Gdy chcesz wzbogacić smak potraw, dodaj do nich kwiaty. Będzie smacznie, zdrowo i… pięknie!
Pamiętaj, by zbierać zdrowe, suche kwiatostany, najlepiej w słoneczny dzień. Wybierz się po nie na łąkę lub do ogrodu położonego z dala od ulicy. Nigdy nie korzystaj z kwiatów z kwiaciarni – są nawożone i pryskane!
Bratek polny
Występuje na polach, przy drogach, w ogrodach. Kwiaty można dodawać do sałatek, zup, warzyw. Obniża ciśnienie krwi, działa przeciwmiażdżycowo, reguluje przemianę materii, zawiera witaminę C i mikroelementy.
Przepis na deser: Wybierz ulubione owoce sezonowe (jabłka, gruszki, śliwki albo truskawki) i rozdrobnij na cząstki. Posiekaj kilka bratków i posyp nimi sałatkę.
Stokrotka
Rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach. Jadalne są kwiaty, pąki, młode liście. Dodawać ją można do zup i sosów, posypywać nią warzywa i ziemniaki. Zawiera dużo witaminy C, mikroelementy, działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
Przepis na masło stokrotkowe: Posiekaj kilka stokrotek na miazgę i wymieszaj z miękkim masłem, posól i popieprz do smaku.
Nagietek
Rośnie w ogrodach, na łąkach. Jadalne są kwiaty, smak nagietka przypomina szafran. Zawiera beta-karoten, ma działanie rozkurczowe i moczopędne.
Przepis na wino nagietkowe: 5 łyżek kwiatów nagietka wsyp do słoika i zalej butelką czerwonego wina wytrawnego. Odstaw na 10 dni, codziennie wstrząsaj. Przecedź i zagotuj, dodaj kilka łyżeczek miodu, gotuj kilka minut i przelej do butelek.
Nasturcja
Rośnie w ogrodach, jadalne są liście, kwiaty i młode pędy, które mają ostry, pieprzowy smak. Znakomicie komponuje się z potrawami z twarogu, sałatkami i surówkami. Ma wiele mikroelementów, witaminę C, sole mineralne. Pozytywnie działa na układ oddechowy, moczowy, wątrobę i woreczek żółciowy.
Przepis na sałatkę: Kilka liści nasturcji i główkę sałaty umyj i osusz, podziel na małe kawałki. 10 kwiatów nasturcji poszatkuj. Wszystkie składniki wymieszaj w misce. Z łyżki soku z cytryny, takiej samej ilości soku z pomarańczy, 4 łyżek oliwy, łyżeczki miodu, soli oraz pieprzu ukręć sos i zalej nim sałatkę.
Kwiaty kandyzowane
Najlepiej nadają się do tego fiołki, bratki, dzikie róże – mają delikatne płatki. Ubij lekko białko jaja, niech zacznie się pienić. Zanurzaj w piance każdy kwiat i obtaczaj go w cukrze pudrze. Ułóż na papierze do pieczenia i wstaw na blasze do lekko nagrzanego piekarnika. Zostaw uchylone drzwiczki i susz, aż kwiaty staną się kruche.