Chcesz być szczuplejsza, ale lubisz jeść? Z dietą dr Gillian McKeith osiągniesz jedno, nie stracisz drugiego.
Jest obecnie jedną z najpopularniejszych dietetyczek na świecie. To ona stoi na straży lodówek między innymi Madonny i Demi Moore. Sławę przyniósł jej program telewizyjny „Jesteś tym, co jesz” i książka pod tym samym tytułem. Popularność Gillian McKeith bierze się głównie z tego, że nikogo nie namawia do głodówek. Wręcz odwrotnie. Zachęca, aby człowiek jadł, ile tylko chce, ale właściwie zestawione produkty.
l Jak łączyć żywność?
Grupa 1. – białka: sery, jajka, orzechy, ryby, mięso, mleko, skorupiaki, produkty sojowe i tofu, jogurty... Białka są trawione dość długo w środowisku kwaśnym. Należy je jeść z grupą 3. – warzywami. Ogromnym błędem jest łączenie białek z grupą 2., czyli węglowodanami, które trawimy szybciej. Gdy spożywa się jednocześnie pokarmy z grupy 1. i 2., enzymy i soki trawienne neutralizują się nawzajem.
Grupa 2. – węglowodany: kasze i płatki zbożowe, makaron, ryż, żyto, kukurydza, proso, produkty zbożowe, herbatniki, pieczywo, ciasta, miód, syrop klonowy, ziemniaki i inne warzywa o dużej zawartości skrobi, cukier i słodycze. Węglowodany trzeba spożywać osobno albo z grupą 3., czyli warzywami.
Grupa 3. – warzywa o niskiej zawartości skrobi i tłuszcze: warzywa liściaste i zioła, nasiona, śmietana, tłuszcze do smarowania, oliwa, przyprawy korzenne i ostre. Te produkty można jeść zarówno z grupą 1., jak i 2.
Grupa 4. – owoce Należy je spożywać osobno, ponieważ są trawione najszybciej i przy udziale innych enzymów niż pozostałe trzy grupy.
Uwaga! Po zjedzeniu posiłku złożonego z węglowodanów trzeba odczekać dwie godziny, zanim spożyje się białko. Po białku dobrze jest zrobić trzygodzinną przerwę, zanim zjemy węglowodany. Białka potrzebują czterech godzin, węglowodany dwóch, żeby dotrzeć do jelit. Owoce należy jeść pół godziny przed spożyciem produktów z innych grup lub po nim.
l Czego unikać, aby zachować zdrowie?
- Kawy, herbaty i napoi typu cola. Zawierają kofeinę, która ma niekorzystny wpływ na układ odpornościowy, zmniejsza zdolność przyswajania cynku i żelaza nawet o połowę.
- Tłustych pokarmów, szczególnie fast foodów, czerwonego mięsa, produktów mlecznych. Powodują m.in. nadwagę, miażdżycę, nadciśnienie, alergię, cukrzycę.
- Słodyczy. Ich nadmiar źle wpływa na śledzionę, wątrobę, trzustkę, powoduje nadpobudliwość.
- Surowego mleka krowiego. Ma wysoką zawartość tłuszczu oraz kazeinę, którą część ludzi trudno trawi. Mleko może być przyczyną alergii, problemów żołądkowych i skórnych.
- Alkoholu. Niszczy wątrobę i układ trawienny.
l Co korzystnie wpływa na nasz organizm?
- Wszelkiego rodzaju surowizny i wodorosty, ponieważ zawierają komplet składników odżywczych. Jeżeli się tylko da, lepiej zrezygnować z ich gotowania…
- Dobre węglowodany, czyli pieczywo z pełnego ziarna, pełne ziarno zbóż, dziki ryż.
- Żywność ekologiczna, organiczna, nieprzetworzona.
- Białko roślinne, które łatwo rozkłada się w przewodzie pokarmowym.
- Dobre tłuszcze, czyli orzechy, nasiona, awokado, pestki dyni.