Czy wiesz, że pewne organy są młodsze niż wskazuje na to twój wiek? Są nawet takie, które mają zaledwie... kilka dni.
Dzieje się tak, ponieważ komórki ludzkiego organizmu stale się odnawiają.
Skóra: wiek – od 2 do 4 tygodni. Naskórek cały czas się regeneruje, a stare, zrogowaciałe komórki obumierają. Skąd więc zmarszczki? Na skutek utraty z wiekiem kolagenu, czyli białka, z którego zbudowana jest skóra.
Wątroba: wiek – 5 miesięcy. Wykonuje bardzo ciężką pracę przy oczyszczaniu naszego organizmu z toksyn i pewnie dlatego ma nieprawdopodobne zdolności naprawcze. Wystarczy od trzech tygodni do miesiąca, by stopniowo się regenerowała. Można wyciąć w trakcie operacji 70 proc. tego narządu, a przez 2 miesiące odbuduje się on w 90 proc. Komórki wątroby żyją średnio 150 dni.
Serce: wiek – 20 lat. Do niedawna uważano, że ta pompa organizmu się nie odnawia. Jednak amerykańscy badacze z New York Medical College wykazali, że komórki serca odmładzają się przynajmniej trzy, cztery razy w trakcie życia człowieka.
Krwinki czerwone: wiek – od 3 do 4 miesięcy. Są produkowane w szpiku kostnym, a także kościach czaszki, kręgosłupie, żebrach. Dostarczają tlenu do każdej żywej tkanki organizmu, odprowadzają szkodliwe substancje powstające w trakcie przemiany materii. Żyją około 120 dni, po tym czasie ulegają rozpadowi, głównie w śledzionie.
Włosy: wiek – od 3 do 6 lat. Kobiecy włos żyje do 6 lat, męski – najwyżej trzy. Dojrzałe wypadają. W tym samym czasie mamy
na głowie włosy w różnym wieku, dlatego – poza rzadkimi przypadkami – nie łysiejemy kompletnie.
Jelita: wiek – od 2 do 3 dni.
Mózg i oczy: mają tyle samo lat, co my.