Czym powinienem zająć się w przyszłości? Czy nadaję się na szefa? Mam szansę zrobić karierę? Z tego rodzaju pytaniami nie musimy od razu pędzić do wróżki. Wiele wątpliwości rozwieje wizyta u grafologa.
Wprawdzie w dobie SMS-ów i e-maili pismo ręczne powoli odchodzi do lamusa, ale i tak jest naszą wizytówką. A właściwie naszym lustrem, w którym odbijają się wady i zalety, wrodzone zdolności, dobre i złe skłonności. Pismo może pokazać, na co chorujemy; czy złościmy się z byle powodu, czy też zachowujemy kamienną twarz pokerzysty; jakimi jesteśmy kochankami i rodzicami; czy dręczą nas kompleksy i urazy z przeszłości i dlaczego tak trudno nam wydać nadprogramową złotówkę. Pełna analiza grafologiczna to żmudna praca. Bierze się pod uwagę kształt liter, znaków interpunkcyjnych, linie pisania, nacisk pióra na papier, czytelność, układ tekstu na stronie itp.
Pokochać czy uciekać
Pismo ręczne dwóch osób, które mają się ku sobie, można poddać tzw. analizie porównawczej. Oczywiście żaden szanujący się grafolog nie stwierdzi, że para będzie żyć ze sobą długo i szczęśliwie albo znienawidzi się po miesiącu. Może tylko zwrócić uwagę na różnice między dwojgiem ludzi i te życiowe obszary, w których najczęściej może odchodzić do zatargów. Na etapie randkowym pokazujemy się od lepszej strony, wady skrzętnie ukrywamy. Wyjdą na światło dzienne dużo później. Jeśli np. on ma wybujały temperament erotyczny, ona zaś uważa, że łóżko służy tylko do spania, wcześniej czy później dojdzie do ostrych konfliktów albo zdrady. Gdy ona jest oszczędna i praktyczna, nie znosi zbędnych wydatków, a on ma iście ułańską fantazję w finansach, za czym nie idą wielkie zarobki, w końcu będą żyć ze sobą jak pies z kotem. Nie będzie też lekko w związku, w którym jedno jest raczej chłodne uczuciowo i nie potrafi ani mówić o miłości, ani jej okazywać, a drugie to typowy miś przytulanka, szepcze słodkie słówka do uszka i chce trzymać ukochaną osobę cały dzień za rękę.
Przykłady pisma:
osoba wycofana, chłodna emocjonalnie
zaborczość
emocjonalny gejzer
Talent czy rodzinny obowiązek
Odkrycie tajników pisma może się przydać młodym ludziom, którzy stoją na rozstajnych drogach i nie wiedzą, którą wybrać. Bo rodzice uważają, że tylko studia medyczne mają przyszłość. Przecież i dziadek, i ojciec są lekarzami, syn nie może się wyłamać z tradycji rodzinnej! A tymczasem on marzy o tym, by spędzać cały dzień przy komputerze i pisać nowe, skomplikowane programy albo otworzyć restaurację. Co powinno wygrać, marzenia czy rodzinna tradycja? Najważniejsze są jednak zdolności. Bez nich droga do celu jest ciężka, usiana trudnościami. Grafolog odkryje między innymi uzdolnionego humanistę, muzyka, plastyka, matematyka, ekonomistę, chirurga.
Przykłady pisma
zdolności plastyczne
talent humanistyczny
dobry matematyk
Szef czy szary referent
Wiele osób marzy o kierowniczym stanowisku, ale nie każdy się do tego nadaje. Niektóre firmy w ramach testowania kandydatów na manedżerów oddają próbkę ich pisma do analizy grafologicznej. Grafolog może ocenić, czy dana osoba umie kierować ludźmi, zdobyć autorytet w grupie, w jaki sposób podejmuje decyzje, jak pracuje. Na ile angażuje się w sprawy firmy i czy można powierzyć jej odpowiedzialną funkcję. Przeciwnicy tego rodzaju testów twierdzą, że to za duża ingerencja w prywatność. Ale przecież rzetelny grafolog nie będzie oceniał spraw prywatnych, jak np. potencjał uczuciowy i seksualny czy uwarunkowania rodzinne. Tego rodzaju informacje są przeznaczone tylko dla autora rękopisu!
Przykłady pisma
silna wola i zdecydowanie
umiejętność współpracy z ludźmi
autorka książek o grafologii
Geniusze i potwory
Grafologów zawsze intrygowało pismo osób niezwykłych, wybitnych. Szukali oznak geniuszu, może szaleństwa czy wyjątkowego okrucieństwa, jak w piśmie Hitlera.
Podpis Picassa to raczej oryginalny rysunek. Mówi o żywiołowym, gwałtownym temperamencie, niezachwianej pewności siebie i dumie. |
|
Pismo Einsteina pokazuje zamknięcie w sobie, nadmierną skromność, niechęć do publicznych wystąpień, wyobraźnię, fantazję, uduchowienie, altruizm, zdolności inżynierskie i architektoniczne. |
|
Podpis Hitlera zdradza porywczość, huśtawkę nastrojów, okrucieństwo i utopijne myślenie, przerost ambicji, pyszałkowatość i wielkie pragnienie sławy. |
Sposób pisania jest niepowtarzalny jak linie papilarne. Mózg wysyła drogami nerwowymi impulsy, które wędrują do palców i sterują sposobem kreślenia liter. Jednak palce to tylko narzędzie. Grafolodzy analizowali rękopisy osób, które straciły ręce i pisały ołówkiem trzymanym w ustach lub w palcach stóp. Mimo deformacji liter, rękopisy zachowały te same charakterystyczne cechy, jakie uwidaczniały się, gdy osoby te pisały jeszcze trzymając ołówek w dłoni.