Wracasz z wakacji wypoczęta, pełna energii, opalona... No właśnie, opalenizna miała być idealna, równomierna. A zamiast tego na skórze pojawiły się dziwne plamki.
Przebarwienia, czyli ciemne plamy na skórze mogą się pojawić w każdym miejscu ciała, ale najczęściej występują na rękach i twarzy. Ten kosmetyczny defekt powstaje, kiedy w skórze dochodzi do nierównomiernego rozłożenia melaniny (pigmentu występującego w skórze właściwej i naskórku). Czy możemy zrobić coś, by do niego nie dopuścić?
Skąd się biorą
Przyczyną powstawania przebarwień mogą być zmiany hormonalne (podczas ciąży, w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych albo przy zaburzeniach endokrynologicznych – takich jak niedoczynność albo nadczynność nadnerczy czy nadczynność tarczycy). Pojawianiu się tych utrapionych plam na skórze sprzyja także stosowanie pewnych leków (sulfonamidy, niektóre antybiotyki i środki przeciwbólowe) oraz innych substancji (takich jak napar z dziurawca czy arcydzięgla albo sok z selera). Przebarwienia mogą powstawać też na skutek choroby wątroby – przy tych ostatnich, zanim zaczniemy likwidację kosmetycznego defektu, musimy usunąć jego przyczynę, czyli uregulować przemianę materii.
Jednak najskuteczniejszą profilaktyką przeciwprzebarwieniową jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna. Bo mimo że przyczyn powstawania przebarwień jest wiele, tym, co wywołuje je bezpośrednio, jest właśnie promieniowanie UV, które stymuluje wytwarzanie melaniny. Jeśli więc nie chcemy mieć przebarwień albo chcemy się pozbyć tych już istniejących, musimy bezwzględnie chronić skórę preparatami z najwyższymi filtrami przeciwsłonecznymi.
To warunek skutecznej terapii.
Pamiętaj, że gdy wybierasz się na urlop, a przyjmujesz jakiekolwiek leki, przed wyjazdem powinnaś sprawdzić, czy żaden z nich nie zawiera składników fotouczulających (takie informacje są zwykle zawarte w ulotkach informacyjnych dołączonych do lekarstw). Jeśli tak jest, to albo zrezygnuj z ich zażywania na przynajmniej dwa tygodnie przed opalaniem, albo (i to jest najlepsze wyjście) w ogóle zrezygnuj z opalania. Działanie fotouczulające mają także niektóre kosmetyki. Przed opalaniem nie należy używać żadnych preparatów zawierających retinol lub kwasy owocowe.
Pamiętaj też, że nawet jeżeli nie zażywasz ani leków, ani ziół, nie jesteś bezpieczna. Z badań wynika, że 60 procent przebarwień wywołana jest wyłącznie przez promieniowanie UV. Wiedząc o tym, że mamy skłonność do przebarwień, warto zastosować nie tylko filtr ochronny, ale i preparat, który przebarwieniom zapobiega.
Jak się ich pozbyć
Kiedy ten defekt kosmetyczny już powstanie, leczenie można zacząć od stosowania kremów na przebarwienia. O tym, że jest to problem coraz częstszy, świadczy fakt, że ich wybór jest coraz większy.
Jeżeli przebarwienia nie są zbyt głębokie i powstały w naskórku (nie da się tego stwierdzić gołym okiem), systematyczne stosowanie takich preparatów i chronienie skóry przed słońcem może wystarczyć, by sobie z nimi poradzić.
Składniki, które powinny się znaleźć w preparatach na przebarwienia:
Kwas kojowy – substancja hamująca wytwarzanie melaniny. Przy okazji ma działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe.
Kwas azelainowy – hamuje melanogenezę i wzrost komórek warstwy rogowej skóry, rozjaśnia przebarwienia i wspomaga leczenie trądziku.
Retinol (witamina A) – reguluje proces wytwarzania melaniny i nie dopuszcza do powstawania skupisk komórek barwnikowych.
Kwas fitowy – naturalny antyutleniacz, hamuje melanogenezę.
Witamina C (kwas askorbinowy) – spowalnia syntezę melaniny, dzięki czemu rozjaśnia skórę.
Hydroksykwasy – złuszczają naskórek.
Arbutyna – substancja o działaniu depigmentacyjnym.
W gabinecie
Jeśli mimo stosowania kosmetyków rozjaśniających przebarwienia nadal są widoczne, trzeba wybrać się do specjalisty. Z dostępnych w gabinetach kosmetycznych i salonach medycyny estetycznej zabiegów warto polecić:
Kurację kwasami owocowymi. Złuszczanie naskórka. Żeby pozbyć się przebarwień, może być potrzebna seria od kilku do kilkunastu zabiegów.
Zabieg laserem. Promień lasera podgrzewa komórki zawierające melaninę i tym samym powoduje ich zniszczenie.
Mikrodermabrazję. Zabieg powolnego mechanicznego ścierania naskórka, a jeśli jest konieczność, to skóry właściwej. Żeby zlikwidować przebarwienia, może być potrzebne od kilku do kilkunastu zabiegów.
Kurację cosmelanem. Uznawana za najbardziej skuteczną, ale bardzo kosztowna. Wygląd skóry poprawia się już po tygodniu kuracji.
Na przebarwienia
1. Krem ogórkowy, Ziaja;
2. Krem rozjaśniający na przebarwienia, Iwostin;
3. Unitone 4, krem na przebarwienia, Isispharma;
4. Serum punktowe rozjaśniające plamy i przebarwienia, Dermacos, Farmona;
5. Krem przeciw oznakom fotostarzenia SPF 15, Anew Alternative, Avon;
6. Emulsja rozjaśniająca, Time Defiance, Artistry;
7. Mela Clear, serum na przebarwienia, Auriga;
8. Even Out, krem do twarzy rozjaśniający przebarwienia z filtrem SPF 20, Oriflame.
Domowe sposoby wspomagające terapię przebarwień
MASECZKA OGÓRKOWO-JOGURTOWA
Zetrzyj na tarce o drobnych oczkach połowę obranego ogórka i dodaj do uzyskanej masy łyżeczkę gęstego jogurtu. Nałóż na twarz na 20 minut, a po tym czasie delikatnie zetrzyj maseczkę ręcznikiem zmoczonym w wodzie.
MASECZKA MIODOWO-CYTRYNOWA
Zmieszaj łyżeczkę miodu z 2 łyżeczkami mielonych migdałów i łyżeczką soku cytrynowego. Uzyskaną mieszanką posmaruj twarz. Po 10 minutach zmyj ciepłą wodą.
MASECZKA Z BIAŁKA, ZIÓŁ I WARZYW
Zetrzyj na tarce 1/2 średniego korzenia pietruszki i 2 małe marchewki. Posiekaj 2 łyżeczki rzeżuchy i łyżeczkę świeżej mięty. Zagotuj filiżankę wody, wrzuć do niej wszystkie składniki i zmniejsz ogień. Gotuj przez 30 minut. Zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia. Włóż do blendera, dodaj białko z 1 jajka i miksuj przez 45 sekund. Nałóż na twarz. Zmyj ciepłą wodą po 20 minutach. Maseczkę można przechowywać w przykrytym pojemniku w lodówce przez trzy dni.
CYTRYNOWY TONIK
Zmieszaj 1/2 szklanki soku cytrynowego ze szklanką wody destylowanej i 2/3 szklanki wodnego wyciągu z oczaru wirginijskiego. Przemywaj twarz wacikiem zamoczonym w płynie rano i wieczorem. Tonik przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętej buteleczce nie dłużej niż dwa tygodnie. Przed każdym użyciem potrząśnij buteleczką, aby dobrze wymieszać składniki.
CYTRYNOWA MASECZKA
Wymieszaj 2 łyżki ugotowanej i przetartej przez sitko białej fasoli, 2 łyżeczki oliwy, 2 łyżeczki miodu, sok z 1 cytryny. Nałóż papkę na twarz na 15 minut, zmyj najpierw ciepłą, a potem zimną wodą.
BIAŁKOWO-CYTRYNOWA MASECZKA CAŁONOCNA
Wyciśnij sok z 1 cytryny, ubij na pianę białko z 1 jajka. Nałóż na twarz wieczorem, poczekaj, aż wyschnie i nie zmywając maseczki, idź spać. Zmyj rano ciepłą wodą.
MASECZKA SELEROWA
1/2 średniej wielkości selera zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Wymieszaj z łyżką serka homogenizowanego. Papkę nałóż na twarz na 10 minut. Zmyj ciepłą wodą.
MASECZKA PORZECZKOWA
Około 10 dag białych lub czerwonych niezbyt dojrzałych porzeczek rozgnieć widelcem. Łyżkę miodu lekko rozgrzej w garnuszku. Wymieszaj porzeczki z miodem, ostudź masę i nałóż ją na twarz. Zmyj ciepłą wodą po 20 minutach.
MASKA Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ
Łyżkę mąki ziemniaczanej zmieszaj z 1/2 łyżki soku z cytryny i 1/2 łyżki maślanki. Nałóż na twarz i poczekaj do zaschnięcia maseczki. Zmyj ciepłą wodą.