W głosie człowieka ukryta jest jego dusza. Jest tak samo indywidualny jak twarz. Może uwieść, wznieść na szczyty kariery, ale też i przekreślić marzenia o szczęściu.
Russell Crowe
O tym, że barwa głosu decyduje o karierze, wiedzą najlepiej gwiazdy Hollywood. Johnny Depp bardzo dba o swoją melancholijno-depresyjną barwę, która niczym magnes przyciąga wielbicielki jego talentu. Aktorzy Sean Connery i Russell Crowe mocnej i męskiej tonacji swych głosów zawdzięczają karierę. Co ciekawe, prawdziwym idolem, jeśli chodzi o barwę głosu, pozostał do dziś John Wayne, legendarny odtwórca ról kowbojskich. Jak twierdzą Amerykanie, miał w sobie coś, co uwodziło kobiety. – Monotonia jego głosu była osobliwa – mawiają ludzie zajmujący się dźwiękiem. – Przyciągała do siebie ludzi jak zaczarowana. Trudno dzisiaj zliczyć chętnych, którzy uczą się naśladowania jego sposobu mówienia.
Z kolei o barwie i sile głosu piosenkarki Whitney Houston mówi się, że jest jak linie papilarne, bo drugiego takiego nie ma. – Jej głos jest darem nieba – twierdzą krytycy – i dlatego trudno go sklasyfikować. Inna piosenkarka, Sarah Connor, poddaje się regularnym zabiegom, by zachować czyste brzmienie głosu.
Whitney Houston
Anielskie brzmienie
Jest jeszcze jeden głos – należy do Katherine Jenkins, walijskiej śpiewaczki operowej. Jego barwa porównywana jest do głosów, jakimi śpiewają chóry anielskie. O jej głosie mówi się, że ma właściwości uzdrawiające. Dlatego niektórzy traktują jej koncerty jak terapię. Trzeba przyznać, że głos Jenkins stanowi dla badaczy prawdziwą tajemnicę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ podczas śpiewu dochodzi do pełnej zamiany energii głosu w energię dźwięku. To tajemnicze zjawisko można sprawdzić w prosty sposób. Podczas śpiewu trzymaj przed ustami zapaloną świecę. Jeśli jej płomień nie będzie migotał, będzie to oznaczało, że twój strumień energii oddechu całkowicie zamienia się w dźwięk. I będzie to dla ciebie jedyne w swym rodzaju misterium.
Kamień mówców
Każdy, kto chce, żeby jego głos był jak zaczarowany i przyciągał innych, powinien nosić przy sobie niebieski chalcedon, nazywany od czasów antycznych „kamieniem mówców”. Zapewnia jasną i zrozumiałą wymowę, chroni przed błędami w mówieniu, nieśmiałym dodaje pewności siebie. Sprawia, że mówimy zrozumiale, że uważniej słuchają nas inni. Kiedy mamy go przy sobie, już nie powiemy, że brakuje nam słów. Ostatnio do noszenia niebieskiego chalcedonu przyznaje się coraz więcej polityków. A piosenkarze uważają, że zapewnia im czystą barwę głosu i chroni przed jego nieoczekiwaną utratą.
Głos zdradza samobójcę
Po barwie głosu poznajemy nastrój rozmówcy, stopień jego fizycznej i duchowej atrakcyjności. Głos potrafi być też bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza głębokie i ciepłe głosy męskie mogą w błyskawicznym czasie zdobyć kobietę. Są też głosy przytłumione i bezdźwięczne. Barwa głosu i sposób mówienia zdradzają przyszłego samobójcę. – Osoby te mówią z niepokojącą intonacją – mówią psychiatrzy.
– Ich głos jest pusty, głuchy, matowy i nie ma w nim żadnych emocji. To głos pozbawiony radości i dźwięczności, nie ma barwy. Dlatego mówi się, że samobójca mówi już za życia grobowym głosem. Lekarze twierdzą, że wymawiane przez nich samogłoski mają bardzo niską częstotliwość i małą wibrację, co jest wynikiem długotrwałych stanów depresyjnych.
David Beckham
Piszczący głos Beckhama
Głos zdradza wiek, ciężar ciała i wzrost, emocje i nastrój. Można nim tak operować, żeby zdobyć określony cel.
To, jaką barwą głosu ktoś do nas mówi, utrwala się w naszej podświadomości. Klasyfikujemy go jako osobę miłą lub nieprzyjemną. David Beckham jest symbolem męskości, nowoczesnego stylu bycia i ikoną dla wielu ludzi. Jednak gdy otwiera usta, czar pryska, ponieważ natura wyposażyła go w zbyt wysoki, dosłownie piszczący głos. – Beckham traci swój urok, kiedy mówi – uważa Patricia Kaas, francuska piosenkarka. I dodaje: – Powinien brać lekcje dykcji, żeby zmienić jego barwę i sposób wypowiadania się.
Marta Ammer
Co mówi twój głos?
• Szorstki, zachrypnięty głos ma tajemniczą moc przyciągania uwagi innych. Temu głosowi ulega się natychmiast. Jest jak sieć, do której łatwo się wpada. Rod Stewart zawdzięcza mu karierę i miliony fanek na całym świecie. To przykład głosu, który jest podarunkiem z nieba. Często też sygnalizuje alergię i przeziębienie.
• Drżący, niepewny jest objawem strachu, przerażenia, niepewności. Najszybciej zdradza stan duszy. W późnym wieku może być objawem chorób związanych z układem nerwowym.
• Zbyt głośny zdradza wzburzenie i wewnętrzne napięcie, za cichy świadczy o smutku, rozpaczy i melancholijnych stanach duszy.
Uważaj na to, jak mówisz
Jeśli ktoś budzi się rano i nieoczekiwanie zaczyna mówić z obcym akcentem językowym, nie jest to żart z jego strony. Jest to syndrom akcentu obcego języka i świadczy o mikrouszkodzeniach w mózgu. Nie należy tego lekceważyć. Po raz pierwszy opisano to w 1919 roku. Najczęściej jest to akcent włoski, brytyjski, frankokanadyjski, jamajski i słowiański.