Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Jak o każde zwierciadło, tak i o oczy należy dbać. Dzięki temu świat od razu staje się piękniejszy.
Po wielogodzinnym siedzeniu przy komputerze, oglądaniu telewizji, czytaniu książki czujesz, że zaczynają Cię piec oczy, a powieki stają się zaczerwienione i podrażnione. Możesz sobie pomóc domowym sposobem. Jeżeli jednak naturalne metody nie pomagają, poradź się lekarza. To może być sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
SPA dla oczu
Jeżeli jednak dojdziesz do wniosku, że przyczyną bólu oczu jest ich przemęczenie, pomóż im się zrelaksować:
– Podczas pracy przy komputerze czy wielogodzinnego oglądania telewizji często czujesz szczypanie. Dotknij wtedy palcami wskazującymi zewnętrznej strony brwi i jednocześnie zacznij przez około minutę energicznie mrugać oczami. Powtórz od trzech do sześciu razy. – Możesz oprzeć palec wskazujący i środkowy na powiekach, i kilka razy delikatnie nacisnąć. Ćwiczenie zakończ, kilka sekund mrugając.
– Ulgę przynosi także zasłonięcie oczu dłońmi i zaciśnięcie powiek. W ten sposób odcinasz bodźce zewnętrzne i oczy się regenerują.
– Czasami jednak nawet po przespanej nocy powieki są zaczerwienione, a pod oczami pojawiają się sine worki. Weź wtedy dwie torebki czarnej herbaty (najlepiej niearomatyzowanej) lub rumianku.
Przygotuj wywar – zalej wodą, tak by zaledwie przykrywała torebki.
Poczekaj, aż ostygnie. Letni kompres połóż na kilka minut na oczy.
Delikatnie je osusz. Tylko nie przemywaj wodą.
– Utrzyj surowego ziemniaka. Papkę podziel i rozłóż na dwóch płatkach gazy. Przyłóż na zamknięte powieki. Postaraj się, aby opatrunek sięgał jak najniżej dolnych powiek. Po 10–15 minutach papkę zmyj przegotowaną, ciepłą wodą. To dobrze działa na worki pod oczami. Jeżeli jednak żadne środki nie pomagają na sińce pod dolnymi powiekami, być może masz problemy z wątrobą.
– Jeśli budzisz się rano z opuchniętymi powiekami, przecieraj je kostkami lodu. Zaczerwienienia i podrażnienia powinny zniknąć.
Własna diagnoza
Powieki opuchnięte i zsiniałe mogą świadczyć o problemach z nerkami. Opuchlizna na górnej powiece to sygnał, żeby zbadać woreczek żółciowy. Jeśli na powiekach dostrzegasz żółte cętki lub białe grudki, zbadaj swój poziom cholesterolu, bo być może masz go za dużo. Spojówki powinny być wyraźnie różowe. Mocne zaczerwienienie oznacza infekcję lub chorobę reumatyczną, jednak czerwone, zaognione spojówki mają też często ludzie przemęczeni i niewyspani. Jeśli są żółtawe, prawdopodobnie masz problemy z wątrobą. Blade zaś mogą oznaczać niedokrwistość. Twardówki, czyli białka oczu, powinny odznaczać się czystą bielą. Odcień niebieskawy lub sinawy świadczy o diecie zbyt ubogiej w wapno, co może być przyczyną próchnicy zębów oraz osteoporozy. Żółte plamki na białym tle mogą sygnalizować zbyt wysoki poziom cholesterolu. Zażółcone białka najczęściej mają osoby z żółtaczką. Większe plamki w kolorze krwi są oznaką artretyzmu lub choroby reumatycznej. Popękane naczynka oznaczają najczęściej zbyt wysokie ciśnienie krwi.