W czasach, gdy nie było lekarstw innych niż te z apteki natury, miód leczył mnóstwo przypadłości. Goił rany, przywracał siłę osłabionym gorączką, a nawet łagodził niestrawność. Znany jest z działania bakteriobójczego.
W towarzystwie czosnku to świetne antidotum na przeziębienia. Do tego koi nerwy i poprawia nastrój. Dodany do ziołowej herbatki wypijanej przed snem, przyniesie spokojny odpoczynek. Szczególnie sprzyja osobom z chorym sercem i nadciśnieniem oraz niewydolnością nerek.
Dla amatorów łagodnej słodyczy idealne są miody: akacjowy, lipowy oraz rzepakowy. Zwolenników ostrzejszych smaków zachęcamy do spróbowania gryczanego i kasztanowego. Wszystkim z pewnością przypadnie do gustu jesienny miód wrzosowy. W kuchni łącz go z orzechami, jogurtem, czosnkiem, imbirem i ziołami (zwłaszcza tymiankiem). Używaj zamiast cukru. Jeśli połączysz z miodem masło
– otrzymasz pyszne smarowidło kanapkowe, które długo zachowuje świeżość. Miód w postaci zdrowych słodyczy (past orzechowych do kanapek, miodowych cukierków i napojów) podawaj dzieciom zamiast czekoladowych batoników. Szczególnie korzystnie będzie działać na maluchy ze skłonnością do alergii i nadpobudliwości ruchowej.
Nie bez powodu Hipokrates opracował aż 300 receptur z udziałem miodu. Tyleż samo, albo i więcej, powstało przepisów na miodowe napoje rozweselające za czasów naszej szlachty. W produkcji miodu pitnego nie mamy sobie równych!
słodycz o poranku
Weź: szklankę naturalnego gęstego jogurtu, 3 łyżki miodu, 5 orzechów włoskich, płaską łyżkę płatków owsianych lub jęczmiennych, jabłko.
Na suchej patelni zrumień pokruszone orzechy z płatkami owsianymi. Jeszcze ciepłe wymieszaj z miodem. Jogurt połącz z drobno posiekanym (albo startym na tarce) jabłkiem. Podawaj go z masą z miodu, płatków i orzechów. Z tych proporcji uzyskasz dwa apetyczne i bardzo zdrowe śniadania. Możesz dodać kromkę ulubionego pieczywa z miodowym masełkiem.
wieczorna rozgrzewka
Weź: butelkę czerwonego wina półsłodkiego, 50 ml rumu, 1/2 świeżej pomarańczy, łyżkę suszonej skórki pomarańczowej, 2 kawałki kory cynamonowej, mały kawałek korzenia imbiru, 1/3 szklanki cukru, 3 łyżki miodu, kilka goździków (wedle uznania), 2 szklanki wody mineralnej (niegazowanej).
Obierz imbir i pokrój go na małe kawałki. W garnuszku zagotuj wodę i wrzuć do wrzątku przyprawy: skórkę pomarańczową, imbir, goździki i korę cynamonową. Następnie gotuj na małym ogniu (bez przykrycia) przez 30 minut. Odcedź i przelej do większego garnka, w którym będziesz grzać wino. Wlej wino, wsyp cukier i powoli podgrzewaj. Dodaj pokrojoną w plastry pomarańczę (ze skórką), miód oraz rum. Całość podgrzej mocno, ale nie dopuść do zagotowania. Wyjmij plastry pomarańczy, aby goryczka ze skórki nie przeszła zbytnio do napoju. Podawaj oczywiście na ciepło, do miodowo-korzennych ciasteczek. Rewelacyjnie rozgrzewa i umila towarzyskie jesiennie wieczory.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek