Ten żółty, niepozorny kwiatek jest symbolem wiosny i... zdrowia. Właśnie teraz korzystajmy z jego dobrodziejstw.
[IMG type="MEDIUM" src="2493_1272437775.jpg" zoom="YES" class="fleft" folder="content"] Ale chwast! – powiedzą ogrodnicy. – Ale jaki zdrowy! – odpowiedzą im zielarze. Bo mniszek lekarski, zwany także mleczem, to po prostu medyczna rewelacja!
Na zdrowie!
Mniszek działa przede wszystkim moczopędnie, a zarazem uzupełnia braki potasu – takiego działania nie mają nawet leki urologiczne! Mniszek rewelacyjnie oczyszcza także krew. Dlatego pomaga w wielu stanach zapalnych i różnych dolegliwościach, jak dna moczanowa, trądzik, anemia. Podnosi odporność organizmu. Powinny go też jeść osoby z kiepskimi wynikami badań, obniża bowiem poziom cholesterolu, sprawdza się w leczeniu miażdżycy, początków cukrzycy, reumatyzmu i gośćca. Kurację mniszkiem pod kontrolą lekarza lub zielarza powinni prowadzić tylko alergicy – bywa uczulający – i wrzodowcy, ponieważ roślinka pobudza produkcję soków żołądkowych.
Czas na łowy
Jeśli chcesz skorzystać z mocy mniszka, zbieraj go właśnie teraz, na przełomie kwietnia i maja. Wiosną liście i korzenie mniszka lekarskiego produkują bowiem mannitol, substancję używaną w leczeniu wysokiego ciśnienia i na wzmocnienie serca. Wtedy też pojawiają się pierwsze, najcenniejsze kwiaty, z których możesz zrobić napar poprawiający wzrok. Mniszkowe zbiory są bardzo proste, tym bardziej że mlecze znajdziesz dosłownie wszędzie! Ale pamiętaj, że najlepiej posłużą ci roślinki z czystych terenów. Zapytaj więc zaprzyjaźnionych właścicieli ogrodów, czy nie mogłabyś narwać mniszka u nich. Na pewno się zgodzą, bo… odchwaścisz im przecież trawnik!
Jak stosować
Świeże liście – jako zioło oczyszczające. Dodawaj je do sałatek. Aby straciły goryczkę, mocz je przez 30 min w słonej wodzie.
Sok z liści – wyciskaj (lub miksuj listki z odrobiną wody), kiedy potrzebujesz środka o działaniu moczopędnym. Pij 20 ml soku trzy razy dziennie.
Napar z liści – stosuj go też w atakach dny moczanowej i egzemy. Łyżkę pokrojonych liści zalej szklanką gorącej wody. Zaparzaj 10 min. Pij dwa razy dziennie.
Odwar z korzeni i liści – wzmacnia serce. Zagotuj 250 ml wody. Zmniejsz ogień i dodaj dwie łyżki posiekanego korzenia mniszka. Przykryj i doprowadź do wrzenia. Zdejmij z gazu i dodaj dwie łyżki pokrojonych, świeżych liści. Parz 40 min. Odcedź i pij dwie szklanki dziennie.
Napar z kwiatów – pomaga przy kłopotach z widzeniem w ciemności dzięki zawartości heleninu i witamin A i B2. Zaparzaj garść kwiatów (wyskub płatki z kwiatostanów) w 250 ml gorącej wody przez 20 min. Pij szklankę naparu dwa razy dziennie.
Agnieszka Lesiak
Wino majowe z mniszka
Weź: 4 litry przegotowanej wody, 4 szklanki płatków kwiatów mniszka, 2 pomarańcze wyciśnięte z soku, 2 cytryny bez soku, 1,5 kg miodu, 15 g białych drożdży winiarskich.
Kwiaty zalej wodą. Rozpuść w niej miód. Dodaj cytrusy. Na trzy tygodnie zostaw miksturę w dużym słoju w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 20 st. C. Mieszaj drewnianą szpatułką co 2–3 dni. Po skończonej fermentacji odcedź miksturę przez czystą ściereczkę, napełnij nią butelki i zakorkuj. Odłóż w chłodne miejsce na 9 miesięcy. Pij, kiedy masz ochotę, lub pół szklanki przed posiłkiem – wtedy poprawi trawienie.