Kąpiel czarodziejki
Kiedyś kobiety uprawiające magię znały się świetnie na ziołach. Ich mikstury usuwały choroby, dawały siłę i niszczyły złe uroki. Przypominamy zalety ziół, by współczesne czarodziejki także mogły poczuć ich moc.
Na początek proponujemy kąpiele. Są bardzo przyjemne, mają potężne działanie pielęgnacyjne, ale przede wszystkim leczą! Rozgrzana skóra błyskawicznie wchłania substancje zawarte w ziołach, więc bez problemu przenikają one do wnętrza organizmu.
Poza tym zioła to doskonały i niedrogi zamiennik kosmetyków. Pomogą, pod warunkiem że będziesz brać kąpiele regularnie przez dłuższy czas. Cierpliwość się opłaci, bo wiele problemów dermatologicznych tego typu zabiegi usuwają na zawsze, a chemiczne środki pielęgnacyjne pomagają tylko na jakiś czas. Na dodatek jest to rytuał niedrogi – torebka ziół w postaci suszu kosztuje od 1,5 do 6,5 zł. W podobnych cenach są zioła w torebkach jednorazowych (tzw. fixach). Zioła kupisz w aptekach, sklepach natura i ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych.
ABC przygotowania
Nic prostszego – weź garść lub dwie suszonych ziół i wsyp je do garnka wypełnionego 0,5 litra wody. Zagotuj pod przykryciem, przecedź wywar przez sito i wlej do wanny wypełnionej wodą.
Kąpiel możesz też przygotować, zaparzając w garnku z wrzącą wodą kilka torebek ziół w fixach.
Agnieszka lesiak
Które zioła wybrać
- Na uspokojenie i dobry sen: kwiaty chmielu, melisa, lawenda.
- Kąpiele gojące: kora dębu, nagietek, mięta zielona, przywrotnik, rojnik, żywokost, krwawnik pospolity.
- Na cellulit: kwiaty i koszyczki arniki górskiej lub liście bluszczu pospolitego, ziele skrzypu polnego lub kora i kwiaty kasztanowca zwyczajnego.
- Oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany, trądzik, nadmierna potliwość: kora dębu.
- Kąpiel łagodząca stany nerwicowe: chmiel, jaśmin, kozłek lekarski, lipa, rumianek, wiązówka.
- Kąpiel pobudzająca krążenie: pokrzywa, rozmaryn.
- Dla tłustej skóry: bodziszek cuchnący, łubin (zmiażdżone nasiona), krwawnik, kwiat nagietka, skrzyp, szałwia.
- Dla skóry suchej i wrażliwej: chaber bławatek, fiołek pachnący, ogórecznik, pietruszka, prawoślaz lekarski, szczaw.
- Dla starzejącej się skóry i ziemistej cery: czarny bez (kwiaty), koniczyna łąkowa (kwiaty i liście), mniszek lekarski.
- Pielęgnacja stóp: zabiegi relaksujące stopy najlepiej wykonywać wieczorem, po całym dniu ich ciężkiej pracy. Na 10 minut zanurz stopy w aromatycznej kąpieli w koszyczkach rumianku. Aby odświeżyć stopy, użyj też liści szałwii, tymianku i kwiatów lawendy.