Znana jest od wieków jako eliksir zdrowia. Bo wzmacnia ciało i rozwesela ducha. Mowa o polewce ze skiełkowanych zbóż.
Zboża są podstawą każdej piramidy zdrowia – czy to w medycynie zachodniej, tradycyjnej medycynie chińskiej czy makrobiotyce. Najwartościowsze są pełne ziarna: pszenica, żyto, orkisz, brązowy ryż... Są wyjątkowo zdrowe i możemy przyrządzić z nich znany od wieków specjał słynący ze swoich właściwości leczniczych – zbożową polewkę. A będzie tym zdrowsza, jeśli sami skiełkujemy na nią zboże...
Siła kiełków
Kiełkowania w ogóle dobrze jest się nauczyć. To nic trudnego. W sklepach ogrodniczych lub ze zdrową żywnością można kupić tzw. kiełkowniki z instrukcją obsługi. Skiełkowane domową metodą zboża, a także rośliny strączkowe, mają wspaniałe właściwości odżywcze. Jak pisze Paul Pitchford w „Odżywianiu dla zdrowia”, podczas kiełkowania wzrasta gwałtownie ilość witamin i enzymów. Dodatkowo cukry złożone przekształcają się w cukry proste, białko – w aminokwasy i peptony, a surowy tłuszcz rozkładany jest do wolnych kwasów tłuszczowych. To jakby wstępny proces trawienia, który sprawia, że zboże czy rośliny strączkowe stają się o wiele łatwiej przyswajalne przez organizm. Dodatkowo kiełki rzadko wywołują alergie u osób uczulonych na zboża w ogóle! Ze skiełkowanych zbóż można upiec chleb, zrobić danie zbożowe czy choćby znaną od dziada i pradziada polewkę.
Zdrowe ciało, lekkie myśli
Poleca ją zwłaszcza ludziom chorym i rekonwalescentom Stefania Korżawska, zielarka i autorka wielu książek na temat ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Jak pisze w swojej książce „Prosta droga do zdrowia”, polewka znana była od średniowiecza. Wychwalała ją już św. Hildegarda, propagatorka leczniczych właściwości ziół, minerałów i pożywienia: „Da temu, kto ją pożywa, dobre ciało, dobrą krew, wesołość i przyjemne myśli” – przytacza Stefania Korżawska. Pomoże zwłaszcza tym, którzy cierpią na choroby kośćca, załamanie nerwowe i depresję, poprawia wzrok. Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet najwartościowszy posiłek cudu nie sprawi, jeśli przez resztę dnia będziemy wcinać fast foody, puste kalorie i pić kawę litrami. Zdrowe zrównoważone odżywianie to podstawa, aby jakikolwiek eliksir mógł zadziałać.
Co może zboże?
Każde ziarno ma trochę inne właściwości. Wszystkie są dla nas niezwykle cenne.
- Pszenica. Silnie nawilża i odżywia organizm, wzmacnia wątrobę, nerki, reguluje procesy trawienne.
- Jęczmień. Lekko schładza organizm, działa moczopędnie i przeciwgorączkowo.
- Owies. Wzmacnia i rozgrzewa organizm, eliminuje wilgoć, poprawia apetyt.
- Żyto. Usuwa wilgoć z organizmu, działa moczopędnie i przeciwzakrzepowo.
Małgorzata Kacperek