Jesienią oczyszczaj płuca
O każdej porze roku można przeprowadzić zabieg oczyszczania organizmu. Teraz warto zadbać o płuca.
O tym, jak to zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i oddychać pełną piersią, opowiada Ewa Kamińska, dietetyczka i specjalistka od detoksykacji organizmu.
Metoda, którą proponuje specjalistka, opiera się na naturalnej medycynie chińskiej oraz na sposobie leczenia opracowanym przez dr. Josefa Jonasza, czeskiego lekarza od ponad 30 lat praktykującego medycynę naturalną.
– Płuca oczyszczamy dlatego, że wnikają przez nie do organizmu wszelkie drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy oraz inne pasożyty. Docierają tu także spaliny samochodowe i resztki aerozoli kosmetycznych – tłumaczy Ewa Kamińska.
A gdy tych wszystkich zanieczyszczeń dużo się nagromadzi, trudno je z płuc usunąć – zalegają w nich, a potem powodują najróżniejsze problemy z oddychaniem. Dokłada swoje także wszechobecny w naszym życiu stres. Bo gdy jesteśmy zdenerwowani, oddech staje się płytki i szybki, a to oznacza tylko jedno – płuca dobrze nie pracują.
Odpowiednie menu i techniki relaksacji
Najprostszym sposobem oczyszczenia układu oddechowego jesienią (a także innych organów o innych porach roku) jest zmiana sposobu odżywiania. Nie darmo podstawowe hasło chińskiej medycyny brzmi: „Jesteś tym, co jesz”.
– Jesienią dla dobra płuc należy jeść warzywa w kolorze białym: cebulę, kalafior, rzepę, seler, rzodkiew, ogórek. Także zielone warzywa liściaste, czyli sałatę i kapustę. Z przypraw – nie unikając, oczywiście, innych – najczęściej używać ziela angielskiego, pieprzu, ostrej papryki, kolendry, cząbru, gałki muszkatołowej, goździków – radzi Ewa Kamińska.
Dobrze jest codziennie pić herbatkę z 3–4 plasterków pokrojonego imbiru zalanych wrzątkiem i kilka chwil gotowanych na małym ogniu. Warto także robić inhalacje z dodatkiem majeranku i oregano lub kąpać się w naparze z tych przypraw. I koniecznie trzeba nauczyć się technik relaksacyjnych. To chyba najtrudniejsze zadanie, ale warto w nie zainwestować.
Odstresowywanie można zacząć od prostych ćwiczeń gimnastycznych, które znamy ze szkoły. Warto też wybrać się na basen, gdyż pływanie fantastycznie odpręża. Powinno to zainteresować szczególnie seniorów, ponieważ w wielu miastach zajęcia dla nich są bezpłatne (lub za symboliczną kwotę).
Objawy zanieczyszczonych płuc:
* zatkany nos,
* kichanie,
* kaszel,
* duszność,
* bóle ramienia,
* bóle kciuka,
* suchość skóry,
* częste ziewanie,
* nadmierna potliwość,
* pęknięcia na skórze uszu,
* blokada w odcinku szyjnym kręgosłupa.
To ciekawe!
Emocją płuc jest… smutek. Natomiast dla „brudnych” płuc charakterystyczne są: żądza robienia kariery, chęć posiadania władzy oraz nadmierny krytycyzm w osądzaniu bliźnich.