nich sok działają napotnie i wykrztuśnie – pomogą nam w przeziębieniach oraz stanach gorączkowych. Zrobienie soku jest niezwykle proste – wystarczy rozgnieść kilka garści owoców i przecedzić przez gazę. Sięgajmy po taki nektar też wtedy, gdy mamy biegunkę, ale uważajmy, bo w tym przypadku zadziała tak wyłącznie sok. Jeżeli zamiast niego zjemy owoce, możemy liczyć na odwrotny efekt. W jeżynach znajduje się bowiem dużo małych pesteczek, które mogą działać przeczyszczająco.
Sok można również stosować przy mdłościach, aby złagodzić ból przy zapaleniu jelit oraz gdy cierpimy na nadkwasotę i wrzody żołądka. Już kilka łyków napoju usunie także męczący atak zgagi. A osobom nerwowym przyniesie ulgę jako łagodny środek uspokajający – w końcu jeżyna zawiera sporo potasu i magnezu, które regulują pracę układu nerwowego.
Z kolei wysoka zawartość żelaza połączonego z witaminą C powoduje, że zarówno sok, jak i owoce jeżyny są polecane przy anemii. Szczególnie warto wyciągnąć je z zamrażarki zimą i na wiosnę, kiedy zaczyna brakować nam już letniej energii. Ale to jeszcze nie koniec zalet jeżyny! Bo sok z owoców pomaga również w walce z wypryskami i liszajami. Wystarczy wsmarować go w zmienioną skórę dwa razy dziennie, by zawarta w jeżynach prowitamina A pomogła się zregenerować choremu naskórkowi. Sok musi być jednak za każdym razem świeżo wyciśnięty, dlatego warto na tę kurację wyciągać z zamrażalnika po jednym owocu.
Jeżynowa nalewka
Weź: kilo dojrzałych jeżyn, litr spirytusu, pól kilo cukru. Owoce umyj, ułóż w słoiku, przesypując cukrem. Zalej spirytusem. Odstaw na dwa tygodnie. Następnie osącz z owoców. Jeżeli nalewka jest za mocna, możesz rozcieńczyć ją wodą.