Zdrowe odżywianie to zdrowe myślenie. Usprawnij działanie swoich szarych komórek jedzeniem. I to nie jakimś wymyślnym, tylko takim zwyczajnym i łatwo dostępnym.
Mózg jest centrum dowodzenia organizmu. Pracuje nawet wtedy, gdy ty odpoczywasz – sam zużywa aż 25 proc. energii, którą dysponujesz. I nieustannie potrzebuje nowych dawek glukozy, aminokwasów, witamin, minerałów i tlenu.
Korzystając, z głową, z odpowiednich składników odżywczych, możesz podrasować pracę mózgu. I być i mądrzejszym, i bystrzejszym. A co najważniejsze – pamiętliwszym.
Pełnoziarniste pieczywo
Chleb i bułki z mąki z grubego przemiału to węglowodany złożone. Są dla nas łaskawe, bo dają mózgowi paliwo w postaci cukrów złożonych. A dzięki temu, że są wchłaniane powoli, tej energii wystarcza na dłużej.
W przeciwieństwie do energii ze słodkich batoników, która jest chwilowa.
Woda
Mózg w ponad 80 procentach składa się z wody. Dlatego do efektywnej pracy potrzebuje ciągłego nawadniania. Z tym nie ma żartów, bo nawet odrobinę odwodniony organizm zaczyna szwankować.
Dlatego pij codziennie 2 litry wody. Kawa, mocna herbata i słodkie soki nie do końca się liczą, bo działają lekko moczopędnie i trochę odwadniają. Za to możesz pić zieloną herbatę – zawiera składniki odprężające mózg.
Ryby morskie
Tłuste ryby w ogóle powinny znaleźć się w menu każdego człowieka, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ryby zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, a istota szara mózgu w dużej części składa się z jednej z form tych kwasów – DHA (kwas dokozaheksaenowy).
Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 nie tylko usprawnia pamięć i koncentrację, ale także pomaga zachować równowagę emocjonalną. A łososie są także bogate w wysokiej jakości białko.
Płatki owsiane, zarodki pszenne
Zawierają dużo cynku, który poprawia sprawność intelektualną. Zapobiega też demencji starczej i zwiększa odporność na stres. Warto jeść te produkty – można dosypać kilka łyżek zarodków do ciasta lub białego sera albo użyć płatków zamiast mąki w panierce do mięsa.
Orzechy
Szczególnie włoskie są dobre, bo zawierają wysokiej jakości tłuszcze roślinne (jednonienasycone), niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Dodatkowo tłuszcze te zmniejszają stężenie złego cholesterolu, chroniąc organizm przed chorobami układu krążenia.
U niektórych osób orzechy mogą powodować kłopoty z trawieniem. Aby temu zapobiec, należy przed zjedzeniem moczyć je przez noc w wodzie z solą morską. Następnie osuszyć, dodać cynamonu (zrównoważy poziom cukru we krwi) i prażyć przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 120˚C.
Niestrawności orzechowe miną jak ręką odjął.
Pamiętaj, że częste picie napojów energetycznych i czarnej kawy pobudza organizm do pracy, ale tylko na chwilę. Potem mózg musi walczyć z podwójnym zmęczeniem.
Agnieszka Kowalik
fot.shutterstock.com