Oczy niebieskie – królewskie, zielone – szalone, a piwne to życie dziwne. Ale czy wiesz, że od ich koloru zależy twój codzienny jadłospis?
Tak przynajmniej twierdzi autorka książek o dietach – Barbara Rias-Bucher. Opracowana przez nią dieta według koloru oczu nie jest tak restrykcyjna, jak dieta kapuściana. To raczej zbiór wskazówek. Warto się z nimi zapoznać.
* Oczy brązowe
Najsłabszym ogniwem w twoim organizmie jest układ pokarmowy i niebezpieczeństwo przekwaszenia. Dlatego uważaj na żołądek, wątrobę, woreczek żółciowy i jelita. Regularnie jedz śniadania. Przerwy między posiłkami nie powinny być zbyt długie. Nie jedz rzeczy zimnych i zbyt gorących. Unikaj jedzenia fast foodów. Jeśli musisz coś zjeść na mieście, zamiast kebaba, pizzy lub zapiekanki wybierz sałatkę warzywną. Nie spiesz się. Wolno przeżuwaj każdy kęs. Jedz dużo warzyw. W domu unikaj smażenia. Nie jedz zawiesistych sosów, szkodzi ci nadmiar tłuszczu. Do diety dodawaj produkty z dużą ilością garbnika (sałata, borówki, jeżyny) i naturalnej goryczy (olej lniany). Twoim sprzymierzeńcem jest błonnik (otręby owsiane). Jedz karczochy, koper włoski, natkę zielonej pietruszki, śliwki, winogrona. Pij zieloną herbatę, herbatkę z łopianu, bratka.
* Oczy niebieskie
Masz kiepską odporność. Szybko łapiesz przeziębienie, ciągle pojawia się katar i kaszel. Nie unikaj węglowodanów. Możesz jeść ryż, makaron, ziemniaki. Możesz mieć tendencje do bezsenności. Sięgnij po figi, daktyle, orzechy, sezam. Aby zregenerować mięśnie i stawy, jedz produkty bogate w oleje rybne i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby morskie, oliwę, olej lniany). Pomoże też nabiał (ser biały), zboża (pełnoziarniste pieczywo) i warzywa strączkowe (groch, fasola). Pij dużo wody mineralnej. Od czasu do czasu sięgaj po mleko kokosowe. Unikaj białego pieczywa, czerwonego mięsa, a także tłuszczów zwierzęcych.
* Oczy zielone
Osoby o zielonych oczach częściej cierpią na choroby układu pokarmowego. Masz kłopoty z trawieniem. Powinnaś więc jeść co 3–4 godziny. W diecie nie może zabraknąć błonnika (płatki owsiane, otręby, kasze, ryż brązowy, pieczywo razowe, pestki, orzechy). Do picia polecamy wodę mineralną i herbatki ziołowe (mięta, rumianek). Zielonoocy są też wrażliwi na zimno. Najchętniej wygrzewałabyś się na słońcu. Skarżysz się na dolegliwości związane z pęcherzem i nerkami. Szczególnie zimą powinnaś uważać, by nie wyziębić organizmu. Pomogą w tym ciepłe, zawiesiste zupy, buliony, ostre przyprawy (pieprz, chili, imbir, goździki). Do picia najlepszy jest dla Ciebie sok z malin lub wiśni.