Łupie cię w kościach? Masz dreszcze? A może czujesz, że dopada cię chandra?... Sięgnij po kamforę – specyfik, który pomoże przetrwać ponurą aurę.
Jej woń przywodzi na myśl czasy, kiedy to na zapalenie płuc stawiało się bańki, na „globusa” robiło się okłady z wody i octu, a na niestrawność piło napar z mięty. Kamforę zaś (krople) stosowano doustnie przy osłabieniu, przewlekłej niewydolności oddechowej, zatruciach, zapaści, osłabieniu czynności serca, jako lek cucący w omdleniach i przy zatruciu czadem.
Jednak prawdziwą karierę zrobiła jako olejek do smarowania. Pozyskiwano go z liści cynamonowca kamforowego. Olejek koił ból mięśni, zwichnięcia i zapalenia stawów z bólami reumatycznymi. Natomiast opary wydzielające się z olejku kamforowego pomagały w walce z astmą, zapaleniem oskrzeli, rozedmą płuc oraz z innymi dolegliwościami związanymi z układem oddechowym. A ponadto, a może przede wszystkim, olejkiem smarowano ciało przy przeziębieniach i odmrożeniach. Bo wtarty w skórę zwęża rozszerzone naczynia włosowate, natomiast rozkurcza zwężone naczynia skórne, co sprawia, że czujemy się wtedy rozgrzani.
Kojące ciepło
Dziś kamforę kupujemy głównie w postaci maści i spirytusu. Służą jako środek rozgrzewający i przeciwbólowy. Naciera się nimi klatkę piersiową i plecy – przy zapaleniu oskrzeli, grypie oraz przeziębieniach. Pomagają na katar: smarujemy maścią płatki i czubek nosa oraz obszar pod nosem. Koją także ból uszu wewnątrz (nie zapychajmy ich watą nasączoną kamforą, ponieważ utrudni to wyciek wydzieliny usznej) – smarujemy tylko obszar wokół uszu. Ważne jest, aby po nasmarowaniu skóry ciepło się okryć i porządnie się wygrzać. W przypadku zatok czołowych i uszu pomocna okaże się opaska.
Intensywnej woni moc
Coraz większą popularnością cieszy się obecnie kamfora w postaci olejku eterycznego. Odświeża i dezynfekuje powietrze, łagodzi stresy, odpręża. Można przygotować sobie aromatyczną kąpiel lub rozpalić ceramiczny kominek z olejkiem kamforowym, albo zapalić kadzidełko.
W kąpieli:
Wlej do wanny z ciepłą wodą 10–15 kropli olejku kamforowego i dokładnie wymieszaj. Kąpiel powinna trwać od 15 do 30 minut.
W kominku: Do kominka ceramicznego wlej 10 kropli olejku, uzupełniając wodą. Następnie umieść w jego wnętrzu zapaloną małą świeczkę (typu podgrzewacz). Olejki eteryczne można rozprowadzać w powietrzu także za pomocą odkurzaczy wodnych i nawilżaczy powietrza.
W kadzidełku: Produkuje się je z kory cynamonowca kamforowego. Rozpal kadzidełko i wetknij w drewnianą podstawkę lub w ziemię doniczki z kwiatkiem.
UWAGA! Olejku kamforowego nie należy wpuszczać do zainfekowanego ucha. To może tylko nasilić stan zapalny.