Mądry człowiek po 40. przestaje jeść mięso. Bo białko i tłuszcze zwierzęce wcale nie służą zdrowiu i długowieczności.
Na początku XX w., a dokładnie w 1909 roku, w Londynie pewien uczony o nazwisku Thomas przeprowadzał doświadczenia na szczurach. Stwierdził, że młode osobniki karmione jedzeniem zawierającym duże ilości białka zwierzęcego rosną i dojrzewają znacznie szybciej. Ta informacja poszła w świat jako dogmat mówiący o wyż-szości mięsa nad innym pożywieniem. I właściwie do niedawna cała współczesna dietetyka opiera się na nim. Ale inne badania udowodniły, że szczury karmione mięsem – owszem imponująco rosną – ale też częściej chorują i szybciej umierają. Tylko na to większość ludzi już nie zwróciła uwagi…
Mięso: przyczyna wielu groźnych chorób
A fakty są takie, że powodem większości zgonów w nowoczesnym świecie jest nieodpowiedni sposób odżywiania się. Typowa dieta zawiera za dużo białka mięsnego i tłuszczu, ogromne ilości cukru, białej mąki oraz innych przetworzonych produktów, które w trakcie obróbki pozbawione zostają cennych składników odżywczych. Zdaniem lekarzy nowotwór rozwija się średnio 20 lat – stąd rada, aby po 40. urodzinach wyrzucić z lodówki mięso i całkowicie zmienić sposób odżywiania się, wcale nie jest głupia, brzmi jak ostatni dzwonek rozsądku.
Warzywa: źrodło witamin i minerałów
Badania podają twarde fakty:
• miażdżycę, choroby serca i nowotwory – zwłaszcza układu pokarmowgo – powoduje objadanie się mięsem w sposób typowy dla nałogowca: na śniadanie parówki na ciepło, na obiad kotlet, wieczorem kanapka z wędliną. A bzdurą jest powielany przez wielu lekarzy i dietetyków pogląd, że będąc na diecie wegetariańskiej, pozbawiamy organizm wielu cennych witamin i minerałów oraz wartościowego białka. Jest dokładnie na odwrót – robimy to, jadając w nadmiarze białko i tłuszcze zwierzęce. Jeśli czytamy informacje, w jakich produktach znajdują się witaminy i minerały, to co odkrywamy? Że są one w warzywach i owocach, a nie ma ich w wieprzowym mięsie, piersiach kurczaka czy wędlinach. Mało tego, współczesne wyroby mięsne to raczej chemiczne substytuty – napompowane wodą, ostrzyknięte konserwantami, które mają je ustrzec przed bakteriami! Poza tym ostatnie badania dobitnie wykazały, że wyeliminowanie mięsa z ludzkiej diety nie grozi nikomu niedożywieniem, chorobami i degeneracją.
Dieta wege: zapewnia długowieczność
Podstawą diety wegetariańskiej są warzywa, owoce, kasze, orzechy i wyroby z mąki z pełnego przemiału. To tzw. pełne pokarmy. Jest w nich energia słoneczna i wszystkie potrzebne do życia substancje odżywcze. Jednym z nich jest błonnik, który czyści organizm z zalegających w nim trucizn. Efekt?Koniec z zaparciami i wzdęciami. Koniec z bolącym brzuchem. Koniec z wysokim poziomem cholesterolu. Koniec z apatią i zniechęceniem. Jarska dieta dodaje wigoru i całkiem fajnie... wyszczupla. A największą jej zaletą jest to, że jest eliksirem młodości i długowieczności. Może czas przekonać się o tym na własnej skórze?
Mądry człowiek po 40